Cardano nedir? Cardano nasıl alınır?

Yükselişiyle son haftaların dikkat çeken coin'lerinden biri olan Cardano'ya yakından bakıyoruz. Bu rehberde şu sorulara cevap bulacaksınız: Cardano nedir, diğer projelerden farkları nelerdir ve nasıl satın alınır?

Son haftaların en çok konuşulan coin’lerinden biri oldan Cardano nedir ve neden popüler oldu? Sadece üç aylık bir geçmişe sahip coin, sessiz sedasız yükselişinde piyasa hacmine göre 6. sıraya kadar geldi. Cardano, 5. sıradaki Litecoin’in tahtını sallamasıyla birlikte Litecoin’in kurucusu Charlie Lee’nin de dikkatini çekti. Lee, Cardano ile ilgili, “Nasıl oluyor da büyük borsalarda itibari para ile alınıp satılmayan bir coin, 10 milyar Dolar’lık piyasa hacmine ulaşabiliyor? Piyasa ya çıldırmış ya da Cardano dünyadaki açlığa bir son verecek.” demişti.

Cardano nedir?

Cardano (ADA), katmanlı bir mimari aracılığı ile güvenlik üzerine yoğunlaşan Ethereum‘a benzer akıllı bir sözleşme platformu.

Önde gelen küresel akdemisyenler ve mühendislik ekibi tarafından hakemli akademik araştırmalar üzerine kurulan ilk Blockchain projesi olarak lanse ediliyor.

Ethereum’a ciddi rakip

Ethereum, akıllı sözleşme alanına uzun bir süredir hakimdi. Ethereum’dan daha gelişmiş özelliklere sahip olduğundan piyasanın yeni oyuncusu Cardano’yla bu hakimiyetin el değiştirme potansiyeli var.

Cardano’nun geliştiricileri arasında Ethereum’un eski CEO’su Charles Hoskinson da bulunuyor. Hoskinson’un Ethereum’un eksik noktalarına hakim biri olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Ekip, Cardona’yı hem son kullanıcı hem de regülatörlerin fikirlerini önemseyerek inşa ediyor.

Blockchain teknolojisi temelinde mahremiyet ve ademi merkeziyet ilkeleri ile regülasyon ihtiyacını dengeleyerek bir orta yol bulma amacında olduklarını öne sürüyorlar.

Programlama dili Haskell

Platform, programlama dili olarak yüksek hata toleransına sahip Haskell’i kullanıyor. Bir sistemin aylar, hatta yılar içerisinde ne olabileceğini bilmek neredeyse imkansız. Bu yüzden Haskell gibi belirli bir hata payı olanağı sağlayan sağlam bir dile sahip olmak mühim. ADA, ayrıca Haskell’i kullanan ilk kripto para birimi.

Diğer kripto projelerin aksine Cardano ekibinin amacı, tüm finansal sistemi elden geçirmek değil. Amaçları, bankacılık sistemlerini uygulamanın çok pahalı olduğu yerlerde Blockchain teknolojisini kullanmak. Örneğin gelişmekte olan ülkeler…

Ekip bunun yanı sıra Blockchain üzerinde ademi merkeziyetçi uygulamalar çalıştırabilecek Daedalus adında bir cüzdan inşa etti.

Ayrıca yol haritasına bakıldığında hala tam olarak geliştirilmiş olmadığı görülebilir. Tam teşekküllü bir Cardano için iki yıllık bir süreç gerekiyor.

cardano nedir ouroboros nedir

Madencilik algoritması Ouroboros

Madencilik algoritması olarak Ouroboros’u kullanan Cardano, Bitcoin ve Ethereum’un aksine proof of stake yöntemiyle çalışıyor. Bu da sürdürelebilir olmayan ve elektrik tüketimini devasa boyutlara ulaştıran proof of work yöntemine göre avantaj sağlıyor. Ancak proof of stake’in kötü tarafı, zenginin daha çok zengin olması gibi bir durumun söz konusu olması. Bu yöntemde elinizde ne kadar çok coin varsa o kadar çok coin kazanıyorsunuz. Dolayısıyla coin dağılımında adaletsiz paylar ortaya çıkabiliyor.

Ethereum da 2018 yılının yaz aylarında proof of work’ü terk ederek proof of stake’e geçecek.

2018’le birlikte projeye pek çok önemli özellik eklenecek. Dolayısıyla önümüzdeki yıl da Cardano’daki yükseliş sürebilir.

Son olarak şu an dolaşımda yaklaşık 26 milyar ADA bulunuyor ve bu sayı 45 milyara kadar çıkabiliyor.

Projenin gelecekte nasıl gelişeceğini görmek ilginç olacak ancak şimdi ADA’ya olan talebin saf spekülasyondan ibaret olup olmadığı net değil.

Cardano nasıl satın alınır?

Cardano’yu elinizdeki Bitcoin veya Ethereum’la satın alabilirsiniz. Şimdilik doğrudan Dolar ile almak mümkün değil. Cardano’yu satın almak için düşük komisyon ücretleriyle çalışan bir borsa olan Binance‘i kullanabilirsiniz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl