API3 coin nedir? Chainlink Killer olarak anılan projenin geleceği

Kripto para piyasasında Chainlink Killer olarak lanse edilen API3, Binance’de listelenmesinin ardından merak edilen bir kripto para oldu. API3 Coin nedir gibi soruların yanıtlarını içeriğimizde vermeye çalıştık.

  • Kurucusu ve kuruluş yılı: Heikki Vanttinen, Burak Benligiray, Sasa Milic / 2020
  • Blok zinciri: Ethereum
  • Toplam arzı: 104 milyon
  • Dolaşımdaki arzı: 36 milyon
  • Piyasa değeri: 189 milyon dolar (21 Ocak 2022)
  • En düşük fiyat: 1.24 dolar
  • En yüksek fiyat: 10.31 dolar
  • Projenin amacı: API3’ün hedefi, API’lerin merkezi olmayan sürümlerinin ölçeklerde oluşturulmasına, yönetilmesine ve paraya çevrilmesine izin vermektir ve blok zincirlerindeki bağlantısızlığı çözmektir.
  • Kullanım alanları: Blok zincirleri, API’ler ve Web3.

API3 projesi nedir?

Ethereum blok zincirinde çalışan API3 projesi Binance’te listelenerek büyük ses getirdi. Kripto para endüstrisinde önemli bir yeri bulunan on-chain, yani zincir üstü veriler son dönemin en çok dikkat çeken alanı konumunda. API3 de zincir dışı verilere erişmek için oluşturulan yeni nesil teknolojidir.

Web3’ün şu anda bulunduğu parçalanmış ekosistemde, birlikte çalışabilirlik bu konuda ilerleme sağlamak için kilit bir hedef. Blockchain oracle’ları, bu amaca ulaşılmasına yardımcı olabilecekleri için Web3 ekosisteminin temel bir parçası. Rolleri, çeşitli blok zincirleri ve bunların ötesindeki veri kaynakları arasında arabuluculuk yapmak.

Birinci taraf oracle’lar ile (blok zinciri ile dış dünya arasında bağlantı kurulmasını sağlayan hizmet), zincir dışı verilere erişmek için yeni nesil teknolojidir. API3, eski üçüncü taraf oracle ağlarından daha fazla güvenlik, verimlilik ve veri kaynağı şeffaflığı sağlayan birinci taraf oracle çözümlerine geçişe öncülük eden bir projedir.

Beacons adı verilen işaretçiler, akıllı sözleşme geliştiricilerinin Web3 uygulamalarını en son kripto para birimi, hisse senedi ve emtia fiyatları gibi sürekli güncellenen zincir dışı veri akışlarına bağlamasına olanak tanır. Pazarın en güvenilir ve güvenilir veri sağlayıcıları tarafından işletilen Beacons, akıllı sözleşmelerin ihtiyaç duydukları zincir dışı verilerle etkileşime girmesi için şeffaf, uygun maliyetli ve ölçeklenebilir bir yoldur.

Veri akışları, küresel olarak aynı veri akışlarını akıllı sözleşmelere getirir. Ancak Web3’ün gelişmesi için bağlama özel API’lere ve zincir dışı hizmetlere de ihtiyacı vardır. Airnode, Web API’lerinin doğrudan akıllı sözleşmelerden çağrılmasına izin vererek her ikisini de sağlar.

API3 tarafından ortaya konan çözüm, Oracle düğüm operatör grubunu aracı olarak kesmek ve API sağlayıcılarının ekosistem modelini (API’ler ve dApp’ler) büyük ölçüde basitleştiren kendi Oracle düğümlerini çalıştırmasını sağlamaktır.

Honeycomb, API3 için bir laboratuvar ve inkübatör görevi gördü. Ekibin API sağlayıcılarının bir oracle’ın kritik bir bileşeni olarak görülmesi gerektiği görüşünü onayladı ve API3’ün bugünkü API merkezli çözüm haline gelmesinin yolunu açtı.

API3 coin geleceği?

Kripto endüstrisinde API3, en iyi 5 blok zinciri oracle projesi olarak görülüyor. Pantera Capital, Accomplice, CoinFund, Digital Currency Group ve Hashed’in eşlik ettiği Placeholder liderliğinde 3 milyon dolarlık bir yatırım alan API3, gelecek adına potansiyel taşıyor.

API3 ekibine göre Honeycomb çözümü, Chainlink’in açık kaynaklı oracle yazılımının üzerinde çalışan bir katman olarak işlev gördü. Ancak sonunda bu yaklaşım sınırlarına ulaştı ve API3 ekibi ilerlemenin ve farklı bir çözüm zamanının geldiğini düşündü. Benligiray, API3’ün geliştirilmesine yol açan Honeycomb ile ilgili bazı önemli sorunlara değiniyor. API3 kurucu ortaklarından Burak Benligiray, mevcut oracle ekosistem modelinin yalnızca oracle’ları ve dApp’leri (bir blok zinciri üzerinde çalışan merkezi olmayan Web3 uygulamaları, tipik olarak Ethereum) dikkate aldığını yazıyor. API3, durumu daha iyi temsil etmek için API sağlayıcılarını üçüncü bir grup olarak ekledi. API3, bu modelin daha doğru olduğuna inanıyor, ancak aynı zamanda üç farklı tarafın birlikte oynadığından emin olmak zorunda olduğu için çok karmaşık olduğunu da kanıtladı.

API3 coin nedir?

API3, geleneksel API’leri blok zinciri ekosistemine bağlamayı amaçlayan API3 projesine güç veren bir Ethereum token’ıdır. API3 token’ı, API3 DAO’yu (merkezi olmayan özerk kuruluş) yönetmek ve proje yükseltmelerini oylamak için kullanılır. dAPI’ler, aracı kullanan diğer çözümlerden daha güvenli ve uygun maliyetlidir. Birinci taraf oracle’larla, verileri doğru bir şekilde sağlamanın yanı sıra API sağlayıcılarını şüpheli üçüncü taraflarca yararlanmaktan korumak için güvenilir olabilirler. Bu işlemin merkezindeki token, API3 token’ıdır. Token, dApp’lerde abonelik ücretlerini ödemek için kullanılabilir ve ayrıca kullanıcılara, geliştiricilerin ihtiyaç duyduğu API’leri sağlayan merkezi olmayan bir ağın parçası olan Airnode’lara erişim sağlar. İnsanlar, API3 token’ını kullanarak, merkeziyetsiz ağlarının yönetimine ve değerinin artırılmasına katılabilir.

104 milyon toplam arza sahip olan API3 token’ın dolaşımdaki arzı 36 milyon adettir.

API3 Token nereden ve nasıl alınır?

Son olarak Binance’te listelenerek dikkat çeken API3 coin, Coinbase, KuCoin, Huobi, Gate.io, Gemini, Poloniex, UniSwap ve SushiSwap gibi kripto para platformlarında işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl