New York’lu Türk’e Bitcoin ile kara para aklamaktan 25 yıl hapis

ABD Adalet Bakanlığı’ndan (DOJ) yapılan bir basın açıklamasına göre, Mustafa Göklü isimli şahıs uyuşturucu satışı yoluyla elde edilen Bitcoin’i aklamaktan suçlu bulundu. Göklü’ye 25 yıl hapis cezası verildi.

Göklü’nün yürüttüğü işin, müşterilere çeşitli suç faaliyetlerinden elde edilen gelirleri aklama olanağı sunduğu belirtildi.

Mustafa Göklü, kişiler arası Bitcoin alım satımı için yaygın olarak kullanılan LocalBitcoins’de ‘Mustangy’ kullanıcı adıyla yer alıyordu ve burada komisyon karşılığı Bitcoin alım satımı yapıyordu. Gizli görevdeki federal ajanlar, şüphe üzerine harekete geçerek, Göklü ile toplamda 133 bin dolara ulaşan birkaç para alışverişi ayarladılar. Aktarılan bilgilere göre Göklü, farkında olmadan ajanlarla yedi ayrı işlem yaptıktan sonra Nisan 2019’da tutuklandı.

Kırmızı reçeteli ilaçlar ve uyuşturucu satışı

Mustafa Göklü’nün bir morfin türevi olan oksikodon, dikkat eksikliği için kullanılan Adderall gibi kırmızı reçeteli haplar ve esrar sattığı bildirildi.

Alışverişlerin sanığın arabası ya da kafe gibi New York’taki çeşitli yerlerde gerçekleştiği, her bir işlemde takas edilen tutarların yaklaşık 5 bin ila 50 bin dolar arasında değiştiği ve toplamda 133 bin dolarlık para alışverişinin olduğu öğrenildi.

Göklü’nün duruşmasındaki kanıtlar, başka kuruluşlar için de yasa dışı bir şekilde Bitcoin akladığını ortaya koydu.

Bitcoin ile kara para aklama

ABD Savcısı Breon Peace, “Sanık, müşterilerine yasa dışı gelirlerini aklama, anonimliklerini koruma ve Bitcoin’lerinin kaynağını gizleme seçeneği sunmuş, böylece uyuşturucu kaçakçılığı ve diğer suçları kolluk kuvvetlerine yakalanmadan işlemeye devam edebilmişler” açıklamasında bulundu.

Bitcoin Haberleri

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl