boğa piyasası nedir

Boğa piyasası nedir?

Bitcoin’de son bir sene içerisinde meydana gelen yüzde 1600’ü geçen artışın ardından Bitcoin’e ilgi de bir hayli artmış durumda. Elbette bu ilgi artışı devam ederken, sosyal medyada piyasaya yeni giren yatırımcıların bilmediği, aşina olmadığı terimler de ortaya çıkıyor. “Arkadaşlar kripto para piyasasında uzun zamandır bir boğa piyasası yaşanıyor.”, “Boğa piyasasında sabırlı olan kazanır.”, “2021’de yaşanılan boğa piyasası, 2018’den farklı.” gibi cümleleri sosyal medyada görmeyen yoktur diye düşünüyoruz. Ancak bu terimlerin ne demek olduğunu bilmiyorsanız, sizin için detaylı bir, “Boğa piyasası nedir?” rehberi hazırladık! Bakalım boğa piyasası neymiş?

Boğa piyasası ne demek?

Yukarıda kurduğumuz cümlelerden bu terimin sadece kripto paralar için kullanıldığı sonucu çıkarılmasın. Zira boğa piyasası terimi, finansal piyasaların tümü için kullanılabilir.

Boğa piyasası, genel olarak piyasadaki varlıkların orta ve uzun vadede yükselmesini anlatmak için kullanılır. Uzmanlar ve yatırımcılara göre, yükselme oranının son 52 hafta içerisinde %20 oranının üstüne çıkmasıdır. Piyasanın, boğa piyasasını yaşadığını söyleyebilmek için, teknik anlamda %20 oranının üstünde yükselişler görülmesi gerekir.

Aşağıda Bitcoin’in, Amerikan Doları karşısındaki son bir senelik artışını görüyoruz. Grafiğe göre, son bir senede Bitcoin, 3500 dolar seviyesinden, 61800 dolar seviyesine gelerek yaklaşık %1648 oranında bir artış göstermiş. Yukarıda bahsettiğimiz oran %20 iken Bitcoin bu oranı yıkıp geçmiş diyebiliriz.

boga piyasasi nedir

Boğa piyasalarının klasik tanımını yapabilmek için içerisinde bulunduğumuz Covid-19 koşullarını bir kenara atmamız gerekebilir. Çünkü boğa piyasalarında, ekonomik büyümenin hızı yüksektir. Bu büyüme hızıyla birlikte işsizlik seviyesi de düşüktür.

Sonuç olarak boğa piyasasında, market hızlı bir şekilde yükselir. Borsanın sürekli yükseleceğini düşünen yeni yatırımcıların da etkisiyle pazarda daha fazla açlık oluşur.

Boğa piyasası nedir sorusuna yanıt verdik. Peki boğa piyasası nasıl oluşur? Bu piyasanın oluşması için neler gereklidir?

Boğa piyasasının oluşmasını sağlayan koşullar nelerdir?

Boğa piyasasının oluşmasını etkileyen birçok faktör sıralanabilir.

Bitcoin’de oluşan boğa piyasasının da elbette birçok nedeni var. Microstrategy, Grayscale ve Square firmalarının 2020’den beri Bitcoin yatırımı yaptığını biliyoruz. Ek olarak, Tesla, Şubat 2021’de 1.5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı yapıldığını açıklamıştı. İşte bu durum Bitcoin’in, kurumsal yatırımcılara güven verdiğinin göstergesi olarak örnek verilebilir.

Öncelikle bir boğa piyasasından bahsetmek için ekonomik açıdan yüksek bir büyüme oranının oluşması lazım. Ekonominin hızlı büyümesi sonucu, insanların tüketim amaçlı yaptığı harcamalar artacaktır.

Tüketim harcamalarının artması, şirketlerin daha fazla satış yaparak hem daha fazla ciro elde etmeleri hem de kâr oranlarını arttırmaları demektir. Bu oranların, yani gelirlerin artmasıyla birlikte, şirketler yeni yatırımlar yaparak istihdamı arttırırlar. Yani işsizlik azalırken ekonomi büyür.

Yatırımcıların geleceğe ve piyasalara daha iyimser bakmalarıyla birlikte, piyasalara para akışı da artar ve hisse senetlerinde fiyat artışı meydana gelir.

Yukarıda Tesla’nın Bitcoin’e yatırım yapmasından bahsetmiştik. Tesla, Square, MicroStrategy gibi şirketlerin, kripto varlıkların yükseleceğine olan inançları ve güvenlerinin artmasını, yatırımcı güveninin artması koşuluna bağlayabiliriz.

Boğa piyasalarının oluşması için işsizlik oranlarının da azalması gerekir. Çünkü iş sahibi insanların artması, tüketim harcamalarının artacağı anlamına gelir. Tüketim harcamaları artar, şirketler kâr eder, yatırımlarını arttırır, yatırımlar artınca işsizlik azalır ve döngü bu şekilde devam eder.

Kripto para piyasasında meydana gelen boğa konusunu bir de Google’ın gözünde inceleyelim.

Aşağıda bulunan görseller ne anlama geliyor? Bildiğiniz gibi Google, insanların en çok kullandığı arama motoru. Google’ın verilerine göre, Bitcoin kelimesinin aranma sıklığı son bir yıl içerisinde neredeyse %300 artmış. Buradaki veri kesin olmamakla birlikte, insanların Bitcoin’i araştırması sonucunda, bu alana yaptıkları yatırımlar da artmış diyebiliriz. Kesin olmaması konusundan bahsetmiştik, ancak Bitcoin cüzdanlarının sayısı da geçen yıldan bu yana bir hayli artmış durumda.

boğa piyasası google

Bu görselde ise arama yapılan ülkelerdeki artış oranını görüyoruz. Gördüğünüz gibi Türkiye’de de Bitcoin kelimesinin aranma oranı bir hayli yüksek. Yüzlerce ülke arasında ilk sıralarda yer alıyor.

boğa piyasası google grafikBoğa piyasası ne kadar sürer

Geçmişte yaşanan boğa piyasalarına bakacak olursak, her piyasanın ve zamanın içerisinde bulunduğu durum farklılık gösterir. Boğa piyasasının daha ne kadar devam edeceğini kestirmek bir hayli zordur. Bu durum, piyasada bulunan ürünlerin durumuna, yatırımların devamına değişiklik gösterir. İçerisinde bulunduğumuz durum içerisinde Bitcoin’de şu kadar hafta daha Boğa piyasası yaşanacak demek doğru olmayacaktır.

Geçmişte yaşanan ve devam eden boğa piyasaları

Boğa piyasalarını anlatmak için, en çok örnek verilen durumlardan birisi de 2000’li yılların başında altın piyasasında gelen artıştır. Bu tarihte altın 800 USD/ONS seviyesinden işlem görürken, 1900 USD/ONS seviyesine kadar yükselmiştir.

Finans uzmanlarının boğa piyasası için verdikleri örneklerden birisi de 2008 ekonomik krizinin ardından, bugünlere kadar gelen boğa piyasası dönemidir.

Boğa piyasasının başladığını nasıl anlayabilirsiniz?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi boğa piyasasının varlığı hakkında konuşmak için teknik olarak yüzde 20’nin üzerinde yükselişlerin meydana gelmesi gerekir. Elbette piyasada çeşitli inişler ve çıkışların olması doğaldır. Ancak yine de dikkatli olmak gerekir.

Boğa piyasası nedir ve boğa piyasası nasıl oluşur gibi sorulara yanıt vermeye çalıştık. Kripto paralar hakkında güncel haberleri okumak için Bitcoin haberleri linkine tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar, yatırım tavsiyesi kapsamında değildir. Kripto paraların yüksek risk içerdiğini unutmayın. Her okuyucu kendi araştırmasını yapmalıdır.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl