Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Büyük Devletlerden Kriptopara Konusunda Yeni Hamleler - Bitcoin ve Kriptopara Haberleri

Bitcoin ve kriptopara dünyasında neler oluyor, en son gelişmeler neler? BtcTurk Youtube kanalında yayınlanan, haftanın en önemli haberlerini derlediğimiz Uzmancoin ile Haberler programı ile gündemi kaçırmayın.

Ayrıca güncel gelişmelerden haberdar olmak için Uzmancoin’i Twitter’dan takip edebilir, Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.

İşte haftanın Bitcoin haberleri, tüm dünyadaki kriptopara gelişmeleri ve detayları:

 • Ripple, Mısır’ın en büyük bankası olan Mısır Ulusal Bankası ile ortaklık kurduğunu açıkladı. Ortaklık kapsamında banka, RippleNet ağını kullanacak.
 • ABD merkezli çok uluslu finansal hizmet şirketi Wells Fargo, kriptopara sektörüne adım atıyor. Şirket, yatırımcıları için platformunda aktif olarak yönetilen bir kriptopara stratejisini uygulamaya geçireceğini duyurdu.
 • Ripple, SEC ile devam eden dava sürecinde ilk önemli kaybını yaşadı. Dava hakimi, SEC’nin Ripple’ın ABD dışındaki ortaklarından ve bu ülkelerdeki düzenleyici kurumlardan bilgi talep etmesine onay verdi. Ripple’ın süreci durdurma talebi reddedildi.
 • Türkiye’nin ilk, dünyanın dördüncü kripto para alım satım platformu olan BtcTurk, Türkiye Voleybol Federasyonu ile Kadın ve Erkek Milli Takımları için Ana Sponsorluk anlaşması imzaladı. İki yıl süreyle geçerli olacak anlaşma hakkında konuşan BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, “Spora desteği Türkiye’nin geleceğine destek olarak görüyor, milli takımlarımızın yanında yer alıyoruz” dedi.
 • EOS’un şirketi Block.one, geçen sene büyük hedeflerle kullanıma sunduğu merkezi olmayan sosyal medya platformu Voice’u dönüştürme kararı aldı. Buna göre Voice, artık NFT tabanlı bir sosyal medya platformu olacak ve içeriğin kendisi token’laştırılacak.
 • ABD Hazine Bakanlığı, 10 bin doların üzerindeki her türlü kriptopara transferinin İç Gelir Servisi’ne (IRS) bildirilmesini istedi. Gelişmenin etkisiyle Bitcoin fiyatında düşüş yaşanırken uygulamanın 2023’te yürürlüğe girmesi bekleniyor.
 • Amerikan merkez bankası Fed, kendi dijital parasını geliştirme konusuna artık daha ciddiyetle yaklaşıyor. Banka, yaz aylarında dijital paraya ilişkin bir araştırma makalesi yayınlayacağını açıkladı. Bu, Fed’in dijital para konusunda ilk önemli adımı olacak.
 • Dünyanın önemli ticaret merkezlerinden biri olan Hong Kong’ta kriptopara borsalarına lisans alma zorunluluğu getirilmesi için kanun teklifi sunulacak. Ayrıca bu borsaların sadece profesyonel yatırımcılara hizmet verecek şekilde sınırlanması düşünülüyor.
 • Çin Devlet Konseyi, kriptopara madenciliği konusunda sıkı tedbirler alınacağını bildirdi. Açıklama, Çin’de madencilik sektörünü etkilerken birçok madenci, Kazakistan ve dünyanın diğer bölgelerine taşınmaya başladı.
 • Milyarder iş insanı David Rubenstein, Bitcoin gibi kriptopara birimlerinin uzun yıllar boyunca finansal ortamın bir parçası olarak kalacağına inanıyor. Rubenstein, “Kripto paranın kalıcı olacağını düşünüyorum. Yok olup gitmeyecekler, tıpkı altının yok olup gitmemesi gibi.” dedi.
 • Bitcoin fiyatı, 65 bin dolardan 30 bin dolara çekilirken Bitcoin biriktiren adres sayısı da yeni bir rekor kırdı. Bu konuda son rakam, 20 binin üzerine artışla 550 bine yaklaştı.
 • Ethereum Vakfı, Nisan ayında gerçekleşen Berlin güncellemesiyle önemli bir güvenlik açığının da giderildiğini açıkladı. Açığın, Ethereum topluluğunda ‘herkesçe bilinen bir sır’ olduğu ve ilk kez 2019 yılının Ekim ayında fark edildiği belirtildi.
 • Rusya’da dijital para hazırlıkları hızlandı. Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, “Ulusal dijital paralara çok büyük bir ilgi var. 2022 yılında dijital ruble testlerine başlıyoruz.” dedi.
 • Dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, Bitcoin aldığını açıkladı. “Biraz Bitcoin’im var” diyen Dalio, “Bir enflasyon senaryosunda tahvil yerine Bitcoin’i tercih ederim” ifadesini kullandı. 
 • Tesla CEO’su Elon Musk, Kuzey Amerikalı Bitcoin madencileriyle bir toplantı yaptığını açıkladı. Musk, bu toplantıda madencilerin mevcut ve planlanan yenilenebilir enerji kullanımını açıklamayı taahhüt ettiklerini ve görüşmenin potansiyel olarak umut verici olduğunu söyledi.