Ripple Haberleri

XRP neden yükseliyor? Heyecanla beklenen iki haber her an açıklanabilir

Yaklaşık 1,5 senedir ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile davası devam eden Ripple’ın geleceği adına çok önemli iki karar her an açıklanabilir. Dava hakimleri Sarah Netburn ve Analisa Torres, mahkemenin gidişatı açısından çok büyük öneme sahip olan ve uzun süredir tartışılan konuları karara bağlayacaklar.

Muhabir haberi verdi, XRP yükselişe geçti

ABD medyasından Fox News’ün muhabiri olan ve dava hakkında dönem dönem önemli bilgiler sağlayan Elanor Terret, bugün de dahil hakimler Netburn ve Torres’in iki önemli kararı sonuçlandırabileceklerini belirtti. Terrett, bugün ve önümüzdeki birkaç gün içinde, William Hinman konuşmasının avukat-müvekkil gizliliği içine dahil olup olmadığı konusu ve Ripple destekçisi olan ancak davayla şu an için resmi bir bağı olmayan avukat John Deaton’ın bilgi amaçlı katılım talebine SEC’nin itiraz etmesi karara bağlanacak.

Avukat John Deaton’la konuşan Terrett’in, John Deaton’a dayandırdığı bilgiye göre de bu iki karar her an açıklanabilir. Fox muhabirinin tweet’inden sonra ise XRP fiyatında sabah saatlerinden itibaren çok ciddi yükseliş yaşandı. %20’den fazla artan XRP, 0.40 dolar sınırına yaklaştı.

Davanın başından bu yana konuşulan Hinman konuşması…

Bilindiği üzere SEC’nin eski yöneticilerinden olan William Hinman, 2018 yılında yaptığı bir konuşmada Bitcoin ve Ethereum’un menkul kıymet olmadıklarını belirtmişti. Ripple tarafı ise XRP’nin bazı konularda Ethereum’la ciddi benzerlikler taşıdığını belirtiyor ve XRP’nin de menkul kıymet olmaması gerektiğini savunuyor ve Hinman konuşmasından önce kurum içinde yapılan hazırlıklar ve konuşmalarla ilgili dosyaların da mahkemeye sunulmasını talep ediyor.

Bu talebe itiraz eden SEC ise Hinman’ın konuşmalarının, avukat-müvekkil ve devlet kurumu gizliliğine tâbi olduğunu, bu yüzden mahkemeye açıklanmaması gerektiğini iddia ediyor. İşte dava hakimlerinden biri olan Sarah Netburn, her an bu konudaki resmi ve son kararını açıklayabilir.

Netburn elini belli etmişti

Ancak buradaki önemli noktalardan bir tanesi de hakim Netburn’ün bu konudaki fikrini daha önceki duruşmalarda belli etmiş olması… Netburn, aslında Hinman dosyalarının mahkemeye sunulmasına hükemtmiş ancak son bir itiraz hakkı bulunan SEC, bu hakkını kullanmıştı.

Netburn, SEC’nin Hinman dosyalarının gizli kalmasını istemesi ve aynı zamanda konuşmanın SEC’yi bağlamadığı ve Hinman’ın kişisel fikirleri olduğu görüşlerine karşı çıkmıştı. Netburn, SEC’yi eleştirerek, hem kişisel fikir hem de gizlilik istenmesinin mantıklı olmadığını söylemişti.

Uzman görüşü talebi de karara bağlanacak

Ripple’a verdiği destekle bilinen ancak davayla hiçbir resmi bağı olmayan John Deaton ise, SEC’nin mahkemeye uzman olarak getirdiği Patrick Doody’nin, XRP yatırımcılarının mağdur olmadıklarını belirten raporundan sonra ise, hakim Analisa Torres’e resmi başvuruda bulunmuş ve kendisinin de davaya bilirkişi olarak katılmak istediğini belirtmişti.

John Deaton’ın bu talebi de hakim Torres tarafından karara bağlanacak. Deaton, 67 bin 300 “mağdur” XRP yatırımcısı adına mahkeme değerlendirme yapacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Leave a Comment
Paylaş
Tarafından Yayınlandı
Hakan Ateşler

yakın zamanda Gönderilenler

Ethereum konferansı Devcon 2022’ye giden Solana ekip üyesi soyuldu

Ethereum blok zinciri üzerinden çalışan ikinci katman girişimi Polygon’un kurucu ortağı Sandeep Nailwal, "güvenlik endişeleri…

3 Ekim 2022

Transit Swap hacker’ından 18.9 milyon dolarlık iade

Zincirler arası merkeziyetsiz bir borsa (DEX) olan Transit Swap, dün akıllı sözleşme açığından yararlanan bir…

3 Ekim 2022

S2F modeli yaratıcısı Plan B: Üçüncü Bitcoin alımımı yaptım

Anonim Bitcoin savunucusu ve yatırımcısı Plan B, toplamda 3. kez Bitcoin alımı yaptığını açıkladı. 1.8…

3 Ekim 2022

Binance, ilk LUNC yakımını tamamladı: İşte yakım miktarı

Kripto para borsası Binance, tüm LUNC spot ve marjin işlem çiftlerinden elde edilen işlem ücretlerinin…

3 Ekim 2022

Bitcoin’deki volatilite pahalıya mâl oldu: 17 milyar dolarlık tasfiye

Kasım ayında 69 bin dolar ile rekor kıran ancak o günden bu yana durmaksızın düşen…

3 Ekim 2022

Binance Kazakistan hükumetiyle anlaşma imzaladı

Son yıllarda küresel regülasyon kurumları tarafından adeta kıskaca alınan ancak uyum konusunda frene basmayan Binance…

3 Ekim 2022