Dogecoin’in 2013 yılına kadar uzanan bir mazisi var. Başlangıçta bir şaka amacıyla ortaya çıkarılan kripto para, daha sonra piyasanın giderek ayrılmaz bir parçası oldu. Yazılım mühendisleri Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından oluşturulan Dogecoin, bugün milyarlarca dolarlık piyasa değerine sahip. Şimdiye kadarki en yüksek piyasa değerini ve fiyatı ise 7 Mayıs 2021 tarihinde elde etti. Kripto para o gün 0.75 dolara kadar çıkmıştı. Piyasa değeri de 80 milyar doları geride bırakmıştı.

Dogecoin, sembol olarak Japon Shiba Inu köpeğini kullanıyor. Artık sosyal hayatta, caddede veya sokakta bir Shiba Inu köpeği görüldüğünde bu direkt Dogecoin ile bağdaştırılıyor. Dogecoin’in popülaritesinin, tüm dünyada bu köpek cinsine olan talebi de artırdığı belirtiliyor.

Dogecoin, bir sınırlı arzı olmayan kripto para. Bitcoin’in aksine, Dogecoin’de herhangi bir arz sınırı bulunmuyor ve dolaşımdaki DOGE adedi sürekli artıyor. Her yıl 5 milyar yeni DOGE, madencilik yoluyla piyasaya çıkıyor.

Dogecoin, son yıllarda Tesla CEO’su ve ünlü girişimci Elon Musk’ın büyük desteğini aldı. Musk’ın tweet’leri ve yaptığı açıklamalar, DOGE fiyatı üzerinde etkili oldu. DOGE’un 0.75 dolar gibi bir rekor fiyatı görmesinde Musk’ın yaptıklarının katkısı önemliydi. Hatta Musk’ın diğer şirketi SpaceX, DOGE-1 adında bir uzay görevi duyurdu. Bu görev, 2022 yılında gerçekleşecek ve ödemesi ise Dogecoin ile alındı. Öte yandan Musk, Twitter takipçilerine Tesla’nın Dogecoin’i kabul etmesini isteyip istemediklerini bile sordu. Dogecoin, aynı zamanda Mark Cuban gibi milyarder yatırımcıların da gözdesi.

Dogecoin Haberleri ve son dakika gelişmeleri burada:

Yükleniyor...