GRT Coin Nedir? GRT Projesi ve Geleceği

Web 3 ve DeFi alanında dikkat çeken The Graph, kripto para endüstrisinin her zaman akılda kalan projelerinden olmuştur. GRT Coin nedir, nereden alınır, projesi nedir, geleceği var mı gibi sorular yatırımcıların ilk aklına gelen sorulardır. Uzmancoin olarak bu sorulara yanıt vermeye çalıştık.

GRT Coin Nedir?


GRT Coin nedir sorgusuna kolay bir şekilde cevap vermek gerekirse, Graph’ın native token’ı GRT, ağı içinde güvence altına alınan verilerin bütünlüğünü sağlamak için kullanılır. Dizin oluşturucu, küratör veya yetki veren herhangi bir kullanıcı, rollerini yerine getirmek için GRT’ye bahis yapmalı ve karşılığında ağdan ücret almalıdır. Öte yandan arzı hakkında bilgi verirsek; 10 milyar token toplam arza sahip GRT Coin’in dolaşımdaki arzı 4.72 milyar adettir. 18 Nisan 2022 tarihi itibariyle 1.6 milyar dolarlık piyasa değerine sahiptir.

GRT Coin nedir
GRT Coin nedir

The Graph Nedir?


The Graph yani GRT, blok zincirlerini indeksleyen ve sorgulayan merkezi olmayan bir protokoldür ve bilgi erişimini kolaylaştırmak için çeşitli blok zinciri uygulamalarından veri toplamak, işlemek ve depolamak için kullanılan açık kaynaklı bir yazılımdır. Kullanıcılar, üçüncü taraf olmadan veri toplayabilen API’ler olarak bilinen alt grafikler oluşturabilir.

Başlangıçta Ethereum blok zincirinde başlatılan The Graph’ın misyonu, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalarının (D’app) verimliliğini artırmak için ilgili verileri kullanmalarına yardımcı olmaktır. GRT, blok zinciri verilerini, Subgraphs adı verilen çeşitli endekslerde depolamadan önce analiz eder ve toplar ve herhangi bir uygulamanın protokolüne bir sorgu göndermesine ve anında yanıt almasına olanak tanır.

Sorgular, bir kullanıcının haber akışı için veri toplamak için başlangıçta Facebook’un yarattığı ve yaygın olarak kullanılan bir dil olan GraphQL aracılığıyla D’app’ler tarafından oluşturulur.

Ağa hizmet sağlayan, dizin oluşturucular ve temsilciler olarak adlandırılan Graph kullanıcıları, verilerin işlenmesine ve bunları son kullanıcılara ve uygulamalara iletmesine yardımcı olur.

The Graph, Aave, Curve ve Uniswap gibi popüler Ethereum uygulamaları tarafından kullanılıyor.

GRT Coin projesi
GRT Coin projesi

The Graph Projesi Nedir? GRT Nasıl Çalışır?


The Graph projesi nedir konusunu açıklayacak olursak, daha önce geliştirici araçları oluşturmaya odaklanan birkaç girişimde birlikte çalışan Yaniv Tal, Jannis Pohlmann ve Brandon Ramirez tarafından 2018 yılında kurulan The Graph, Ethereum ve IPFS gibi ağları sorgulamak için bir indeksleme protokolüdür. Herkes, aSubgraphs adı verilen açık API’ler oluşturup yayınlayarak verilere kolayca erişilebilir hale getirebilir. The Graph, Ekim 2020’deki halka açık satışından elde ettiği 10 milyon dolar da dahil olmak üzere 2019’dan bu yana toplam 19,5 milyon dolarlık token satışı topladı. Bu süre zarfında, 10 milyar GRT’lik ilk token arzının yaklaşık %21’i Coinbase Ventures, Digital Currency Group ve Multicoin Capital gibi yatırımcılara satıldı.

Graph’in projesinden bahsedersek en basit ve yalın haliyle; The Graph (GRT), blok zincirlerinden veri indekslemek ve sorgulamak için merkezi olmayan bir protokol olan The Graph’a güç veren bir Ethereum token’ıdır. Google’ın web’i indekslediği gibi, The Graph da Ethereum ve Filecoin gibi ağlardan gelen blok zinciri verilerini indeksler. Bu veriler, herkesin sorgulayabileceği Subgraphs’te ilk adımı, bilgi için sürekli olarak ağ bloklarını ve akıllı sözleşmeleri tarayan Graph Nodes (Graph Düğümleri) aracılığıyla gerçekleşir. Bir uygulama akıllı sözleşmeler aracılığıyla blok zincirine veri eklediğinde, Graph Nodes bu yeni bloklardan gelen verileri uygun Subgraphs’lere ekler.

GRT Coin nasıl çalışır
GRT Coin nasıl çalışır

Graph Nodes bilgileri çıkardığında, protokolünde verilerin düzenlenmesine katkıda bulunan üç tür kullanıcı vardır.

Küratörler: Hangi Subgraph’lerin yüksek kalitede olduğunu ve The Graph tarafından indekslenmesi gerektiğini değerlendiren Subgraph geliştiricileri. Küratörler, inandıkları Subgraph’lere GRT eklerler.

İndeksleyiciler: Düğüm operatörleri, sinyal verilen Subgraph’ler için indeksleme ve sorgulama hizmetleri sağlamakla görevli düğüm operatörleri ve bu hizmetleri sağlamak için GRT’yi stake etmek zorundadır.

Dizin oluşturucular: Ağın bir düğüm kurmadan çalıştırılmasına katkıda bulunmak için GRT’yi kullanan dizin oluşturucular.

Tüm kullanıcılar, rollerine bağlı olarak çalışmaları için ağ ücretlerinin bir kısmını alırlar. Bu verilere daha sonra, sorguları kullanarak yazılımlarını çalıştırmalarına yardımcı olacak bilgileri arayan uygulamalar tarafından kolayca erişilebilir.

Örneğin; Decentraland, uygulamalar genelinde arazi, aksesuar ve koleksiyon öğelerini bulmak için The Graph’in bilgilerine erişir ve bunları pazarlarına getirerek kullanıcıların bunları merkezi bir konumdan satın almasına olanak tanır.

GRT Coin nereden alınır
GRT Coin nereden alınır

GRT Coin İlk Çıktığında Ne Kadardı?


Öte yandan GRT Coin ilk çıktığındaki fiyatı da kripto ilgilileri tarafından merak ediliyor. 0.03 dolarlık ICO fiyatıyla ön satışa çıkan GRT Coin, en yüksek fiyatını 2.88 dolar ile yakalamıştır.

GRT’nin Geleceği Var Mı?


GRT Coin’in geleceğinin olumlu yöne gideceğini söyleyebiliriz. DeFi odaklı fintech girişimi Yield App’in CEO’su ve kurucusu Tim Frost’a göre The Graph token, DeFi ekosisteminde iyi bir yatırım olabilecek değerli bir rol oynuyor. Bununla birlikte, GRT’ye yatırım yapmanın bazı aşağı yönlü riskleri de vardır. Nispeten yeni bir token ve blockchain endüstrisinde ne kadar benimseneceği belli değil. Ayrıca, mevcut fiyatı Şubat 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyelerinin önemli ölçüde altında. Ve yüksek oynaklığa tabi. Tahmin kuruluşlarından gelen Graph ile ilgili fiyat tahminleri, daha uzun vadeli büyümeyi gösteriyor. Elbette bu tahminler yanlış olabilir ve herhangi bir kripto para birimi satın almadan önce kendi durum tespitinizi ve risk yönetiminizi yapmalısınız.

GRT Coin Nereden ve Nasıl Alınır?


Piyasanın dikkat çeken coinlerinden olan GRT Coin, başta Binance olmak üzere Coinbase, Huobi, FTX, Bithumb, Gate.io, Bybit, Kraken, Gemini gibi büyük kripto para platformlarından alınıp satılabiliyor.

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl