Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Uluslararası Bankaların Bitcoin Hamleleri Devam Ediyor - Bitcoin ve Kriptopara Haberleri

Bitcoin ve kriptopara dünyasında neler oluyor, en son gelişmeler neler? BtcTurk Youtube kanalında yayınlanan, haftanın en önemli haberlerini derlediğimiz Uzmancoin ile Haberler programı ile gündemi kaçırmayın.

Ayrıca güncel gelişmelerden haberdar olmak için Uzmancoin’i Twitter’dan takip edebilir, Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.

İşte haftanın Bitcoin haberleri, tüm dünyadaki kriptopara gelişmeleri ve detayları:

 • ABD’li yazılım şirketi MicroStrategy, 37 bin 617 dolar ortalama fiyatla 13 bin 5 Bitcoin satın aldı. Şirketin Bitcoin varlığı böylece 100 bin BTC’yi geçti.
 • İspanya merkezli büyük bankacılık kuruluşu BBVA, İsviçre’deki özel bankacılık müşterileri için Bitcoin işlemlerini devreye aldı. Banka ayrıca ilerleyen dönemde diğer kriptoparaları da sunacak.
 • Son dönemde kriptoparalara adeta savaş açan Çin‘de, merkez bankası yöneticileriyle banka ve ödeme şirketleri temsilcileri bir araya geldiler. Devlet yetkilileri, kriptopara kanunlarını yeniden hatırlattı ve daha sert denetimle engelleme istedi. Bitcoin fiyatı bu haberin de etkisiyle sert düşüş yaşadı.
 • Sotheby’s, kriptoparayla ödeme kabulüne devam ediyor. Ünlü müzayede evi, 15 milyon dolar değer biçilen 101 karatlık pırlanta için yapılacak açık artırmada Bitcoin ve Ether de kabul edecek.
 • Kriptopara girişimlerine yatırım yapan bir şirket olan Blockchain Capital, 300 milyon dolar yatırım aldı. Yatırıma PayPal ve Visa da katıldı.
 • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), varlık yönetimi şirketi VanEck’in Bitcoin ETF başvurusu için kamuoyundan daha fazla yorum istedi. Komisyon, başvuru için kararını 3 Ağustos’a erteledi.
 • Türkiye’nin ilk, dünyanın dördüncü kriptopara işlem platformu BtcTurk, ödenmiş sermayesini 5 kattan daha fazla artırarak 100 milyon TL’ye yükseltti. Platformun bugün itibariyle 3.6 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor.
 • ABD Ulusal Cumhuriyetçi Kongre Komitesi, partiye bağış yapmak isteyenlerden kriptopara da kabul edeceğini açıkladı. Böylece ülkede ilk kez bir parti kriptoparayla bağış toplamış olacak.
 • ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, Bitcoin hizmetini bir adım öteye taşıdı. Banka, kriptopara odaklı yatırım şirketi Galaxy Digital ile yapılan anlaşma sonucu Bitcoin vadeli işlemlerini de sunmaya başladı.
 • Çin’de baskılar nedeniyle faaliyetlerine devam edemeyen Bitcoin madencileri, dünyanın farklı bölgelerine göç ediyor. Önde gelen madencilik şirketi Bit Mining, cihazlarını Kazakistan’a taşımaya başladı. Ekipmanların kalan kısmı ise yurt dışındaki diğer veri merkezlerine gönderilecek.
 • Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Parasal Diyalog oturumunda yaptığı konuşmada, dijital euroyla ilgili yeni bir tarih açıkladı. Buna göre banka, 14 Temmuz’da dijital euroyu görüşecek.
 • Facebook’un yöneticilerinden David Marcus, Çin’in Bitcoin madenciliğini engelleme çabalarını olumlu görüyor. Marcus, madencilik faaliyetinin ABD ve Batı’ya kaymasının iyi bir şey olduğunu savundu ve “Bana göre, Çin’in madenciliği engellemesi, Bitcoin için harika bir gelişme” dedi.
 • 8 Haziran’da Bitcoin’i yasal para birimi yaparak kriptopara evrenini sallayan El Salvador’da bu kanuna itiraz geldi. Ülkenin muhalefet partisinin bir milletvekili ve bazı vatandaşlar kanunla ilgili dava açtı. Davacılar, Bitcoin adımının ülkeye yarardan çok zarar getireceğini savunuyor.
 • Nvidia, kriptopara madencilerine özel olarak yeni bir çip geliştirecek. Şirket, yeni ürünle, madenciliğe olan talepten dolayı oyuncuların ekran kartı bulmakta yaşadığı sıkıntıların önüne geçmeyi hedefliyor.