Litecoin, Charlie Lee adındaki eski bir Google ve Coinbase çalışanı olan bir bilgisayar uzmanı tarafından Bitcoin protokolüne dayalı olarak oluşturulmuş kripto para. İlk yıllarda “Gümüş Bitcoin” olarak adlandırılan Litecoin, 2011 yılında piyasaya sürüldü. Bitcoin’e dayanıyor olsa da kodda yapılan çeşitli değişikliklerle farklı özellikler taşıyor. Örneğin, Bitcoin’de 10 dakika olan blok süresi Litecoin’de 2.5 dakika. Yine Bitcoin’de 21 milyon olan arz, Litecoin’de 84 milyon. Şimdiye kadarki en yüksek seviyesine 2018 yılının Aralık ayında ulaştı. O ay LTC’nin fiyatı 378 dolara tırmanmıştı.


 • 2013 yükselişinden bu yana Bitcoin ve Litecoin kaldı: “Ölü coin” araştırması

  Kripto para araştırma firması Coin Kickoff, yaptığı çalışmayla "ölü coin" dosyası hazırladı. Şirket, özellikle 2014'ten bu yana çıkan kripto para ve token'ların %91'inin yok olduğunu belirtirken, 2014 yılındaki büyük yükselişten bu yana ise sadece Bitcoin ve Litecoin'in günümüze gelebildiğini aktardı.

 • Beklenen oldu: Litecoin liste dışı ediliyor

  Mayıs ayı sonunda kullanıcılarını Litecoin ve onun Mimblewimble özelliği konusunda uyaran Upbit borsası, Litecoin işlem çiftlerinde 20 Haziran gününden itibaren kullanıcılarına hizmet sunmayacağını açıkladı.

 • Güney Koreli borsalardan Litecoin uyarısı

  Güney Kore'nin en büyük borsalarından olan Bithumb ve Upbit, Litecoin'deki Mimblewimble geliştirmesiyle ilgili kullanıcıları uyaran açıklamalarda bulundular. Güney Kore'de borsaların bu tür gizlilik odaklı duyurularından sonra ilgili kripto paraları liste dışı bıraktıkları biliniyor.

 • Charlie Lee, 2017’de tüm LTC’lerini neden sattığını açıkladı

  Litecoin kurucusu Charlie Lee, Twitter'dan bir flood paylaştı ve 2017 yılında tüm LTC'lerini sattığı ve büyük tepki aldığı hareketine açıklık getirdi. Yazısında Coinbase günleri hakkında da açıklamalarda bulunan Lee, borsa için "Şu anda tam bir 'shit coin' kumarhanesine dönmüş durumda" yorumunu yaptı.

 • Litecoin nedir ve nasıl alınır? LTC hakkında bilmeniz gerekenler

  Litecoin nedir? Litecoin, Bitcoin‘den sonra en popüler kripto para birimlerinden biridir. Hatta, Litecoin ilk çıktığında ve günümüzde birçok kişi tarafından, “Bitcoin altınsa, Litecoin gümüştür.” fikri benimsenmiştir. Yazımızda, “Litecoin Nedir?” sorusunu yanıtlayacak ve genel hatlarıyla popüler kripto paranın teknolojisinden bahsedeceğiz. Herhangi bir kişiye, kuruma ya da...

 • Rehber: Belirli kriterlere göre en iyi Bitcoin borsaları

  Dünya üzerinde şu an 200 farklı dijital para birimi borsası bulunuyor. Dolayısıyla sıradan bir kullanıcı için bu kadar seçenek arasından seçim yapmak da zor oluyor. Bu liste, kullanıcı incelemelerinin yanı sıra kullanıcı dostu, erişebilirlik, ücretler ve güvenlik gibi bir dizi kritere dayanıyor. Bu kriterlere göre...

 • Soru&Cevap

  Blockchain teknolojisi, Bitcoin ve diğer dijital para birimleriyle ilgili sorularınız mı var? Aşağıda bulunan yorum bölümünden ekibimize ulaşarak sorularınıza net ve doğru yanıtlar alabilirsiniz.

 • Litecoin nedir ve Litecoin nasıl alınır?

  Litecoin satın almakla alakalı olarak “Litecoin nasıl satın alabilirim?” şeklinde pek çok soru geliyor. Bugünkü coin rehberi yazımızda şu iki soruyu yanıtlayacağız: Litecoin nedir? ve Litecoin nasıl alınır? Öncelikle ilk soruyu yanıtlayacak olursak Litecoin, Bitcoin’in ardından 7 Ekim 2011 yılında piyasaya çıkmış açık kaynak kodlu...

 • Kısaca: Bitcoin ve Litecoin arasındaki farklar nelerdir?

  Kripto para birimlerinin babası Bitcoin ve Litecoin arasındaki farklar nelerdir? Sıklıkla sorulan bu soruyla ilgili kısa bir özet: Satoshi Nakamoto takma adıyla anılan ve gizemini koruyan bir kişi, dünyanın ilk kripto para birimi olan Bitcoin’i 2009 yılında icat etti. Bitcoin’in kodu, açık kaynak, yanı herkes...