CTXC coin nedir? Cortex projesi hakkında bilmeniz gerekenler

Blok zinciri teknolojisi üzerinde yapay zeka faaliyeti yürütebilen halka açık ilk ve tek blok zinciri olarak bilinen Cortex (CTXC), bugün yüzde 400’e yakın yükselişiyle yatırımcıların radarına girmiş durumda. Bu rehberde, CTXC coin nedir ile başlayarak CTXC coin’in geleceği, projesi ve nereden alınıp satılabileceği ile ilgili ayrıntılar yer alıyor.

  • Kurucusu ve kuruluş yılı: Ziqi Chen / 2017
  • Blok zinciri: Kendine ait blok zinciri
  • Toplam arzı: 299 milyon
  • Dolaşımdaki arzı: 187 milyon
  • Piyasa değeri: 198 milyon dolar (3 Aralık 2021)
  • En düşük fiyat: 0.03413 dolar
  • En yüksek fiyat: 2.41 dolar
  • Projenin amacı: Cortex, yapay zeka algoritmalarının ve yapay zeka destekli dApp’ler’i blok zincirine dahil ederek Proof of Work mutabakatıyla makine öğrenmeyi geliştirmek.
  • Kullanım alanları: Yapay zeka endüstrisi

Cortex projesi nedir?

Geleneksel blok zincirinde makine öğrenimi programlarını yürütmek için mevcut şartlarda, sanal makinenin herhangi bir önemsiz makine öğrenimi modelini çalıştırırken son derece verimsiz olması nedeniyle çok zor bakıyor. Bu nedenle, çoğu insan blok zincirinde AI çalıştırmanın imkansız olduğunu düşünüyor.

Cortex, bu sorunu dağıtılmış ağ üzerinde yüklenecek ve yürütülecek Yapay Zeka (AI) modellerini destekleyen açık kaynaklı, eşler arası, merkezi olmayan bir blok zinciriyle çözüm bulacağını düşünüyor. Cortex, modellerin akıllı sözleşmelere kolayca entegre edilebileceği ve yapay zekayı etkinleştiren merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler) oluşturulabileceği yapay zeka demokratikleşmesine ulaşmak için açık kaynaklı bir yapay zeka platformu sağlar.

Dünyanın her yerinden makine öğrenimi alanında çalışan araştırmacılar, eğitimli ilgili veri modellerini Cortex Akıllı Çıkarım Çerçevesinin depolama katmanına yükleyebilir. Ardından, yapay zeka modellerini kullanmak isteyenler, modüller aracılığıyla çıkarımlar yapabilir ve karşılığında bu modüllerin sağlayıcılarına ödeme yapabilir.

Ayrıca Cortex Çıkarım Konsensüs Kriterleri de vardır. Bir kullanıcı bir sözleşme ile bir işleme başladığında, tam düğüm akıllı sözleşmenin kodunu yürütmelidir. Normal akıllı sözleşmelerin aksine, Cortex’in yapay zeka akıllı sözleşmeleri çıkarım talimatları içerebilir. Sonuç olarak, tüm düğümler aynı fikirde olmalıdır.

Cortex blok zincirinin temel teknolojisi Cortex Sanal Makinesidir (CVM); CVM, Ethereum Sanal Makinesi’nden (EVM) taşınır ve yapay zeka çıkarımı için eklenen katmanlarla EVM ile geriye dönük uyumludur (talimatları ve deterministik çıkarım motorunu ortaya koyar).

CEO’su Ziqi Chen, hem inşaat mühendisliği hem de makine öğrenimi alanında Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve Waterhole.io’nun kurucu ortağıdır. CTO Weiyang Wang, İstatistik alanında Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve kriptografi ve derin öğrenme konularında deneyim ve ilgiye sahip sertifikalı bir finansal risk yöneticisidir. Blok zinciri baş mühendisi Yang Yang, bilgisayar bilimi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir, blok zinciri ve kripto para birimi konusunda deneyime sahiptir ve Waterhole.io’nun diğer kurucu ortağıdır.

CTXC coin nedir?

CTXC, Cortex blok zincirindeki token’dır. Token satışına özel tur 7 Şubat’ta başladı, 7 Mart’a kadar sürdü ve tokenler 1.500 CTX karşılığında 1 ETH’de satıldı. Bunu, hedef sınıra ulaşıldığında Mart ayında sona eren halka açık token satışı izledi. Toplam token dağıtımının yüzde 20.01’ini oluşturan 40.000 ETH katkısıyla 60 milyon CTXC sattı. Satış sırasında lider yatırımcılar Bitmain ve FBG Capital oldu.

Toplam token arzı 299 milyondur. Dolaşımdaki arzı ise 187 milyondur. Bunun 150 milyonu yani yüzde 50,03’ü CTXC madencileri için ödül olarak kullanılacak. 74 milyonluk kısmı yani yüzde 24.95, projenin temeli için ayrılmış durumda. Bu toplam rakam, ödüllerin yüzde 0.93’ünü, proje pazarlamasının yüzde 9.01’ini ve Cortex Lab için yüzde 15.01’ini içeriyor.

CTXC’teki madencilik ödülü, Bitcoin’deki yarılanma programına benzer şekilde her 4 yılda bir yarıya indirilir. Toplam madencilik ödülü 150.000.000 CTXC’dir ve toplam 299.792.458 CTXC üst sınır sağlar. CTXC’nin madencilik süreci 20 yılı aşkın bir sürede gerçekleşecek.

CTXC coin’in geleceği?

Cortex; Akıllı yapay zeka sözleşmesiyle kullanıcıların makine öğrenimi programlarını blok zincirinin üzerine yazmasına izin verdiği için oldukça önemli bir yerde duruyor. Ayrıca, bir karmaşıklık katmanı ekleyerek, diğer sözleşmelere bağlı olan bu akıllı AI sözleşmeleri aracılığıyla etkileşimler sunabiliyor. Yapay zekanın yakın dönemde hayatımıza daha fazla entegre olması ve kripto paraların kullanım alanlarının buraya kaymasıyla CTXC coin’in geleceği olduğunu söylenebilir.

CTXC nereden ve nasıl alınır?

Şu anda CTXC’nin piyasa değeri 198 milyon dolardır. Token en yüksek fiyatını 2018’de 2.41 dolar ile görürken, en düşük seviyesini ise 0.03413 dolar ile yaşamıştır. CTXC; Binance, Bithumb, Huobi gibi dev borsaların yanı sıra MEXC, OKEx, CoinEx gibi nispeten daha ufak kripto para platformlarında da alınıp satılabiliyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl