avax nedir geleceği projesi

Son zamanlarda en çok merak edilen kripto para projelerinden biri de hiç şüphesiz ki AVAX, yani Avalanche diyebiliriz. Blockchain teknolojisi üzerine inşa edilmiş bu ilginç platform, kendine has özellikleri ve benzersiz yapısıyla 2021 yılında 3 dolar seviyelerinden 147 dolara kadar çıktı. Peki AVAX nedir, ne işe yarar?

Avalanche (AVAX) nedir?

Avalanche, ölçeklenebilirlik, güvenlik ve merkeziyetsizlik üçlemesini merkeze alarak yaratılmış devrim niteliğinde bir blockchain platformudur. AVAX ise, Avalanche platformu üzerindeki işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan temel kripto para birimidir.

İçerisinde Proof of Stake (PoS) mekanizması barındıran Avalanche, blockchain dünyasında güçlü bir değişim ve ilerleme getirme amacındadır.

Avalanche platformu, hem merkezi olmayan uygulamaların (dApp’ler) geliştirilmesine imkan tanır, hem de akıllı sözleşmelerle entegre olacak şekilde tasarlanmış, açık kaynaklı bir yapıdadır.

Avalanche’ın en çarpıcı özelliklerinden biri de, kullanıcılarına merkezi olmayan DeFi uygulamalarını başlatma imkanı sunan araçlar ve özellikler sağlamasıdır.

Platform, akıllı sözleşmeler ortaya çıkarmayı ve ticareti kolaylaştıran geniş kapsamlı bir araç setine sahiptir.

Aynı zamanda, Avalanche, kurumsal düzeyde finansal çözümler sunarak, sadece bireysel yatırımcılar için değil, aynı zamanda kurumsal yatırımcılar için de mükemmel bir platform olma özelliğini taşır.

Bu benzersiz özellikler ve çok yönlü araçlar sayesinde AVAX, kripto para piyasasında önemli bir yer edinmiştir ve büyük bir ilgi görmektedir.

AVAX ne işe yarar?

Avalanche ve AVAX nedir sorularına yanıt verdiğimize göre biraz da hem projenin hem de AVAX’ın ne işe yaradığını anlayalım.

AVAX, Avalanche platformu üzerindeki işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan temel kripto para birimidir. Bir başka deyişle, AVAX’ın kullanıldığı birkaç önemli işlev mevcuttur. İlk olarak, AVAX, Avalanche ağı üzerinde gerçekleşen tüm işlemlerin ücretlerinin ödenmesinde kullanılır.

Bu, platformun sürekli ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlar.

İkincisi, AVAX, Avalanche ağının güvenliğini sağlama görevine sahiptir. Kripto para birimi, ağdaki blokları ve işlemleri doğrulamak ve korumak için kullanılır.

Avalanche ne işe yarar?

Avalanche kripto para sektörünün karşılaştığı en büyük zorluklardan biri olan birlikte çalışabilirlik ve ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için oldukça yararlı bir projedir.

Blockchain dünyasının öncülerinden Bitcoin ve Ethereum gibi Proof-of-Work tabanlı platformlar, saniyede yalnızca 7 ve 25 işlem gerçekleştirebilme yeteneğine sahiptir.

Ayrıca AVAX’ın Proof of Work algoritması yerine Proof of Stake ile çalışması da birçok yatırımcı tarafından olumlu karşılanıyor. PoS ile çalışan Avalanche platformunda herhangi bir madenciliğe gerek duyulmuyor.

Okumadan Geçmeyin | Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bu hız, saniyede 65.000’den fazla işlem gerçekleştirebilen global finansal hizmet sağlayıcılarına (MasterCard, VISA) kıyasla oldukça düşüktür, bu durum da Bitcoin gibi kripto paraların geniş bir kullanıcı tabanına hizmet verme yeteneğini kısıtlar.

Ayrıca, kripto para birimi sektörünün hızla büyümesiyle birlikte, farklı blockchain ekosistemleri arasında birlikte çalışabilirlik eksikliği önemli bir sorun haline geldi diyebiliriz.

Her ne kadar her yeni blockchain projesi kendi benzersiz çözümünü sunsa da, çoğunun diğerleriyle iletişim kurma yeteneği yoktur ve bu durum işlevlerini büyük ölçüde sınırlar.

İşte burada Avalanche devreye girer. Avalanche, çok zincirli altyapısı ve eşsiz bir fikir birliği mekanizması ile bu iki ana sorunu çözme çabasındadır. Bu sayede platform, saniyede 6.500’e kadar işlemi 3 saniyeden daha kısa bir sürede doğrulama yeteneğine sahiptir.

Bu yetenek, Avalanche’ı sektörde önemli bir oyuncu yapmakla kalmaz, aynı zamanda onu kripto para birimi endüstrisinde ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik konularında bir dönüm noktası haline getirir.

AVAX arzı ne kadar?

Avax’ın arzı 720 milyon Avax ile sınırlandırılmıştır. Şu anda piyasada dolaşımda bulunan 432 milyon Avax bulunmaktadır.

AVAX arzı sınırsız mı?

Hayır, AVAX’ın arzı sınırsız değildir. Kripto para biriminin arzı dolaşımda en fazla 720 milyon AVAX olacak şekilde sınırlandırılmıştır.

AVAX hangi ülkeye ait?

AVAX 2018’de Singapur’da kurulan Ava Labs’a aittir.

AVAX’ın sahibi kim?

avax sahibi kim kurucusu emin gün sirerAVAX’ın kurucusu Emin Gün Sirerdir. Avalanche Projesi ilk olarak, Maofan Yin ve Kevin Sekniqi’ni ile birlikte Emin Gün Sirer tarafından hayata geçirilmiştir.

AVAX güvenli mi?

Avalanche’in güvenlik modeli, kendi içinde gelişmiş ve güçlü bir yapıya sahiptir. Avalanche protokolü, consensus mekanizmasının özgün ve rastgele yapısı sayesinde geniş bir güvenlik seviyesi sunar.

Bu durumlar, Avalanche’ı diğer blockchain platformlarına kıyasla %51 saldırılarına karşı daha dayanıklı hale getirir.

Bu güvenli olma durumu Avalanche’ın platformunda kullanılan Proof-of-Stake (PoS) mekanizmasının özelliklerinden biridir.

Bu mekanizma, ağı güvence altına almak için AVAX tokenlerinin kullanılmasını gerektirir ve böylece potansiyel saldırganların platformu bozmak için önemli bir maliyeti olacaktır.

Dolayısıyla, Avalanche’in güvenliği, platformunun benzersiz özelliklerinin ve gelişmiş güvenlik önlemlerinin bir sonucudur. Bu da onu yatırımcılar ve kullanıcılar için güvenilir bir platform haline getirir.

AVAX saniyede kaç işlem yapıyor?

AVAX 3 saniyede 6500 işlemi doğrulama yeteneğine sahiptir.

AVAX nerede kullanılır?

AVAX’ın kullanıldığı birçok alan vardır. Bununla birlikte AVAX’ın projesini yöneten Ava Labs’ın Avalanche ağı sayesinde elde ettiği birçok önemli ortaklık da mevcuttur.

Mastercard, dünyaca ünlü bir finansal hizmetler devi, Ava Labs’ı Start Path Crypto programı için seçti. Bu hızlandırıcı program, kripto para ve blockchain tabanlı girişimlere işlerini büyütme ve ölçeklendirme fırsatı sunuyor.

Ayrıca, Deloitte gibi dev muhasebe firmaları da Ava Labs ile iş birliği yapıyor. Deloitte, Ava Labs ile ortaklık kurarak, Avalanche teknolojisini kullanarak bulut tabanlı Close As You Go platformunu geliştiriyor. Bu platform, eyalet ve yerel hükümetlere afet yardımı ödemelerinin dağıtılmasında yardımcı olur.

AVAX hangi borsalarda var?

AVAX; Binance, Coinbase, KuCoin, Kraken, Huobi, gibi dünyanın en büyük kripto para borsaları üzerinde mevcut ve işleme açıktır.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl