ASTR Coin nedir? Astar Network’ün geleceği ve projeye dair bütün detaylar…

Binance’in platformunda yeni yer verdiği Astar Network (ASTR), çok yönlü bir proje olarak göze çarpıyor. Çok fazla önemli destekçinin bulunduğu projenin token’ına, blok zincirindeki özellikleri hakkında detaylı rehber niteliğindeki içeriğimizde bütün detaylara ulaşabileceksiniz.

Astar Network nedir? 


Küresel pazarda en fazla kullanılan kripto para platformu Binance’in İnovasyon kategorisinde listelediği Astar Network, Polkadot üzerinde Ethereum Virtual Machine, Web Assembly ve Layer 2 çözümlerini destekleyen çok zincirli bir dApp merkezidir. ASTR, ağın yardımcı programı ve yönetişim token’ıdır. ASTR token sahipleri ağ yönetimine katılabilir, işlem ücretlerini ödeyebilir ve token’ı stake ederek ödüller kazanabilir.
  

2 yıl önce Plasm olarak geliştirilen proje Astar Network’e çevrildi. Açık kaynaklı, Web 3.0 için ölçeklenebilir ve birlikte çalışabilir bir altyapı olan Astar Network, Parity’nin Substrate çerçevesi ile oluşturulduğundan, aynı zamanda ölçeklenebilir bir akıllı sözleşme platformu olarak da işlev gören gelecekteki bir Polkadot parachain olabilir. Polkadot Relaychain, tasarımı gereği akıllı sözleşmeleri desteklemez. Bu, Astar’a bu boşluğu doldurma fırsatı verir. Ölçeklenebilirlik, açıkçası dApp geliştiricilerinin sahip olduğu en önemli taleplerden biridir. İdeal olarak, geliştiriciler, ölçeklenebilirliğini düşünmek zorunda kalmadan Astar Ağı üzerinde herhangi bir uygulama oluşturabilir. 

Bitcoin ve Ethereum gibi diğer blok zincirlerde, yalnızca madencilere işlem ücretlerini ödüllendirir ve ekosisteme gerçekten katkıda bulunan geliştiriciler, uygulamaları Gaz biçiminde dağıtmanın bedelini ödemek zorundayken, Astar Network, ilk günlerden katkıda bulunan topluluk üyelerini teşvik etmek için bu süreçte erken yatırımcıları ödüllendirmek için iyi bir stake mekanizması tasarladı. Bir topluluk üyesi, basit bir akıllı sözleşme oluşturur ve bunu Astar Network dağıtır. ASTR token sahipleri bu performansı değerlendirir ve token’larını akıllı sözleşmeye stake eder. Her ikisi de akıllı sözleşmenin performansına göre ödül alır.  

Astar blok zincirindeki blok ödüllerinin %50’si, ağın değerini artıran DApps geliştiricilerine dağıtılır ve ödüllerin geri kalan %50’si bloğun doğrulayıcılarına dağıtılır. 

Astar, operatör adı verilen bir akıllı sözleşme yöneticisinin atanmasına da izin verir. Operatörler, diğer dApp adayları tarafından seçilir. Geliştiricilere giden %50 oranındaki ödüller adaylar için %10 ve operatörler için %40 şeklinde iki tarafa tahsis edilir. 

Astar Network sadece Plasma uygulamaları için değil, Lightning Network uygulamaları veya diğer Layer 2 protokolleri için de var olan bir projedir. Kullanıcılar, hangi çözümü kullanacaklarını seçebilir ve kullanım durumlarını minimum ek yük ile mümkün kılabilir. 

ASTR Coin nedir? 


Binance’de listelenen ve 0.14 dolardan işleme açılan ASTR token, kısa sürede 0.17 dolara yükseldi. Sonrasında 0.12 dolara gerileyen token bu içeriğin yazıldığı dakikalarda 0.11 dolardan işlem görüyor. 7 milyar toplam arza sahip olan ASTR’ın 1.69 milyarı dolaşımda bulunuyor.
 

Token’ın yıllık enflasyonu yüzde 10’dur. Dağıtımı şu şekilde yapılmıştır:  

  • Kullanıcılar ve erken yatırımcılar: %30 
  • Parachain açık artırması: %20 
  • Parachain açık artırma rezervi: %5 
  • Protokol geliştirmesi: %10 
  • Zincir üstü DAO: %5 
  • Pazarlama: %5 
  • Ekip: %5 
  • Vakıf: %10 
  • Erken yatırım yapan sponsorlar: %10 

Astar Network’ün destekleyicileri arasında Binance Labs, OKX Ventures, Sub0 Capital, Huobi Ventures gibi kripto para ekosisteminin en önemli oyunları yer alıyor. 

ASTR Coin nereden ve nasıl alınır? 


Binance’de listelemesi yeni yapılan token, Gate.io, Huobi, KuCoin, Kraken ve OKX gibi dev borsalardan USDT, BUSD, BTC, ETH, USD ve EUR gibi paritelerle alınıp satılabiliyor.
 

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl