Blockchain üzerine yoğunlaşan dünyanın 17 dev şirketi

Blockchain'in gelişimi, dünyanın en büyük şirketlerininde bu teknolojiye katılımları ile birlikte son derece hızlı ve iyi bir şekilde devam ediyor.

Blockchain’in gelişimi, dünyanın en büyük şirketlerinin de bu teknolojiye katılımları ile birlikte son derece hızlı ve iyi bir şekilde devam etmekte.

İşte Blockchain teknolojisinden yararlanmak için çeşitli projeler ortaya koyan 17 marka:

Apple

Aralık ayında Apple bilgisayar korsanlarıyla mücadele etmek ve dijital imzaları onaylamak için zaman damgaları oluşturan ve doğrulayan bir Blockchain teknolojisi için geçici patent aldı.

Patente göre program Blockchain defterinde güvenli bir zaman damgası oluşturuyor. Böylelikle Blockchain’in kötü niyetli bir düğüm tarafından değiştirilme denemesi trust node’lar tarafından algılanabilecek.

Google

Google bilindiği üzere Blockchain girişim şirketerinin en büyük yatırımcısı. Şirket şimdi de kendi Blockchain protokolü üzerinde çalışıyor.

Bloomberg’in haberine göre Google, üçüncü şahısların işlemlerini yayınlama ve doğrulamak için kendi dijital defterini geliştiriyor.

Şirketin bu uygulamayı ne zaman yayınlayacağı belirsiz olsa da bulut hizmetini diğer rakiplerinden ayırmak için bu hizmeti sunmayı planlıyor.

Porsche

Porsche, arabalarına Blockchain teknolojisi entegre etme konusunda oldukça fazla yol katetmiş durumda. Şirket, Blockchain teknolojisini araçlarında başarıyla uygulayıp test ettiğini söylüyor.

Porsche tarafından açıklanan Blockchain teknolojisinin kullanım alanları: Güvenli araç erişimi, daha hızlı veri aktarımı, otonom sürüş ve saydam veriler.

Walmart

Dünyanın en büyük Perakendecisi Walmart, Mart ayındaki patente göre “akıllı paket” isminde bir Blockchain teknolojisi tasarlıyor.

Patent, paketleri izlemek ve kimlikleri doğrulamak için Blockchain içeren bir şifreleme sistemi ile izlenebilecek bir cihazı tarif etmekte.

Patent ayrıca, özellikle bir ürünün kontrollü bir ortamda gönderilmesi gerektiğine ve alışveriş yapanların paketlerini güvenli bir şekilde alması gerektiğinin altını çiziyor.

Coca-Cola

İçecek devi, ABD Dışişleri Bakanlığı ile dünya genelinde zorla çalıştırmanın ortadan kaldırılmasına yardımcı olmak için bir Blockchain teknolojisi geliştirmek için çalışıyor.

Reuters, Mart ayında, Coca-Cola’nın bir yıldan fazla bir süredir Blockchain projelerini araştırdığını söylemişti.

ABD’li bir teknoloji şirketi olan Bitfury Group, Emercoin’in yardımıyla platformun oluşturulmasına yardımcı olmak için çalışıyor.

Rakuten

Japonya’nın en büyük e-ticaret şirketi, kendisine ait olacak Blockchain tabanlı bir kripto para birimi üzerinde çaılşıyor.

Rakuten Coin şirketin online ödül sisteminde kullanılacak. Rakuten şu ana kadar 9 milyar doların üzerinde ödül verdi. Ancak yeni coin’in ne zaman lanse edileceği bilinmiyor.

IBM

Blockchain’in adapte edilmesi için ön saflarda yer alan şirket, Geçtiğimiz günlerde ürünlerinin orijinalliğini doğrulamak için Blockchain’in kullanılmasına yardımcı olan dünyanın en küçük bilgisayarı olarak tanımlanan bir çip tanıttı.

Şirket Hyperledger Fabric’e dayanan bir Blockchain kullanıyor ve bankacılık, devlet, sağlık ve lojistik alanlarında dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki müşterilerine dağıtılmış defter hizmeti veriyor.

Salesforce

Salesforce’un kurucu ortaklarından biri olan Marc Benioff kısa bir süre önce Salesforce’un kendine ait bir Blockchain ürünü üzerinde çalıştığını açıladı.

Business Insider’a verdiği röportajda Benioff, ürünün bu yılın Eylül ayında hazır olmasını umduğunu söyledi.

JD

Pekin merkezli JD yakın zamanda, tedarik zincirindeki malların kimliğini doğrulayabilecek bir Blockchain protokolü geliştireceğini açıkladı.

Audi

Ingolstadt merkezli Alman otomobil üreticisi Audi, fiziksel ve finansal dağıtım işlemleri için Blockchain teknolojisini test ediyor. Audi, yeni Blockchain çözümü ile birlikte küresel tedarik zincirilerindeki güvenliği ve şeffaflığı en üst düzeye çıkarmayı hedefliyor.

Otomobil devi, IBM’in Hyperledger Fabric’ine dayanan teknolojiyi başarılı bir şekilde test ettikten sonra geçen yıl Blockchain sisteminin bir demosunu yayınladı. Olumlu geri bildirimlerin ardından şirket, projeyi demo aşamasının ötesine taşımaya karar verdi.

Şirketin finans, üretim, lojistik ve bilgi teknolojileri gibi çeşitli birimlerinin temsilcilerinden oluşan bir araştırma ekibi, konuyla ilgili derinlemesine araştırmalar yürütüyor. Ekip ayrıca, veri aktarımlarının güvenliğini, tedarik zincirlerinin etkinliğini, yerel enerji şebekelerinin ve dijital varlıkların yönetimini geliştirmek için Blockchain’in çeşitli kullanım durumlarını inceliyor.

Ford

Otomobil devi Ford’a verilen yeni bir patent, ABD’li otomobil üreticisinin yollardaki araçların birbirleriyle iletişim kurmasını ve trafiğin azaltılmasını sağlamak için bir kripto para kullanımı fikri düşündüğünü gösteriyor.

Ford Global Technologies’e verilen patent, trafik sıkışıklığını hafifletme yollarına odaklanıyor. Patent belgesinde, sürüş davranışının araçların kendileri ve diğer katılımcı araçlar tarafından kolektif bir şekilde izlendiği, kaydedildiği ve değerlendirildiği bir sistemin detayları anlatılıyor.

CMMP token’leri denen bir kripto para türü ise bu sistemde araçlar arasındaki iletişimi kolaylaştırmak için kullanılacak. Ayrıca token ödemelerinin, önerilen sistem içerisinde bir tür yol kredisi olarak kullanılması hedefleniyor.

Mercedes

Mercedes-Benz ve Smart markalarıyla bilinen Almanya merkezli otomotiv devi Daimler AG, Barcelona’daki Mobil Dünya Kongresi’nde kendi Blockchain tabanlı dijital para birimi MobiCoin’i yarattığını duyurdu.

Şirket, 2018 yılının Şubat ayında başlatılan projenin sürücüleri çevre dostu sürüş alışkanlıklarından dolayı ödüllendirmek amacıyla oluşturulduğunu bildirdi. Projenin önümüzdeki üç ay boyunca gerçekleştirilecek test aşamasında 500 sürücü yer alacak ve bu sürücüler, çevre dostu sürüş alışkanlıkları nedeniyle MobiCoin ile ödüllendirilecek.

Fujitsu

Dünyanın en büyük BT hizmetleri şirketlerinden biri olan Fujitsu, Blockchain’le ilgili projeler geliştirmeye odaklanacak Brüksel merkezli bir Blockchain Inovasyon Merkezi kurduğunu duyurdu.

Şirket, yaptığı açıklamada, bu konudaki öncelikli hedefin Blockchain’le ilgili araştırmaları kolaylaştırmak ve özel ya da kamu sektörü kuruluşlarıyla iş birliği içinde projeler geliştirmek olduğunu bildirdi.

Huawei

Dünyanın en büyük üçüncü telefon üretici olan Huawei, Blockchain tabanlı uygulamaları çalıştırabilecek bir cep telefonu geliştirmeyi düşünüyor.

Çin merkezli şirket, Alphabet’in Android sistemi ile birlikte Blockchain uygulamalarını çalıştırmak için SIRIN OS adı verilen Sirin Labs’ın işletim sistemini lisanslamak amacıyla görüşmelerde bulunduğu ortaya çıktı.

Alibaba

Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın yan kuruluşu Lynx International, Blockchain teknolojisini şirketin sınır ötesi lojistik alanına başarıyla entegre edildiğini açıkladı.

Şirketin açıklamasına göre Blockchain tabanlı sistem; üretim, gümrük, nakliye yöntemi, teftiş ve üçüncü parti doğrulama ile ilgili ayrıntılar da dahil olmak üzere sevkiyatla ilgili tüm bilgileri izlemeyi sağlıyor.

 

Singapur Airlines

Geçtiğimiz yıl Paris Havacılık Fuarı’nda dünyanın en iyi ikinci havayolu şirketi seçilen Singapore Airlines, Ağustos 2018’e kadar sık uçan müşterileri için “çığır açan” Blockchain tabanlı bir uygulama yayınlayacak.

Havayolu şirketi, KrisFlyer programı için Blockchain tabanlı bir uygulama üzerine Microsoft ve KPMG Digital Village ile başarılı bir çalışmayı tamamladıklarını açıkladı.

Programa katılan müşteriler, sık sık uçarak kazandıkları milleri satış noktasında mallar ve hizmetler karşılığında harcayabilecek.

Microsoft

Yazılım devi Microsoft, Blockchain alanında dünyanın en aktif şirketlerinden biri. Şirketin Blockchain’le ilgili olarak pek çok projesi bulunuyor.

Microsoft, son zamanlarda yaptığı açıklamada, Blockchain tabanlı bir merkezsiz kimlik sistemi inşa ettiğini bildirdi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl