Margin trading ve Lending nedir? Poloniex’te nasıl yapılır?

Zaman geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe dünya çapında sanal para (Bitcoin) kullanıcıları da pek çok farklı alım satım (trading) olanağına sahip oluyor. Poloniex, dünyada en çok piyasa hacmine sahip...

Zaman geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe dünya çapında sanal para (Bitcoin) kullanıcıları da pek çok farklı alım satım (trading) olanağına sahip oluyor.

Poloniex, dünyada en çok piyasa hacmine sahip coin borsasıdır ve kullanıcılarına exchange işlemleri dışında lending ve margin trading olanakları da sunmakta.

Margin trading nedir?

Öncelikle daha net bir çerçeve çizebilmek için margin trading ya da marj ticareti kavramını tanımlamamızda yarar olacak. Bu kavramı kendi bütçeniz yerine borç alınan bütçenin ya da paranın işlenmesi pratiği olarak tanımlayabiliriz. Bunu göz önünde bulundurarak kullanıcının margin trading işlemi yaptığında bütçenin diğer kullanıcılardan alındığını böylelikle de eş düzeyde (P2P) borçlanmanın gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

Margin Trading işlemlerinin pek çok farklı avantajı vardır. Bu avantajlardan en büyüğü bu uygulama sayesinde kullanıcıların bütçe dışında istedikleri kadar işlem yapabilme özgürlüğüdür. Her bir hesabın sınırı minimum alıma göre belirlense de borsacı sınırını kendi belirler. Borçlar kullanıcı istediği kadar saklanır ancak tabi ki kullanıcının kendi sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir.

Margin trading işlemleri uzun vadede bazı sorunlara neden olabilir ancak aynı zamanda kısa vadeli yatırım yapılan işlemlerde kullanıcının büyük nakit kazançlar elde etmesini mümkün kılan işlemlerdir. Buna karşılık borsacının uzun vadeli yatırımlarında daha büyük riskler olabileceği de bilinmelidir. Bu riski göz önünde bulundurduğumuzda margin trading hesaplarında günlük değişim olduğu için avantajların daha büyük olduğunu ve hesapta bulunan payın (margin) güvende olup fiyat hareketlerine göre izlenebileceğini de söylemek mümkündür.

Poloniex hesapları üç ayrı kategoriye ayrılmıştır. Bunlar; Exchange, Margin Trading ve Lending’dir.

Margin trading işlemlerine yeni başlayanlar için pek çok farklı konsept ve uygulama mevcuttur. Bunu aklınızda bulundurarak makalemizi okursanız “Poloniex.com üzerinden margin trading işlemleri” ile ilgili geniş çaplı bilgi edinebilirsiniz.

Üç ayrı kategori: Exchange, Margin Trading ve Lending

Margin Trading özelliğine de sahip olan Poloniex hesapları üç ayrı kategoriye ayırma kararı almıştır; bunlar: Exchange, Margin Trading ve (Borç) Lending’dir. Bu hesaplar arasındaki farklar açıkça belirtilmiştir. Exchange hesabı bütçelerin normal işlemlere tabii tutulmasını sağlar ve platform üzerinden yapılan takasları devam ettirir; margin trade hesabı kullanıcıların margin trading işlemlerine başladığında borçlarını güvence altına alınıp düzenlenmesini sağlayan teminat hesabıdır. Buna karşılık lending hesabı kullanıcıların komisyon karşılığında takas için diğer kullanıcılara verebilecekleri bütçeleri tuttukları hesaptır.

Poloniex kullanarak bütçelerinizi yönetmeye başladığınızda size bir takas hesabı gönderilir ve oradan da margin trading işlemleri için hesap açarsınız.

Bu işlemi tamamladığınızda işlemlerinizi kolayca yapar alım satımlara devam edersiniz; otomatik olarak sistem üzerinden borç alıp vermeniz de mümkündür. Bunları göz önünde bulundurarak takas hesabınız (exchange) ile yapacağınız işlemler arasında pek çok fark olduğunu ifade etmek mümkündür.

Öncelikle karşınıza “tradable balance” ve “loan rate” adlarıyla iki alan çıkar ve bu iki alan alım satım menüsü olarak kullanılır. Açıklamak gerekirse tradable balance’ın (pazarlanabilme dengesi) kullanıcıların alım satım yapabileceği bütçenin değerini temsil ettiğini ve loan rate’in (kredi faiz oranı) ise borç alan müşterilerin bu sipariş için ödedikleri günlük maksimum faizi ifade ettiğini söylemek mümkündür. Tradable balance değeri pazar şartları, açık pozisyonlar ve hesap dengeleri gibi farklı koşullara göre değişirken loan rate değeri ise her zaman var olan değerler arasındaki olabilecek en düşük değer üzerinden hesaplanmaktadır.

Bu noktada iki ya da daha fazla günlük bir işlem yapacak olursanız sistemin otomatik olarak daha yüksek faiz oranlarından hesaplama yaptığını ifade etmek gerekir. Bunun dışında margin trading işlemlerinde de bazı durumlar oranların aşağı ya da yukarı oynamasına neden olurken tradable balance pazarın değerine göre değişmektedir.

Lending nedir?

Margin trading işlemleriyle ilgilenmiyorsanız ama borç vermek istiyorsanız bu durumda sitenin lending özelliğini kullanarak şansınızı deneyebilirsiniz. Bu sayfaya ulaşmak için sadece sayfanın üst kısmındaki lending kutusuna tıklamanız ve borç vermek istediğiniz dijital para birimini tercih etmeniz yeterli olacaktır. Bunu aklınızda tutarak lending işlemlerini yapabilir ve takas hesabınızdan lending hesabınıza aktarım da yapabilirsiniz.

Poloniex lending işlem menüsü

Hazır olduğunuzda lending işlemini başlatmanız yeterli olur. İşlemi başlattığınızda margin trading işlemi yapan diğer kullanıcılar sizin önerdiğiniz bütçeyi teklif edilen en düşük orandan kullanır. Eğer lending kutusu açıldıktan sonra düşük oran kullanıma uygun ise bir sözleşme açılır. Sonrasında kullanıcının bu oranı kullanacağını garantileyen yazı ekranda görünür.

Platformda margin trading işlemleri yapan kullanıcılara borç vermeye karar verdiğinizde bu işlemden sizin de kar alacağınızı ve karın direkt hesabınıza aktarılacağını da unutmayın. Poloniex işlemleri için toplam faiz oranı üzerinden %15 ücret ödendiğini de hatırlatmakta yarar vardır.

Lending hesabının önemli özelliklerinden bir diğeri de tüm aktif hesapların sistem üzerinden görülebilmesi ve açılıp kapatılabilen otomatik yenile özelliği sayesinde tüm kullanılan borçların anında ekranda çıkmasıdır.

Şimdiye kadar makalemizde aktarılan bilgiler ışığında Poloniex Margin Trading işlemlerinin hem uzun vadede hem kısa vadede yatırımlar için oldukça akıllı bir seçim olduğunu da söylemekte yarar var. Lending hesabının sahibi de piyasadaki diğer borç verenlerin önerdiği faiz oranı üzerinden kar edebilir. Kısacası Poloniex dijital kur ile ilgilenen kişiler için oldukça yararlı ve geniş özelliklere sahip bir platform olup kullanıcılara sunduğu özellikleri nedeniyle margin trading ya da lending işlemleri için de bir o kadar kullanışlı bir ortamdır.

 

In this article

Katkıda Bulun

1 comment

  1. serdar Cevapla

    Detaylı bilgilendirme için teşekkürler.