Kripto inceleme: Qtum nedir ve neyi amaçlar?

Qtum, yaklaşık 3.8 milyar Dolar’lık piyasa değeriyle kripto para birimleri arasında 14. sırada bulunuyor. Geçtiğimiz hafta 29$’dan işlem gören Qtum, bir diğer adıyla Quantum, bir günde yakaladığı müthiş ivmeyle 75$’ın üzerine çıkmıştı, şimdi ise 51$’da. Qtum nedir? Qtum, Singapur merkezli Qtum Vakfı tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir Blockchain projesi. Qtum teknolojisi, madencilik gerektirmeyen proof of stake algoritmasıyla çalışmakla birlikte, Bitcoin’in stabil blok zinciri üzerinde Ethereum‘un akıllı sözleşmelerinin kullanılmasına imkan tanıyor. Proje ekibinin hedefi özellikle iş dünyasına dönük akıllı sözleşme...

Qtum, yaklaşık 3.8 milyar Dolar’lık piyasa değeriyle kripto para birimleri arasında 14. sırada bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta 29$’dan işlem gören Qtum, bir diğer adıyla Quantum, bir günde yakaladığı müthiş ivmeyle 75$’ın üzerine çıkmıştı, şimdi ise 51$’da.

Qtum nedir?

Qtum, Singapur merkezli Qtum Vakfı tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir Blockchain projesi. Qtum teknolojisi, madencilik gerektirmeyen proof of stake algoritmasıyla çalışmakla birlikte, Bitcoin’in stabil blok zinciri üzerinde Ethereum‘un akıllı sözleşmelerinin kullanılmasına imkan tanıyor. Proje ekibinin hedefi özellikle iş dünyasına dönük akıllı sözleşme uygulamalarının kapsamını ve birlikte çalışabilirliğini artırmak.

Qtum’un arkasındaki fikir, akıllı sözleşmeleri daha kolay ve daha güvenli hale getirirken Bitcoin ve Ethereum gibi önde gelen kripto para birimleri ile birlikte çalışabilirliği sağlama hedefinde.

Bitcoin blok zinciri üzerinde Ethereum’un akıllı sözleşmelerini kullanmayı mümkün kılan bir teknoloji olan Qtum, bu özelliğiyle Bitcoin ve Ethereum’a getirilecek olan güncellemeleri de kullanabiliyor. Örneğin Bitcoin’de SegWit’in hayata geçirilmesiyle Qtum da SegWit’i etkinleştirdi. Bunun yanı sıra diğer birtakım Bitcoin güncellemelerini de sisteme entegre etti.

Qtum’da her bir blok 2 dakikada oluşturuluyor. Blok boyutu limiti ise 2 MB. Dolaşımdaki toplam coin adedi şu an 73 milyon adet. Bu rakam 100 milyon adede kadar çıkabiliyor.

Qtum takımı ve yatırımcıları

Asya merkezli Qtum, Asya ve özellikle Çin ve Kore pazarına hitap ediyor. Pek çok internet sitesi Qtum’u “Çin Ethereum’u” olarak adlandırıyor.

Projenin genç ve dinamik bir ekibi bulunuyor. Yatırımcıları arasında ise OKCoin’in CEO’su Xu Star, Bitcoin’in erken yatırımcılarından Roger Ver ve Ethereum ile Jaxx’ın kurucularından Anthony Di Iorio gibi önemli isimler yer alıyor.

Sorumluluk reddi: Yukarıdaki bilgilerin hiçbiri tavsiye niteliği içermez. Kripto para birimleri yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Lütfen yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın ya da danışman desteği alın.

Qtum coin nasıl alınır?

Qtum’u düşük komisyon ücretleri ve stabil altyapısıyla kısa zamanda popüler bir borsa haline gelen Binance‘i kullanarak alabilirsiniz.

Binance kayıt linki üzerinden hesabınızı oluşturduktan sonra Qtum alabilmek için şu adımları izlemeniz yeterli:

1- Binance’de bulunan hesabınıza Bitcoin gönderin. Bunun için sayfanın sağ üst kısmında yer alan Funds bağlantısının üzerine gelerek Deposits&Withdrawals‘a tıklayın.

2- Açılan sayfada yer alan arama kutucuğuna BTC yazarak Bitcoin’i bulun ve hemen yanında yer alan Deposit‘e tıklayın.

3- Burada sizin için oluşturan cüzdan adresinizi kopyalayın ve Bitcoin’lerinizin bulunduğu borsa ya da cüzdan üzerinden bu adrese Bitcoin gönderin. Bitcoin’leriniz Binance hesabınıza 15 dakika içinde geçecektir.

4- Bitcoin’leriniz hesaba geçtiyse Binance logosunun yanında yer alan Exchange bağlantısı üzerinden Basic‘i tıklayın.

5- Açılan sayfada QTUM/BTC çiftini bularak tıklayın. Ardından grafiğin altında yer alan Buy bölümünden satın alımınızı gerçekleştirin. Burada yer alan Price bölümüne almak istediğiniz fiyatı, Amount bölümüne ise almak istediğiniz Qtum miktarını girin ve Buy Qtum‘a basın. Daha kolay bir şekilde satın almak isterseniz Market sekmesi üzerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl