Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin ve kriptopara dünyasında neler oluyor, en son gelişmeler neler? BtcTurk Youtube kanalında yayınlanan, haftanın en önemli haberlerini derlediğimiz Uzmancoin ile Haberler programı ile gündemi kaçırmayın.

Ayrıca güncel gelişmelerden haberdar olmak için Uzmancoin’i Twitter’dan takip edebilir, Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.

İşte haftanın Bitcoin haberleri, tüm dünyadaki kriptopara gelişmeleri ve detayları:

 • Dünyanın en büyük kriptopara borsalarından ABD merkezli Coinbase, 14 Nisan’da halka açılmayı planlıyor. Şirket, Nasdaq üzerinde “COIN” kısa adıyla listelenecek. En çok merak edilen konuların başında ise şirketin halka açıldığında piyasa değerinin ne olacağı geliyor. Beklentiler, rakamın 100 milyar doların üzerinde olması yönünde.
 • Son dönemdeki Bitcoin yatırımcıları, ellerindeki coin’leri satmıyor. Glassnode’a göre Ekim ayından bu yana alınan Bitcoin’lerde yüzde 500 getiriye rağmen yatırımcıların büyük çoğunluğu HODL’ı, yani satmamayı tercih ediyor. Şirket, son 1 ilâ 6 ay boyunca tutulan Bitcoin’lerde büyümenin devam ettiğini açıkladı. Bu durum yatırımcıların boğa sezonunun arkasında durduğunu gösteriyor.
 • Bitcoin madencilik zorluğunda rekor kırıldı. Hash rate’deki değişimlere göre iki haftada bir ayarlanan zorluk, yüzde 6’ya yakın artışla 23.14 trilyona çıktı. Zorluktaki bu artış, son dönemde önemli miktarda cihazın Bitcoin madenciliği yapmak üzere çalıştırılmaya başlandığını gösteriyor.
 • BtcTurk, profesyoneller için geliştirdiği BtcTurk Pro’da Ankr ve Maker’ı listeliyor. Platform, 7 Nisan Çarşamba günü bu kriptoparalar için yatırma ve çekme işlemlerini devreye aldı. Alım satımlar ise çok yakında başlatılacak.
 • Ripple‘ın yönetim kurulunda önemli bir değişiklik yapıldı. Japon finans devi SBI Holdings’in CEO’su Yoshitaka Kitao, yönetim kurulundan ayrılarak yerini SBI Ripple Asya’nın CEO’su Adam Traidman‘a bıraktı. Kitao’nun görevi bırakmasıyla ilgili olarak net bir açıklama yapılmadı.
 • Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, SEC’nin açtığı davayı kaybetmeleri durumunda yollarına emin adımlarla devam edeceklerini söyledi. CEO, davanın kaybedilmesi hâlinde ABD’li müşteriler için XRP’ye alternatif bir kriptoparanın çözümün parçası olabileceğini ifade etti.
 • JPMorgan’a göre Bitcoin’de azalan volatilite, kurumsal şirketlerin yatırım yapma cesaretlerini artırıyor. Bankanın analistleri, azalan volatilitenin Bitcoin’in bir portföy çeşitlendirici olarak altını ekarte etmesini sağlayabileceğini ileri sürdü. JPMorgan’a göre böyle bir sonuçta fiyat 130 bin dolara ulaşabilir.
 • Japonya Merkez Bankası, merkez bankası dijital parası denemelerini başlattı. Konuya ilişkin açıklamada, denemelerde ilk aşamanın önümüzdeki yılın Mart ayına kadar devam edeceği kaydedildi. Sonrasında ise banka, dijital paranın işlevlerine ayrıntılı bir şekilde odaklanacak.
 • ABD’li yazılım şirketi MicroStrategy, Bitcoin alımlarını sürdürüyor. Şirket, pazartesi günü yaptığı açıklamada, 253 Bitcoin daha satın aldığını duyurdu. Bu Bitcoin’lere toplamda 15 milyon dolar ödenirken şirketin elinde bulundurduğu Bitcoin miktarı 91 bin 579 BTC’ye çıktı.
 • Kriptopara sektörünün önde gelen şirketleri, politikacılar ve regülatörlerle bir araya gelmek ve lobicilik yapmak için bir konsey oluşturdu. Girişime Fidelity, Coinbase ve Square gibi şirketler öncülük ediyor.
 • Tether, ABD Doları ile desteklenen stabil kriptopara USDT’yi Polkadot ve Kusama ağlarında da çıkarmaya hazırlanıyor. USDT’nin ilk olarak Kusama’da, daha sonra ise Polkadot’ta yer alması bekleniyor. USDT, şu anda Ethereum başta olmak üzere 8 ağda mevcut.
 • NBA takımlarından Sacramento Kings’te oyunculara Bitcoin ile maaş ödeme seçeneği sunulacak. Sacramento Kings, uygulama hayata geçtiğinde, tüm dünyada bu anlamda oyuncularına ve çalışanlarına Bitcoin seçeneği sunan ilk spor kulübü olacak. Kings, 2014’ten bu yana Bitcoin ile hem bilet hem de salon içinde yiyecek-içecek satışı yapıyordu.
 • Popüler mesajlaşma uygulaması Signal, beta sürümde MobileCoin ile ödeme yapma özelliğini devreye aldı. Özellik, şu anda yalnızca İngiltere’deki kullanıcılar tarafından, iOS ve Android’de kullanılabiliyor. MobileCoin, Stellar ağı üzerinde çalışıyor.
 • İki Coinbase çalışanı, evliliklerini Ethereum blok zincirine kaydetti. Çift, evlilik yemini ettikten sonra iki NFT tabanlı sanal yüzüğü birbirlerinin cüzdanına transfer etti. Çift, “Yaptığımız işlemin kaydı, herkesin sadakatimizin kanıtı olarak görmesi için kalıcı şekilde blok zincirinde saklanacak.” dedi.