altcoin nedir nasıl alınır

Altcoin nedir?

Altcoin Nedir? Altcoin, Bitcoin‘den sonra ortaya çıkan veya piyasaya sürülen kripto paralara verilen genel bir terimdir. Terim, “alternatif coin” kelimesinin kısaltılmasından meydana gelir.

Ethereum, Litecoin, Ripple, Dash veya diğer herhangi bir Bitcoin olmayan kripto para birimi altcoin kategorisine girer. Bildiğiniz gibi ilk kripto para Bitcoin’di. Başarısı, şu anda sayısı 5000 çeşide ulaşan diğer dijital madeni paraların yolunu açtı.

Dolayısıyla kendinize “Neden başka kripto paralara ihtiyacımız var?” diye soruyor olabilirsiniz. Cevap basit: Genellikle bir altcoin, Bitcoin’in daha iyi veya farklı bir versiyonunu oluşturmaya çalışır.

Her altcoin, diğerlerinden daha iyi yaptığı “benzersiz işlevselliğe” sahip olduğunu iddia eder. Örneğin Litecoin, işlemleri Bitcoin’den çok daha hızlı teyit eden bir kripto paradır. Dash ve Monero, anonimlik yönüne odaklanan altcoin’lerdir. Bu, işlemleri neredeyse izlenemez hale getirir.

Altcoin’ler, çıkarıldıkları şekilde Bitcoin’den de farklılık gösterebilir. Örneğin, Bitcoin madenciliği algoritmasına SHA-256 adı verilir. Litecoin’in madencilik algoritmasına Scrypt denir. Farklı madencilik algoritmalarının çalışması için farklı donanım türleri gerekir.

Bitcoin rehberiBitcoin madenciliği nasıl yapılır?

Altcoin ne işe yarar?

Altcoinler, Bitcoin’e alternatif olarak oluşturulan kripto paralardır ve farklı teknolojik özellikler veya kullanım amaçları sunarak kripto para piyasasına çeşitlilik katarlar. Altcoin’lerin en önemli avantajları özel uygulamalar, daha hızlı işlem süreleri veya gelişmiş güvenlik gibi benzersiz avantajlar sağlayabilmesidir.

Altcoin’lerin avantajları

Altcoin nedir sorusunu yanıtladıktan sonra da Altcoin’lerin avantajlarına değinelim. Çoğu altcoin ortak olumlu özelliklere sahiptir:

  • Kullanımlarında konfor ve kullanılabilirlik.
  • Yüksek likidite.
  • Yüksek düzeyde kullanıcı ve işlem gizliliği.
  • Ucuz madencilik ekipmanları.
  • Bitcoin’den daha yüksek bir işlem hızı.
  • Finansal araçlara istikrarlı erişim.
  • Madenciliğin hızlandırılması için algoritmalarda ve program kodunda değişiklikler.
  • Tekelin yokluğu.

Altcoin’lerin dezavantajları

Bir dizi bariz avantaja rağmen, altcoinlerin birtakım dezavantajları da bulunur. Her belirli kriptonun kendine özgü eksiklikleri vardır, ancak bilmeniz gereken bir dizi ortak dezavantaj vardır.

  • Güçlü dalgalanmalar: Trader’lar ve yatırımcılar genellikle kripto piyasasından gelen haberlere, politik açıklamalara ve önemli ticari kararlara aniden tepki verirler. Keskin fiyat hareketleri, blok zinciri endüstrisinde önemsiz ancak fiyatlarda değişime neden oluyor. Bunun genellikle Bitcoin oranları ve başlıca alternatif para birimleri (altcoin’ler) üzerindeki etkisi fazla değildir, ancak genç para birimlerinin değerini, bazen önemli ölçüde ve hatta ölümcül şekilde etkileyebilir.

İlk altcoin: Namecoin (NMC)

Bitcoin’in büyük başarısı ve programın kodunun açık erişimde yayınlanmış olması, diğer dijital para birimlerinin oluşturulmasını etkiledi. Ve bu, 2011’de yeni bir kripto para tanıtılmasına neden oldu.

Bu ilk altcoin Namecoin (NMC) idi.

Piyasa değeri

Hangi altcoin’lerin popülerlik kazandığını bulmanın bir yolu, piyasa kapitalizasyonunu veya “piyasa değerini” ölçmektir. Piyasa değeri, bir varlığa ne kadar para veya sermaye yatırıldığını ölçmenin bir yoludur. Ve genellikle başka herhangi bir fiat para biriminde ifade edilebilmesine rağmen ABD Doları cinsinden ifade edilir.

Dolaşımdaki para birimlerinin sayısının dolar kuruyla çarpılmasıyla hesaplanır.

Örneğin, dolaşımda 17 milyon Bitcoin var olduğunu ve bir Bitcoin’in fiyatı 6.500 $ olduğunu kabul edelim. Böyle bir durumda, Bitcoin’in piyasa değeri yaklaşık olarak 110 milyar dolara tekabül edecektir.

Uzun süre boyunca, Bitcoin’in piyasa değeri tüm kripto para piyasasının %90’ından fazlasını temsil ediyordu. 2017’deki zirvede, Bitcoin’in piyasa değeri tek başına 330 milyar doları aştı. Ancak günümüzde, daha fazla altcoin dikkat çekerken ve fiyatta değer kazandıkça, Bitcoin’in piyasa payı azaldı. Şu anda toplam kripto para piyasasının yaklaşık %60’ı.

Bugüne kadar, kripto para piyasasına binlerce altcoin tanıtıldı. Ancak Bitcoin’in yaptığı gibi yalnızca birkaçı önemli sayıda takipçi kazanabilmeyi başardı. Bunları örneğin Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash, Litecoin, Tether, ChainLink, EOS, Binance Coin, Stellar, Cardano, Monero, TRON, IOTA, Dash ve NEO gibi sıralayabiliriz.

Bazı altcoin’ler

Ethereum (ETH)

Ethereum, blockchain teknolojisine dayalı halka açık, dağıtılmış ve açık kaynaklı bir kripto paradır. Ethereum, yazılım geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamaları (dapp) küresel bir genel node ağı üzerinden çalıştırmasına izin verir.

Ethereum’un en belirgin özelliği akıllı sözleşmelerdir. Genç bir yazılım geliştirici olan Vitalik Buterin öncülüğünde ortaya çıkan proje, bu yönüyle piyasada yeni bir devir açmış ve tutunmayı başarabilmiştir.

Ethereum blok zincirini uygulamaları çalıştırmak için bir platform olarak kullanmanın avantajları, doğrudan dağıtılmış doğasıyla ilgilidir: Bilgiler, tüm ağ için halka açık olduğu için üçüncü bir taraf tarafından değiştirilemez. Aynı nedenden ötürü, ağın sağlamlığını belirli saldırı türlerine karşı geliştiren tek bir hata noktası yoktur. Konsensüs algoritmalarına dayalı dağıtılmış bir ağ olduğu için, merkezi bir otorite tarafından sansür girişimini son derece zorlaştırır.

Ripple (XRP)

XRP olarak da bilinen Ripple, bankaların kripto para birimi olarak kabul ediliyor. Bitcoin Blockchain teknolojisine dayalıdır. Buna karşın Ripple, Blockchain kullanmaz ancak XRP adı verilen token’lar ve doğrulama sunucuları ağından oluşan bir ağ kullanarak dağıtık fikir birliği defterini kullanır. Buna ise XRP Ledger denir. Ripple, paranın serbestçe hareket edebilmesi için farklı ödeme sistemlerini birbirine bağlamak üzere tasarlanmıştır.

Bitcoin ile temel fark hızıdır. Ripple, 5 ila 10 saniye arasında bir hızda para gönderip almanıza ve işlemleri tamamlamanıza olanak tanır. Ek olarak, farklı para birimleri ve kripto para birimleri arasında dönüşüm sağlar.

Bu iki özellik, finansal kurumların XRP’yi geleneksel yedekleme sistemlerine alternatif olarak kullanmasını sağlar. Ripple ağı; Dolar, Euro, Pound, Yen veya Bitcoin gibi herhangi bir para biriminin kesintisiz transferine izin verecek şekilde tasarlanmıştır.

Öte yandan Ripple, hız bakımından Bitcoin’den üstün gibi görünse de merkezi bir yapıya sahip olduğu konusunda eleştirilir. Bugün var olan 100 milyar XRP’nin neredeyse yarısı, Ripple şirketi tarafından tutulur.

Litecoin (LTC)

Litecoin, P2P ağına dayalı anonim bir kripto para birimidir. P2P ağının ilkesi, para birimini düzenleyen ve onu geleneksel para birimlerinden ayıran hiçbir otorite türü olmamasıdır.

Litecoin ağı da Bitcoin’den daha hızlıdır, Bitcoin ağının 10 dakika gerektirdiği bir işlemi oluşturmak yalnızca 2 dakika 30 sürer. 

Tether (USDT)

USDT, Tether şirketi tarafından oluşturulan bir stabil kripto paradır. Bir itibari para birimine göre sabit bir değeri koruyan bir kripto para birimidir.

Tether’i bu kadar özel yapan şey, 1 USDT’nin 1 USD’ye (ABD Doları) eşit olmasıdır. USDT fiyat oynaklığı konusunda endişelenmeden işlem yapmalarına izin verdiği için trader’lar için de çok kullanışlıdır. USDT, günde 20 milyar dolardan fazla bir hacme sahiptir ve böylece en yaygın kullanılan stabil coin haline gelmektedir.

Cardano (ADA)

Cardano, ADA para birimi için Blockchain teknolojisini uygulayan dağıtılmış bilgi işlem platformudur. Merkezi olmayan bir blok zinciri platformu olarak Cardano, tamamen açık kaynaklı bir projedir ve kritik durum yönetimi sistemleri için kullanılan endüstriyel bir ürün olan Haskell kodunu temel alan ilk kripto para birimi platformudur. Geliştiricisi, aynı zamanda Ethereum’un da kurucu ortağı olan Charles Hoskinson’dur.

Altcoin nasıl alınır?

Altcoin satın almanın en yaygın ve belki de en uygun yolu borsalardan satın almaktır. Yapmanız gereken tek şey, güvenilir bir borsa bulmak, bir hesap açmak veya banka hesabınızı hatta bazı durumlarda banka kartınızı kullanarak altcoin satın almak.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun