Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

SocialMedia.Market projesinin CEO’su ve kurucusu Dmitry Shyshov ile röportaj

Bugün ICO'ya başlayan SocialMedia.Market projesinin CEO'su Shyshov, hatırlı pazarlama sektörünün geleceği ve projeleriyle ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

“Hatırlı pazarlamaya ihtiyaç duyulan tüm küresel pazarlarda çalışmak istiyoruz.”

SocialMedia.Market projesi, 9 Şubat tarihinde ICO’sunu başlatacak. ICO öncesi, projenin kurucusu Shyshov, bu oldukça yeni ve hızla büyümeyen pazarlama unsurunun mevcut durumu ile geleceğinin yanı sıra Blockchain teknolojisi tarafından başlatılacak yeni pazar kuralları hakkında konuştu. Shyshov ayrıca projeleriyle ilgili de ayrıntılı bilgi verdi.

Okuma öncesi bilgi notu | Influencer: Sahip oldukları sosyal medya ve dijital kanalları aracılığı ile herhangi bir ürün ya da servis hakkındaki yaşadıklarını, deneyimlerini takipçileri ile paylaşmaları yoluyla tanıtım ve pazarlama aktiviteleri yapan, belirli bir topluluğu etkileme ve yönlendirme gücüne sahip kişi, kişiler ve gruplar.

Projeniz hakkında daha fazla bilgi verir misiniz, SocialMedia.Market tam olarak nedir?

-Hatırlı pazarlamayla ilgilenen ve onunla çalışmak isteyen herkes için bir çözümdür. Amacımız dünyanın dört bir yanındaki reklamverenler ve influencer’lar arasındaki ilişkiyi basitleştirmek, en popüler sosyal platformlarda yerel reklam pazarını herkes tarafından erişilebilir yapmak ve pazara katılacak yeni müşterilerin giriş eşiğini azaltmaktır.

Bu neyi çözecek? Reklamverenler ve blog yazarlarının etkileşiminde herhangi bir problem mi var?

-Şu anda sosyal ağda herhangi birinin sayfasnıda reklam yayınlamak isterseniz, büyük olasılıkla ona üç çözüm sunacaksınız:

Influencer’ların bir veritabanını satın alıp kendi başınıza ilerleyeceksiniz,

Çok sınırlı işlevlere sahip otomatikleştirilmiş bir reklamcılık sistemi kullanacaksınız,

Ya da bir ajansla çalışarak ondan siin için Influencer’ların bir veritabanını toplamasını isteyecek, o da size gerçek değerlerini açığa vurmadan veya ürününüzü tam olarak nasıl tanıtacağınızı seçmenize izin vermeden aralarında sözleşmeler tahsis edeceklerdir.

Gördüğünüz gibi bu çözümlerden hiçbiri uygun değil. Ve bir acemiyseniz, projenizin karışıklık içinde kaybolma riski var.

Sunduğunuz alternatif nedir?

-Hatırlı pazarlama ve Blockchain teknolojilerinin her ikisinde de oyunun kurallarının herkese açık olacağı, çeşitli uzmanlık düzeylerine sahip kullanıcılar için tek bir platform oluşturmak istiyoruz.

Müşteriniz, bunun gibi bir platformun oluşturulmasından nasıl bir fayda sağlayacak?

-Platform sayesinde büyük sosyal ağlardaki popüler blog yazarlarına ulaşabilecekler, reklam kampanyalarının performansı ve analiziyle birlikte, token’lerimizi kullanarak uluslararası ödemeler yapabilecekler, riskleri azaltacak ve şirket için kaynak tasarrufu sağlayacak uygun bir CRM sistemine sahip olacaklar. İkinci seçenek, farklı ödeme sistemlerinin kullanıldığı farklı ülkelerde çalışan partnerler için özellikle yararlıdır. Bunun yanı sıra akıllı sözleşmeler ve Blockchain teknolojisi sayesinde ortaklıklar düzene girecek, iş standardize edilecek ve karşılıklı mutabakatın sağlanması mümkün kılınacak.

Neden influencer’lar, reklam sektöründe bu kadar aranıyorlar?

-Çünkü bu insanlar dijital evrende trend belirleyicidirler. İnsanların nereye gideceklerini, ne giyeceklerini, ne yiyeceklerini ve ne dinleyeceklerini belirleyen kişiler bunlar. Bir blog yazarının birkaç yüz bin, hatta milyonlarca aboneye sahipse ve izleyicileri onu putlaştırıyor ve onun görüşüne sadık kalıyorsa, bu da ürün tanıtımı için mükemmel bir fırsat sunuyor.

Bu izleyici ne kadar sadık?

-Araştırmalarımıza göre bugün internet kullanıcılarının yüzde 70’i online takip ettikleri bir kişinin tavsiyesi üzerine bir satın alma işlemi yapmaya hazır. Bu çok önemli bir sayı.

Halihazırda bir influencer havuzunuz var mı?

-Evet, bunlar günlük olarak çalıştığımız oyun sektöründe influencer’lar. Birkaç yüz tane var, bazı alanlarda binden fazla.

Projeyi desteklemeye istekliler mi?

-Elbette, bu onlar için para kazanmanın yollarını düşünmeksizin kaliteli içerik oluşturmaları yolunda harika bir fırsat. İkincisi, bizim işimiz.

Oyun sektöründe influencer’larla çalışmanız, bu konuyu odak alan yapmaya devam edeceğiniz anlamına mı geliyor?

-Oyun sektörü, sadece hatırlı pazarlamaya giriş noktamızdı. Projemizin tüm orta ölçekli ve niş işletmeler için erişilebilir olmasını istiyoruz.

Hatırlı pazarlama alanı bir süredir var. Neden bu alanda özelolarak çalışmaya karar verdiniz?

-Bu bir derece kadar kendiliğinden oldu. Son 4-5 yılda video oyunları ile ilgili projelerin promosyonunu yaptık. Bu projeleri tanıtmak için Youtube’daki influencer’larla iletişim kurmaya başladık, bu reklam türünün muazzam bir potansiyele sahip olduğunu görmemize vesile oldu. Başlangıçta piyasada kendimiz için böyle bir çözüm arıyorduk fakat bulamadık. O nedenle bir tane yaratmaya karar verdik.

Hatırlı pazarlama için umduğunuz nedir, bu pazarda kendinizi nerede görüyorsunuz?

-Tahminlerimize göre 2020 yılına kadar 10 milyar dolarlık bir pazar olacak. Projemizi ilk önce ABD, İngiltere, Kanada ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine yayıp ardından Avrupa ve Latin Amerika’ya açılmayı planlıyoruz. 2019 sonuna kadar hatırlı pazarlama sektöründe ihtiyaç duyulan her alanda küresel olarak çalışmayı planlıyoruz. Platformumuzun kullanıcıları, birbirleriyle yerel olarak etkileşime geçebilecek veya küresel raklam kampanyaları oluşturabilecekler.

Böyle hızlı bir büyüme elde edebilmeniz konusunda sizi emin kılan nedir?

-Hatırlı pazarlama lanında çalışacak ilk Blockchain tabanlı platform olduğumuz gerçeğinin yanı sıra platformun analitik hizmetler sunan, reklam kampanyalarının etkinliğini ölçen açık bir pazar haline geleceği gerçeği.

Rekabet hakkında ne söylersiniz?

-Rakiplerimiz var fakat sınırlı sayıda hizmet sunuyorlar. Influencer’lara token’ler kullanarak ödeme yapan ajanslar da var ama sadece Instagram üzerinde uzmanlaşmış durumdalar.

Hangi platformlarla çalışıyorsunuz?

-Youtube, Instagram, Facebook, Twitch, Twitter ve diğer online platformlarda influencer’lar ve blog yazarlarıyla çalışmayı planlıyoruz. Temel olarak tüm online reklamcılık apzarına, blog dünyasındaki pazarlamaya yayın hizmetlerine ve sosyal ağlara odaklanıyoruz.

Niçin Blockchain? Hizmetlerinizi daha basit bir şekilde anahtar teslimi olarak sunmak ve insanlara para kazandırmak daha kolay olmaz mıydı?

-Günümüzde Blockchain, 90’lı yılların sonundaki internet gibi. Tüm projelerimiz küresel pazara yönelik olduğundan bu teknoloji çok sayıda işlemi düzene sokmamıza yardımcı olacak.

Hangileri?

-Birincisi, daha önce de belirttiğim gibi Blockchain, farklı ülkeler arasında finansal işlem yapma konusunu çözecek. İkincisi, daha önce birlikte çalışmamış olan müşteri ile yüklenici arasında güven yaratacak. Bu pazarın karşı karşıya kaldığı sorunlardan biri. Yanlış anlaşılmalar genellikle müşteri ve yüklenici arasında iş sırasında ortaya çıkar; bir tarafın iddiaları diğerinin güvensizliği ile sonuçlanır ve tahmin edebileceğiniz gibi bu iş için iyi bir şey değil. Örnek vermek gerekirse blogcular, belirli anahtar kelimelerin ve etiketlerin bir müşteri için her zaman ne kadar önemli olduğunu anlamazlar. Sunduğumuz araçlar, reklam kampanyasının etkinliğini takip etmeyi mümkün kılıyor.

Bana Blockchain teknolojisinin nasıl yararlı olduğunu anlatabilir misiniz?

-Blockchain teknolojisi, ortaklık sözleşmelerinin koşullarını blok zincirinde yer alacak akıllı sözleşmeler biçiminde kodlamanıza ve reklam kampanyasının koşullarının maliyetine uygun olmasını sağlamanıza olanak tanır. Bu herkes için iyidir, müşteri taleplerinin zamanında yerine getirileceğinden emin olur ve blog yazarı da teşviklerden yararlanabilir. Örnek vermek gerekirse projeye beklenenden daha fazla ilgi olursa blok zincir, influencer’a ek prim sağlayarak daha iyi iş yapmasına teşvik eder.

Platformunuz ve işlevselliği hakkında bilgi verir misiniz?

-Kullanıcılar, SocialMedia.Market platformunun yardımıyla ürünlerini tanıtabilir, kampanyalarının etkinliklerini ve izleyici katılımını izleyebilir, sadakat ve tavsiye programlarını planlayıp başlatabilirler. Başlatmadan sonraki tüm işlemler otomatikleştirilecek ve bu da platformun basit ve kullanışlı olmasını sağlayacak. Örneğin tüm bilgiler Büyük Veri ve kendi kendine öğrenen veri analiz sistemleri kullanılarak toplanacak ve analiz edilecek. Ek olarak, sinir ağı algoritmaları uygulamayı planlıyoruz, bu da içerğin kalitesini belirlememize ve reklamverenler ile blog yazarları arasındaki ilişkiyi tamamen merkezsizleştirmemize izin verecek.

Platformunuzu kullanan ve token’lerinizi satın alan kişiler kimlerdir, müşterilerinizi tarif edebilir misiniz?

-Elbette. Öncelikle bunlar platformumuzun yardımıyla kendi web sayfalarını geliştirmeye ve para kazanmaya çalışacak influencer’lardır. Ayrıca blog dünyasında token’lerimizi gönüllü bağışlar olarak kullanabilecek olan onların aboneleridir. İkincisi, özel girişimciler ve ürünlerini sosyal paylaşım ağları üzerinde influencer’lar aracılığıyla tanıtmak isteyen küçük ve orta ölçekli işletmelerin veya markaların temsilcileri. Üçüncüsü, kaynakları maksimize ederek reklam kampanyalarını sosyal ağlarda daha etkili bir şekilde yönetme görevine sahip ajanslar ve büyük markalar. Dördüncüsü, varlıklarını Decentralized Dispute Resolution System aracılığıyla artıran kullanıcılar.

Bu sistem tam olarak nedir ve nasıl bir amacı var?

-Adından da anlaşılacağı üzere bu sistem, müşteriler ve yükleniciler arasındaki uyuşmazlıkları çözmek için oluşturuldu. Bir uyuşmazlık olduğu andan itibaren müşterilerimizin herhangi biri hakemlik görevi alabilir.

Peki aralarında hakem kim olacak?

-Token sahiplerimiz hakem olacak. Müşteri ile yüklenici arasındaki sözleşmelerin ayrıntılarına ulaşarak buna göre bir karar verebilecekler.

Token sahipleri?! Bu beklenmedik bir şeydi…

-Aslında bunda garip bir şey yok. Kendinize şu soruyu sorun: Platformun düzgün işleyici ve başarısı konusunda bizden başka en çok kimin menfaati var?

Şirket ve onun başarısı ile ilgilenen her kimse.

-Kesinlikle. Bu durum, bu nedenle token sahiplerini en nesnel ve tarafsız hakimler yapacaktır. Bu aynı zamanda, kullanıcılarımızın projeye dahil olmaları ve anlaşmazlıkları çözüme kavuştururarak SocialMedia.Market’in geliştirilmesine katkı sağlamaları konusunda önemlidir.

İlginç bir yaklaşım. Bu durumda token’lerinizin sahipleri ne elde ediyor, onlara hangi hizmetler sunulacak?

-Token’imize Social Media Token (SMT) adı veriliyor. Platformumuzun tüm hizmet, araç ve yeteneklerine erişim sağlar. ICO sırasında indirimli token satın alan ajanslar ve büyük reklamverenler, reklam kampanyalarının ve platform hizmetlerinin satın alımı sırasında daha uygun şartlar elde edecekler. Bireyler, Decantralized Dispute Resolution System’e (Merkezsiz Uyuşmazlık Çözme Sistemi) hakem olarak katılma karşılığında ücret alabilecekler. Buna ek olarak token’ler, ek analitik hizmetler, Büyük Veri hizmetleri veya influencer’larla etkileşim ve çalışma alanlarında kullanılabilir.

Kullanıcılarınızın özel verilerini nasıl korumayı planlıyorsunuz?

-Platformumuzun tüm kullanıcıları blockchain teknoloji kullanılarak doğrulanmalı ve blog yazarları, sosyal ağdaki kanalın veya sayfanın gerçekten onlara ait olduğunu onaylamalıdır. Ek olarak, kullanıcılar arasındaki etkileşim akıllı sözleşmelere dayanır ve ödemeler yalnızca platformun token’i kullanılarak yapılır. Bu dolandırıcılık riskini en aza indirir.

ICO’nuz ne zaman başlayacak ve ne kadar sürecek?

-ICO, 9 Şubat 2018’de başlayacak ve 16 Mart’a kadar sürecek.

Ne kadar para toplamayı planlıyorsunuz ve bu para ne için kullanılacak?

-20 milyon dolar toplamayı planlıyoruz. Bu parayı platformu geliştirme, pazarlama, eğitim kampanyaları, idari ve operasyonel masraflar, aracılar ve influencer’lar’a ikramiyeler ile yasal masraflar için harcayacağız.

ICO’dan sonra ne gibi planlarınız var?

-Öncelikle, SocialMedia.Market platformunun geliştirilmesini tamamlamalı ve blokchain teknolojisini etkin bir şekilde entegre etmeliyiz. Yazın veya erkan sonbaharın sonuna doğru bunu yapmayı planlıyoruz. Diğer önemli işlerimiz; platformumuzu tanıtmak, ekibi genişletmek, ürün geliştirmede nitelikli uzmanlar almak, blokchan programlama ve pazarlama yapmaktır. Ek olarak blog yazarları ve reklamverenlerle çalışmayı ve hatırlı pazarlamayla ilgili eğitim kampanyaları başlatmayı, reklam ajansları ile popüler blog yazarlarıyla ortak anlaşmalar imzalamayı planlıyoruz.

ICO sırasında token fiyatı ne olacak, platformunuz lansmandan sonra nasıl kazanç elde edecek?

-1 Ethereum’a 2500 SMT vereceğiz. Bu arada token’lerimiz ERC20 token standardı ile uyumlu olacak. Birincisi, gerçekleştirilen sözleşmelerden yüzde 10 hizmet ücreti alınacak. Platform ayrıca bir takım derinlemesine analiz ve ürün tanıtım hizmetleri de sunacak.

Kripto para piyasasındaki volatilite projenin ekonomisini herhangi bir şekilde etkiledi mi?

-Evet, daha iyi oldu. Projeyi ilk duyurduğumuzda Ethereum yaklaşık olarak 270$’dı. Şimdi adet başına yaklaşık 1000$. Bu nedenle orijinal sabit tutarı önemli ölçüde artırdı. Sonuçta onu satılan token’lerin sayısıyla değil, ETH sayısıyla sınırlamaya karar verdik – yani 16.000. Ayrıca Ethereum için takas edilecek SMT token’lerinin sayısını artırdık, böylece projemize katılan insanlar başlangıçta planlanandan daha fazla token alacak.

Projenizin arkasındaki ekip hakkında daha fazla bilgi verir misiniz, ekipte kaç kişi var ve finans teknolojileri ile blockchain’deki deneyimleri neler, ayrıca projenin danışmanları var mı?

-Kiev ofimizideki ekip, bir yıldan fazla bir süredir günlük işlerinde kripto para, yeni blokchain tabanlı çözümler ve hizmetler kullanan 30’dan fazla kişiden oluşuyor. Ve evet, bizimle çalışan dört danışmanımız var. Ayrıca şu an blockchain ve pazarlama alanları için birkaç önemli uzmanla pazarlık yapıyoruz.

Özetlemek gerekirse, projenizin geleceğini nasıl hayal ediyorsunuz?

-Umarım kabalık gibi gelmez, ancak 2020 yılına kadar dünya hatırlı pazarlama sektörünün yüzde 2-3’ünü kontrol etmeyi planlıyoruz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl