BTT Coin Nedir? Bittorrent Geleceği ve Projesi

Dünyanın en büyük dosya paylaşım platformu Bittorrent, kripto para evreninde de popüler durumda. Çok fazla sayıda yatırımcısı bulunan ve bazıları tarafından ‘shitcoin’ yakıştırması yaptığı BTT ile ilgili yeni yatırımcılar, BTT Coin nedir, geleceği var mı, projesi nedir şeklinde aramalar yapıyor. Bu soruların yanıtını içeriğimizde vermeye çalıştık.

BTT Coin Nedir?


BitTorrent projesinin token’ı olan BTT, kripto para komünitesinde oldukça popülerdir. Bittorrent, çok popüler olan hizmetinden para kazanmak için mücadele etti. Bu amaçla, BitTorrent, 2019 yılında Tron blok zincirinin yaratıcıları Tron Vakfı tarafından satın alındı. Yeni sahiplik daha sonra protokolünü genişletmeye ve ağ katılımcılarını teşvik etmeye yardımcı olmak için BitTorrent token kripto para birimi BTT’yi tanıttı. Bu nedenle BTT coin dosya talep edenler veya indirme hızını artırmak isteyenler tarafından alınıp harcanırken, sağlayıcıların sistemlerinde dosya paylaşımının tazminini alabilmek için BTT alıp satmaları gerekir. BitTorrent Token (BTT), büyüyen Web 3.0 dijital çağının popüler bir simgesidir. Token, DLive, BitTorrent Speed, BitTorrent Dosya Sistemi ve diğerleri dahil olmak üzere merkezi olmayan uygulamalara güç sağlar. Proje, BTT ile dünyanın en büyük merkezi olmayan dosya paylaşım protokolünü güçlendirmeyi ve yaratmayı planlıyor.

BTT coin nedir
BTT coin nedir

Bittorrent Projesi Nedir?


BitTorrent, 2000’li yılların başında eşler arası bir ağ üzerinden dosya paylaşımını kolaylaştıran yazılımı piyasaya sürdüğünde birçok müzik ve film meraklısının kalbini ele geçirdi. Kullanıcılar, dosyaları tek bir sunucuya indirmek veya yüklemek yerine, birbirleriyle dosya ve veri alışverişinde bulunmalarını sağlayan bir yazılım çalıştıran bir bilgisayar ağına katıldı. Peer to Peer dosya paylaşımı internet dünyasında yeni bir çağın açıldığını gözler önüne sermiş oldu. Projenin yaratıcıları, daha sonra bunu kripto para endüstrisine adapte etmeye karar verdi. 

BTT Projesinin Amacı Nedir?


Özünde BitTorrent, dosya paylaşım isteklerini hesaplamak için ağına erişen tarafları birbirine bağlayan bir yazılımdır. İşlemler, bir kullanıcı, dosyaları bilgisayarında barındıran sağlayıcılardan dosya istediğinde başlar. Bir dosyayı barındıran sağlayıcılar, onları birkaç parçaya böldü. Talep edenler söz konusu dosyayı indirmek isterse, aynı dosyanın parçalarını birden fazla sağlayıcıdan alırlar. BitTorrent’in BTT ile genişletilmesi, onu daha dağıtılmış bir ağ haline getirmeyi, sunucu ve ağ etkisini azaltmak için büyük dosyaları paylaşma verimliliğini artırırken sağlayıcıları telafi etmeyi amaçlıyordu. İstek sahibi, içerik almak için bant genişliği veya uzaktan yedekleme için depolama gibi yerel kaynaklar karşılığında bir sağlayıcıya BTT token’ları da sunabilir. BitTorrent ekibi, BTT token ile torrent oluşturmaya teşvikler eklemeyi ve yavaş indirme hızı ve zamanla azalan dosya kullanılabilirliği gibi sorunları çözmeyi umuyor.

BTT Coin projesi nedir
BTT Coin projesi nedir

BTT Hangi Ağda Bulunuyor?


BTT Coin’in hangi ağda bulunduğunu merak edenler için açıklarsak, ana ağı Tron olan BTT, Ethereum ve BNB Smart Chain blok zincirlerinde faaliyet gösteriyor.

BTT Coin Geleceği Var Mı?


Türkiye’de çok fazla yatırımcısı bulunan Bittorrent’in geleceğinin olduğu söylenebilir ancak kripto trader’ları ve yatırımcıları, fiyatının son derece değişken veya volatil olduğu için BTT’yi almak isteyenler alım yaparken ekstra özen göstermeli ve dikkat etmelidir.

BTT Coin Nereden Alınır?


BTT, toplam arzının %19’u BitTorrent ekibine tahsis edilmiş ve %20’si Tron Vakfı’na ait olmak üzere maksimum 990 milyar token arzına sahiptir bu arzın 926 milyarı dolaşımdadır. 1.7 milyar dolar piyasa değeri bulunan Bittorrent’i Binance, Coinbase, KuCoin, Gate.io, Huobi Global, Poloniex, Bybit, OKX, Uniswap gibi platformlardan alıp satabilirsiniz.

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl