Metaverse kavramı aslında uzun yıllardır hayatımızda olsa da özellikle Facebook’un adını Meta olarak değiştirmesi ve bunu bir lansmanla duyurmasından sonra daha popüler hale gelmiş durumda. O günden bu güne birçok marka metaverse’de yerini almak için milyonlarca dolar yatırım yapıyor. Peki metaverse nedir ve bu alandaki gelişmeler neden önemli?

Metaverse aslında en genel anlamıyla sanal evren anlamına geliyor. Yaşadığımız ve fiziksel olarak algıladığımız bu evrenden farklı olarak dijital dünyayı kapsayan ve kendi kendine var olabilen bu evren henüz gerçekleşmemiş bir kavram. Eğer bu kavram gerçek anlamda bir gün tamamlanırsa, şu an örneklerini gördüğümüz metaverse’ler bunun bir parçası olabilir. Yani bu metaverse’lerin birbirine bağlandığı ve büyük bir sanal evreni oluşturduğunu hayal edebiliriz.

Kripto para dünyasında çokça tartışılan ve çoğunluk tarafından Blockchain teknolojisinin olmazsa olmazı olarak kabul edilen merkeziyetsizlik, Facebook’un metaverse adımından sonra yine tartışılmaya başlandı. Merkezi yapılara ait olacak bu tür sistemlerin tehlikelerine dikkat çekildi. Ancak yine de bu adım Blockchain teknolojisi kullanarak merkeziyetsiz bir metaverse yaratılması hayalini destekleyici bir rol oynuyor ve bu alandaki gelişmelere hız kazandırdığı görülüyor.

Blockchain teknolojisini kullanarak içine kripto paraları, NFT’leri entegre etmiş olan bu yapılar gün geçtikçe çoğalıyor, kendini metaverse projesi olarak öne çıkarmak isteyen proje sayısı da artıyor. Peki bu gündem kalabalığında gerçek projeler ve gerçek yatırımlar hakkında nasıl bilgi alacağız?

Bu alanda doğru bilgiye ulaşmak için Uzmancoin’i takip edin. En doğru ve en güncel metaverse haberlerini burada bulabileceksiniz.

Yükleniyor...