Proof of Stake, Türkçesi ile hisse kanıtıdır. Blok eklemek için PoW’deki gibi bilgisayar gücü değil, ağdaki coinler kullanıldığı PoS sistemlerde validatörler ağın coinini stake ederek (coini kilitleyerek) PoW’deki madencinin yaptığı işin aynısını yaparlar, yani ağa yeni blokların güvenli ve doğru şekilde eklenmesini sağlarlar. PoW’da madenciler elektrik tüketimi ile ağın güvenliğini sağlarken PoS’ta bu sistem validatörlerin coinlerin stake edilmesi ile gerçekleşmektedir. Validatör olmak için gereken coin miktarı ağdan ağa değişmekle birlikte, en popüler kripto para projelerinden Ethereum’da validatör olmak adına 32 ETH kilitlemeniz gerekir. Popüler diğer ağlardan biri olan Avalanche’ta ise validatör olmak için minimum 2000 adet AVAX’a sahip olmanız gerekir. Özellikle Ethereum, yüksek validatörlük ücreti ile merkeziyetsizlik alanında çokça eleştirilmektedir. 32 ETH’lik ücretin fazla olduğunun farkında olan ekip, yaptığı yeni güncellemeler ile birlikte ileride bu validatörlük ücretini düşürmeyi hedefliyor.

PoS’ta enerji tüketimi

Proof of Work’ün aksine Proof of Stake sistemlerde yüksek enerji tüketimi yoktur. Merge adı verilen güncelleme ile birlikte Ethereum, Proof of Work sisteminden Proof of Stake sistemine geçişini tamamlanmıştır. Uzun yıllardır beklenen bu güncelleme ile birlikte Ethereum, elektrik tüketimini %99.95’den fazla azaltmıştır. Bu güncelleme ile birlikte Ethereum, iklim krizi eleştirilerine karşılık önemli bir adım atmıştır. Elektrik tüketiminde gözleri üstüne toplayan diğer bir ağ ise Bitcoin’dir. PoW sistemini kullanan Bitcoin, 2021 yılında Tesla CEO’su Elon Musk’ın açıklamaları ile tekrardan alevlenen tartışmada yüksek fosil yakıt tüketim oranı ve bunun çevreye etkileri bakımından eleştirilmişti.

PoS coinleri

En popüler fikir birliği mekanizmaları arasında yer alan PoS, Polkadot, Cardona, Tezos, Solana, Cosmos, Tron gibi birçok blok zincir ağı tarafından kullanılmaktadır.

Proof of Stake’i daha iyi anlamak için Proof of Work’e de (PoW) göz atmanızı tavsiye ederiz.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!

Sohbete Katıl