Ant Coin nedir? Aragon Network projesi hakkında tüm bilgiler

Merkeziyetsiz özerk organizasyonları (DAO’lar) korumak ve oluşturmak için kullanılan açık kaynaklı proje olan Aragon yatırım yapmak isteyen kripto para yatırımcıları ve blok zinciri takipçilerinin gündemine girmiş durumda. Kullanıcılar Aragon Network (ANT Coin) hakkında yeterli donanıma sahip olmak istiyor ve bu doğrultuda arama motorlarında proje hakkında araştırma yapıyor. Aragon’a ait bütün bilgilere bu içerikten ulaşabilirsiniz.

Kurucusu ve kuruluş yılı: Luis Cuende ve Jorge Izquierdo / 2016
Blok zinciri: Ethereum
Toplam arzı: 36 milyon
Dolaşımdaki arzı: 36 milyon
Piyasa değeri: 269 milyon dolar (21 Aralık 2021)
En düşük fiyat: 0.28 dolar
En yüksek fiyat: 14,79 dolar
Projenin amacı: Aragon Network kuruluşların, girişimcilerin ve yatırımcıların yasal bir bağlantı olmadan iş yapmalarını mümkün kılmayı amaçlayan bir “dijital yargı yetkisi” projesidir.
Kullanım alanları: Merkezi olmayan otonom organizasyon (DAO)’lar.

Aragon Network projesi nedir?

Aragon Network, Ethereum blok zincirinde kurulan 2016 yılında, aynı zamanda Aragon Vakfı ve vakfın altında faaliyet gösteren şirket olan Aragon One’ı da başlatan Luis Ivan Cuende ve Jorge Izquierdo tarafından kurulmuştur. Aragon, merkeziyetsiz otonom organizasyonları (DAO’lar) korumak ve oluşturmak için kullanılan açık kaynaklı bir projedir.

Aragon Ağı nasıl çalışır?

Geliştiriciler, bir DAO oluşturmak için önce bir akıllı sözleşme çerçevesi olan AragonOS’u kullanır. AragonOS aracılığıyla sağlanan modüller, kullanıcıların fon toplamasına, katkıda bulunanları topluluklarına katılmaya ve grup katılımıyla kararlar almaya teşvik etmesine olanak tanır. Ağın işleyişi, kuruluşlardan toplanan ve temeldeki yönetişim modeline dayalı olarak tahsis edilen ücretlerle desteklenir.

Her Aragon DAO kullanıcısı üç özelliği kullanma hakkına sahiptir:

  • Finans: Bir organizasyonun kaynaklarını yönetmeye yardımcı olur. Katılımcılar işlemleri gönderebilir, işlem geçmişine erişebilir ve DAO’nun varlık bakiyesini görüntüleyebilir.
  • Token’lar: Bir DAO içindeki üyeliği ve yapıyı yönetmek için ARN token’ları kullanılabilir.
  • Oylama sistemi: Token sahiplerinin sorunları dile getirmesi, oy vermesi ve sonuçları incelemesi için kullanılır.

Geliştiriciler ayrıca Agent adlı uygulamayı DAO’larına entegre edebilir, bu da kuruluşların Ethereum üzerindeki akıllı sözleşmelerle doğrudan etkileşim kurmasını sağlar. Herkes kendi kuruluşu için kendi uygulamasını geliştirmekte veya başkalarının kullanması için yayınlamakta özgürdür.

ANT Coin nedir?

DAO’ları platformunda yönetmenin merkezi, sahiplerine projenin geleceği hakkında önemli kararlar üzerinde oy verme hakkı veren Aragon’un native kripto para birimi ANT coin’dir. Aragon, 2017 yılında bir ICO başlatarak, 275.000 ETH (o zamanlar yaklaşık 25 milyon dolar değerinde) ARN token’ları satışa çıkardı. Aragon, ilk kez 2018’de Ethereum’un ana ağında halka arz edildi ve token’ların yüzde 70’i dağıtıldı. Aragon ağının, 2020’nin sonlarında Aragon v2’nin piyasaya sürülmesiyle ekosistemin tüm gücünü token sahibine aktaracağı duyuruldu. Arzın geri kalan %30’u Aragon Derneği ve kurucuları arasında paylaştırıldı.

ICO’dan sonra 39.6 milyon token vardı ancak proje ekibi, Aragon ağı resmi olarak başlatılana kadar yeni ANT token’larının dolaşıma girmeye devam edeceğini belirtti. Bundan sonra, enflasyon oranı üzerindeki kontrol ANT sahiplerine geçecekti. Bu geçiş, iki yıl sonra 2020’de Aragon ağının ikinci versiyon platformunu piyasaya sürmesiyle gerçekleşti.

ANT Coin nereden ve nasıl alınır?

21 Aralık 2021 tarihi itibariyle 270 milyon dolar’lık piyasa değerine sahip ANT’nin toplam arzı 39 milyondur ve token’ların bütün hepsi dolaşımdadır. Nisan 2021’de, projenin Temel Performans Göstergesi (KPI) seçeneklerini entegre ettiği sıralarda, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 14,79 dolara ulaştı, en düşük seviyesini de 2018 yılında 0.28 dolar ile yaşamıştır.

Projesiyle en iyi blok zinciri girişimlerinden biri seçilen Aragon Network, Binance, Huobi, Kraken dahil olmak üzere irili ufaklı birçok borsada listelenmiş durumda. Kullanıcılar gerekli işlemleri yapıp ANT Coin’i alıp satabiliyor.

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl