ICO incelemesi | Gilgamesh: Yazarlar ve kitap kurtları için Blockchain tabanlı platform

Adını Gılgamış Destanı'ndan alan Gilgamesh platformu, kitap kurtlarını ve yazarları bir araya getirecek Blockchain tabanlı bir platform inşa etmeyi planlıyor.

Bugünden itibaren belirli periyotlar halinde özellikle ülkemizde öcü muamelesi gören ICO’ların incelemelerine yer vereceğiz.

Başlangıcı Gilgamesh ile yapalım istedim. Adını bilindiği üzere uygarlık tarihinin en eski yazılı destanı olan Gılgamış Destanı’ndan alıyor.

Gilgamesh’in mobil uygulamasından bazı bölümler.

ICO’nun ana fikri yazarları, eleştirmenleri ve okurları tek bir platform altında buluşturmak.

Projenin resmi internet sitesinde Gilgamesh platformu şöyle tanımlanmış:

“Gilgamesh platformu; okurları, eleştirmenleri ve yazarları, ilgi çekici ve kaynaştırıcı bir kullanıcı deneyimi yoluyla sosyal olarak bağlayıp bilgi alışverişinde bulunma ve Ethereum blok zincir teknolojisini kullanarak GIL token’lerini harcama olanağı sağlar.”

Çözüm için öne sürülen problem ise şöyle aktarılmış:

“Kitaplar binlerce yıldır ana bilgi kaynağı olmuştur. Bununla birlikte yeni teknolojilerin ve internetin ortaya çıkışı ile şimdiye kadar okurların ve yazarların bir araya gelmelerini teşvik eden basit, anlamlı ve üretken bir platform olmadı. Bunun yerine pazar, artık kitap topluluğunun taleplerini karşılamayan durgun ve eski platformlar ile dolu.

-Yazarlar ve okurlar birbirleriyle iletişim halinde değil.

-Okurlar sosyalleştirilemiyor ve bilgiyi diğer okurlarla paylaşamıyorlar.

-Yazarlar gerçek zamanlı geri bildirim ve kitaplarının eleştirilerini alamıyorlar.

Yayıncılar, okurlar ve yazarların arasına set çeken komisyonculardır

Güçlü yayıncılık şirketleri, yazarların pazara katkıda bulunma, adil bir ücret alma ve çalışma haklını koruma yeteneklerini sınırlandırarak tüm sektörü kontrol ederler. Sektörün kontrolünü ellerinde bulundurarak yüksek komisyonlar kazanırlar.

Genel olarak yayıncılar, yazarların haklarını ihlal eden ve sahip oldukları gücün sağladığı avantajlardan yararlanan komisyonculardan başka bir şey değillerdir. sahip oldukları yetkiden faydalanmaktan başka bir şey yapmıyorlar.

-Yayıncılar tüm maddi ve hukuki gücü ellerinde tutuyorlar.

-Yayıncılar, yazarlar ve sektör tabanlı hizmet sağlayıcıları arasındaki açık iletişimi yasaklıyor.

-Yazarların yayıncılığı kendilerinin yapmaları çoğu yazar için çok fazla bir başlangıç sermayesi gerektirir.

-Yazarlar geçinmelerine yetecek kadar para kazanabilmek için başka sektörlere geçerek pazardan ayrılıyor.

Problemin tanımlanmasının ardından çözüm aşamasında şunlar sıralanıyor:

“Gilgamesh platformu, okurları birbirleriyle etkileşim ve iletişim halinde olmaya, daha bilgilendirici iyi içerikleri bulabilmeye ve tüketmeye teşvik ederek benzersiz bir kullanıcı deneyimi sunar.

Kullanıcılar platform üzerinden kitap bulabilir, satın alabilir, inceleyebilir ve tartışabilir. Yazarlar, hizmet sağlayıcıları aracılığıyla çalışmalarını yayınlayıp tam finansal fayda elde edebileceklerler.

-Okurlar, eleştirmenler ve yazarlar sosyal olarak iletişimde olabilirler.

-Platform, kitap endüstrisini canlandıracak ve kitap topluluğu için samimi, eğlenceli bir ortam yaratacak.

-Gilgamesh platformu, yayıncıları rotadan kaldırır ve yazarların platform üzerinde kendi kendilerine yayın yapabilmelerine olanak tanır.

-Yazarlar ve servis sağlayıcılar, satış ve servisleri için adil bir ücret elde ederler.

Platform üzerinde servis sağlayıcıları, metin yazarları, editörler, kapak tasarımcıları, illüstratörler, distribütörler ve pazarlamcılar gibi yardımcı elemanlardan oluşacak. Bu servis sağlayıcıları da puanlarına göre sıralanacak.

Projenin token’inin adı GIL. Ethereum tabanlı bir ERC20 token’i. Kullanıcılar, kitap incelemesi gibi platformun büyümesine yardımcı olacak içerikler için GIL ile ödüllendirilecek.

2019’un ikinci çeyreğine kadar ayrıntılı bir yol haritası belirlenmiş.

Ekip

Projenin ekibi, projenin detayı göz önüne alındığında yetersiz görünüyor. Sadece 4 kişiden oluşan ekibin lideri Mahdi Pedram, halihazırda eBay’de de çalışan bir isim. Diğer ekip üyelerinin de Deloitte, Harvard, Stanford gibi kuruluşlarda tecrübeleri bulunuyor.

Token satışı henüz başlamadı, 15 Ocak’ta başlayacak. Minimum işlem miktarı 0.1 ETH olarak belirlenmiş.

Proje hakkında daha detaylı bilgiye gilgameshplatform.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sorumluluk reddi: Yukarıdaki bilgilerin hiçbiri tavsiye niteliği içermez. Kripto para birimleri yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Lütfen yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın ya da danışman desteği alın.

Gilgamesh sizce başarılı olabilecek bir proje mi? Değerlendirmelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden paylaşın.

loading...
In this article

Katkıda Bulun