Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

DeFi nedir? Neden önemli ve en iyi örnekleri neler?

DeFi, Blockchain üzerinde çalışan finansal uygulamalar ekosistemi olarak tanımlanabilir. Kripto paraların vaadi, dünyanın neresinde olursanız olun, herkes için para ve ödemeleri evrensel ve demokratik olarak erişilebilir kılmaktır. Merkeziyetsiz Finans (DeFi) veya Açık Finans akımı bu sözü tam olarak bir adım ileri götürmeyi hedefler. Yani, bugün kullandığınız tüm geleneksel finansal hizmetlere (mevduat, krediler, ticaret, sigorta ve çok daha fazlası) dünya çapında akıllı telefon ve internet bağlantısı olan herkes tarafından erişilebilen küresel ve açık bir altyapı olduğunu hayal edin.

DeFi aslında yeni bir kavram değil, bu tanım günümüzdeki geleneksel finans yapılarını yıllarca analiz eden kişiler ve kurumlar tarafından geleneksel sistemlerde bulunan problemlerin tespit edilmesi ve akabinde çözüme yönelik adımlar atılması amacıyla ortaya çıktı. Geçtiğimiz 2-3 senelik dönemde Merkeziyetsiz Finans, blokzinciri ve kripto para dünyasında hem kullanıcı sayısı ile hem de yatırılan parasal değer açısından en hızla büyüyen alanlardan biri haline geldi. Bu büyümenin büyük bir çoğunluğu Ethereum blokzinciri üzerinde inşa edildi.

Bu sektör büyüdükçe, sektör içindeki gelişmeler de hız kazandı. Farklı blok zincirleri üzerinde farklı projeler Merkeziyetsiz Finans (DeFi) ile ilgili çalışmalar yaparken, bu sektöre ilgi duyan birçok kişi de güncel gelişmeleri takip etmekte zorlanıyor.

Sektörde çok fazla fırsat varken, aynı zamanda kötü niyetli kişiler de yeni gelişen bu alanda kendi fırsatlarını yaratıyor. Bu yüzden dikkatli olunması ve DeFi ile ilgili doğru kaynaklardan bilgi sahibi olunması gerekiyor. Bu alan henüz yeni gelişmekte olduğu için, iyi niyetli başlayan projelerde de açıklar bulunması muhtemel. Riskli ve aynı zamanda çok fazla fırsatlar barındıran bu alanla ilgili gelişmeleri size en doğru şekilde aktarmaya çalışıyoruz. DeFi ile ilgili bilmeniz gerekenleri bu sayfada bulacaksınız. Doğru bilgilerle en doğru kararları verebilmeniz mümkün.

 • BiLira (TRYB) nedir ve nasıl alınır? BiLira hakkında her şey

  Özet BiLira nedir? BiLira (TRYB), 1:1 oranında TL’ye sabitlenmiş, Türk Lirası ile desteklenen stabil kripto para birimidir. BiLira nasıl alınır? BiLira, Bilira.co’nun yanı sıra Bittrex, FTX ve Icrypex gibi borsalardan satın alınabilir. Bitcoin’in ortaya çıkması ile ilk adımların atılmaya başlandığı ve artık günümüzde ayak seslerinin...

 • DeFi’nin (Merkeziyetsiz Finans) 6 yaygın kullanım alanı

  Stabil kripto paralar Kripto paraların fiyatları günlük %10 gibi büyük sıçramalar yapabiliyor, bu volatilitenin önüne geçmek için fiyatı itibari varlıklara dayalı stabil kripto paralar ortaya çıktı. Örneğin, BiLira (TRYB)Türk Lirası’na endeksli bir stabil kripto paradır ve her zaman 1 TRYB’nin arkasında 1 Türk Lirası bulunur. Genel olarak, stabil kripto paralar, volatiliteden uzak bir kripto değer birimi...

 • En popüler DeFi (Merkeziyetsiz Finans) uygulamaları

  DeFi protokolleri, telefonlarımızdaki app’lerimiz gibilerdir, tek farkları her birinin blokzinciri ile farklı bir şekilde etkileşimde olmasıdır. MakerDAO MakerDAO, Ethereum blokzinciri üzerine inşa edilmiş, kripto para ile teminata bağlanmış, merkeziyetsiz bir borç verme platformudur. Bu platform, akıllı kontratla fiyatı 1 dolara sabitlenmiş DAI stabil kripto parasının ödünç alınmasına olanak sağlar. Stabil bir kripto para olan DAI...

 • DeFi (Merkeziyetsiz Finans) nedir?

  DeFi... Kripto paralarla yakından ilgilenenlerin ilk karşılaşacağı kavramlardan biri. Özellikle 2020 yılıyla birlikte bu kavram daha popüler hâle geldi. DeFi nedir? Tüm detaylarıyla.