Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin ve Kriptopara Haberleri

– Twitter’ın Bitcoin ile bahşiş özelliği ve daha fazlası –

Bitcoin ve kriptopara dünyasında neler oluyor, en son gelişmeler neler? BtcTurk Youtube kanalında yayınlanan, haftanın en önemli haberlerini derlediğimiz Uzmancoin ile Haberler programı ile gündemi kaçırmayın.

Ayrıca güncel gelişmelerden haberdar olmak için Uzmancoin’i Twitter’dan takip edebilir, Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.

İşte haftanın Bitcoin haberleri, tüm dünyadaki kriptopara gelişmeleri ve detayları:

 • Twitter, geçtiğimiz haftalarda sınırlı sayıda kullanıcıya açtığı Bitcoin’le bahşiş özelliğini, tüm iOS kullanıcıları için devreye aldı. Bu özelliğin önümüzdeki günlerde Android’lerde de kullanıma girmesi bekleniyor.
 • Ünlü komedyen ve yönetmen Cem Yılmaz da NFT topluluğuna dahil oldu. Yılmaz, kendi çizimlerinden oluşan NFT’lerini OpenSea’de listeledi. Büyük ilgi gören eserlere binlerce dolarlık değerler biçildi.
 • Yıl sonuna kadar bilet satışlarında Bitcoin kabulüne başlayacak olan AMC‘den bu doğrultuda bir adım geldi. Dünyanın en büyük sinema salonu zinciri, Bitcoin ve Dogecoin gibi kriptoparalarla dijital hediye kartları satmaya başladı.
 • Ukrayna‘da bir senedir kriptoparaları yasallaştırmak için hazırlanan yasa tasarısı başkan Vladimir Zelenski tarafından reddedildi. Başkan Zelenski’nin bazı değişiklikler talep ederek tasarıyı meclise geri gönderdiği belirtildi.
 • MoneyGram, USDC üzerinden anında para transferleri için Stellar’la birlikte çalışmaya başladığını açıkladı. İki şirket, kriptoyla yerel para birimleri arasında bir sabit coin köprüsü oluşturacak. Böylece müşteriler, tüm MoneyGram lokasyonlarında USDC’yle nakit para arasında dönüşüm yapabilecekler.
 • ABD’de tartışma konusu olan sabit coin’ler için Federal Mevduat Sigorta Kurumu da yeni bir çalışma içinde. Kurumun, varlığın teminatını elinde bulunduran bankanın zarar görmesi durumunda, kayıpları 250 bin dolara kadar karşılamayı plânladığı iddia ediliyor.
 • Kurumsal şirketler, Bitcoin’e ilgi duymaya devam ediyor. Kriptopara saklama hizmeti veren BitGo şirketinin yöneticisi Darren Jordan bu ilgiyi doğruladı. Jordan, kurumsal şirketlerin sürekli olarak kendilerine ulaştıklarını ve bilançolarına Bitcoin eklemek istediklerini söyledi.
 • Bitcoin madenciliği şirketleri, ürettikleri yeni Bitcoin’leri satmayıp biriktiriyor. ABD borsalarında listelenen bu şirketlerin ellerinde 20 binden fazla BTC bulunduğu belirlendi.
 • Popüler yatırım platformu Public.com, rakibi Robinhood’a katıldı ve kriptopara işlemlerini açma kararı aldı. Robinhood’dan farklı olarak kaldıraçlı ve opsiyon işlemlerine izin vermeyen Public, Bitcoin dahil 10 kriptoparayı listeleyecek.
 • ICE ve Starbucks gibi devler tarafından desteklenen kripto alım-satım platformu Bakkt, yaptığı resmi açıklamayla Google ortaklığını duyurdu. Bundan sonra Bakkt kullanıcıları, platformun sanal Visa kartını Google çevrim içi ödemelerinde ve mağazalarında kullanılabilecekler.
 • ABD hükümetinin kriptopara piyasası üzerinde inceleme ve düzenleme çabalarını artırabileceği belirtiliyor. Biden yönetiminin, federal kurumların kendi alanlarıyla ilgili tavsiyelerde bulunmalarını gerektiren bir kararname çıkarmayı düşündüğü öne sürüldü.
 • SEC’nin bir Bitcoin vadeli sözleşme ETF’ini onaylayabileceği söylenirken bu doğrultuda yeni başvurular da geliyor. Son olarak ETF Series Solutions ve BlockFi, “BlockFi Bitcoin Strategy ETF” adında bir Bitcoin vadeli sözleşme ETF’i için SEC’ye başvuru yaptı.
 • Bitcoin madenciliğinde yeni lider ülke ABD oldu. Cambridge Üniversitesi bünyesindeki araştırmanın sonuçları, ABD’nin Bitcoin madenciliğindeki payının yüzde 35.4’e ulaştığını gösteriyor. ABD’nin ardından ise yüzde 18.10’la Kazakistan ve yüzde 11.23’le Rusya geliyor.
 • Büyük ödeme şirketlerinden Stripe, kriptopara ekibi kuruyor. Şirket, tamamen bu konu üzerine çalışmalar yapacak dört mühendis arıyor.
 • Düzenli olarak kriptopara yatırım ürünlerindeki hareketleri raporlayan CoinShares şirketinin haftalık raporuna Bitcoin damga vurdu. Geçtiğimiz hafta dijital varlık ürünlerine 245 milyon dolarlık giriş olurken bunun 225 milyon doları Bitcoin’eydi.
 • Polkadot‘ta merakla beklenen parazincir açık artırmaları için tarihler belli oldu. Buna göre açık artırma süreci, 11 Kasım’da resmen başlayacak. Polkadot’tan gelen bu açıklama sonrası, DOT fiyatı 43 doları görerek rekor seviyesine yaklaştı.
 • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kripto paraların bir değeri olduğunu kabul etti. CNBC’ye açıklamalarda bulunan Putin, kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılabileceğini ancak bunları konuşmak için erken olduğunu ifade etti.