Hedera Hashgraph nedir?

Hedera Hashgraph nedir, nasıl çalışır? Nedir? Son zamanlarda sıkça adından söz ettiren Hedera Hashgraph nedir ve çalışma mekanizması hakkında neler biliyoruz? Gelin önce kendi tanımlarıyla söze başlayalım. Hedera Hashgraph kendisini, “Blockchain’in sınırlarını aşan bir platform” olarak tanıtıyor. Dijital dünyada olması gerektiği gibi, isteklerinizi gerçekleştirmenizi sağlayan merkezi olmayan bir genel ağ olduğunu söyleyebiliriz. İster bir startup ​​veya kuruluş, ister bir üretici veya bir tüketici olun Hedera, geliştiricilerin hızlı, adil, güvenli uygulamalar geliştirmesi ve merkeziyetsiz uygulamaların bir sonraki çağını oluşturmak için blok...

Hedera Hashgraph nedir, nasıl çalışır?

Nedir?

Son zamanlarda sıkça adından söz ettiren Hedera Hashgraph nedir ve çalışma mekanizması hakkında neler biliyoruz? Gelin önce kendi tanımlarıyla söze başlayalım. Hedera Hashgraph kendisini, “Blockchain’in sınırlarını aşan bir platform” olarak tanıtıyor. Dijital dünyada olması gerektiği gibi, isteklerinizi gerçekleştirmenizi sağlayan merkezi olmayan bir genel ağ olduğunu söyleyebiliriz.

İster bir startup ​​veya kuruluş, ister bir üretici veya bir tüketici olun Hedera, geliştiricilerin hızlı, adil, güvenli uygulamalar geliştirmesi ve merkeziyetsiz uygulamaların bir sonraki çağını oluşturmak için blok zincirinin ötesinde bir kapıyı aralıyor.

Platformun yönetiminde Avery Dennison, Google, Boeing, Deutsche Telekom, Dla Piper, IBM, LG Electronics, Tata Communications, University College London’ın yanı sıra bir çok ünlü kuruluş var.

Genel olarak platformun amacı herkes için kamusal bir alan oluşturmayı hedeflerken aynı zamanda hızlı, güvenli, adil ve stabil bir hizmet sunabilmek.

Nasıl çalışır?

3. nesil ‘public ledger’ özelliği taşıyan Hedera Hashgraph ile oy birliği mekanizması oluşturabiliyor.

Hashgraph mutabakatıyla desteklenen Hedera proof-of-stake genel ağı, son derece yüksek işlem hızları ve inanılmaz derecede düşük bant genişliği tüketimi ile mümkün olan en yüksek güvenlik derecesine (ABFT) ulaşır. Hedera; yüksek verim, düşük ücretler ve kesinliği saniyeler içinde birleştirerek halka açık defterlerin geleceğinin yolunu açar.

Oy birliği sayesinde kullanıcılar, bir tedarik zincirinin ürünlerini izleyebilir, dijital hakları için bilgi alabilir ve varlıklarını dijital olarak kaydedebilirler. Bununla birlikte dosya hizmeti sayesinde Hedera kullanıcıları, görünürlüğü korumalı bir şekilde dosya oluşturabilir ve bu dosyaları yönetebilmektedir.

Ayrıca Hedera, kullanıcılarına varlıklarını token’laştırma ve bu token’laştırılan varlıklarıyla işlem yapma imkanı da tanımaktadır.

Hedera saniyede 10 bin işlem yapılabileceğini vadetmektedir.

A picture containing treemap chartDescription automatically generated
Hedera tarafından hazırlanan Bitcoin, Ethereum ve Hedera karşılaştırma tablosu

Yukarıdaki tabloda, Hedera tarafından hazırlanan bir Bitcoin, Ehtereum ve Hedera kıyaslaması yer alıyor. 3 farklı özellik üzerinden karşılaştırma yapılmış.

Bu özellikler ise

  • Saniye başına gerçekleşen işlem sayısı
  • Ortalama işlem ücreti
  • İşlem onaylanma süresi şeklindedir.

Genel olarak tabloda Hedera verimli gözükse de Bitcoin ile Ethereum’a kıyasla daha merkezi bir blok zinciri ve performans avantajı, daha çok buradan kaynaklanıyor. Üçüncü parti firmaların kendi aralarında hashgraph konsensüs algoritması ile fikir birliğine varması ve bunun sonucunda işlemlerin bloklara eklenmesi, sonrasında blokların blok zincirine eklenmesi oldukça azınlıkta node sayısı ile yapıldığından bu durum Hedera için merkeziyet endişelerini beraberinde getiriyor.

Sunduğu çözüm ve hizmetler

Token servisi

Hedera üzerinde kendi token’ınızı çıkartabilirsiniz. Hedera Token Service (HTS) sayesinde varlıklarınızı mint edebilir, fungible veya non-fungible tokenlarınızı kuruluma ihtiyaç duymadan ve akıllı kontrat yayınlamadan yönetebilir, kullanabilirsiniz.

Consensus servisi

Herhangi bir uygulama için ölçeklenebilir ve herkes tarafından doğrulanabilir zaman damgaları ve olay etkinliklerini sıralı bir şekilde oluşturmanızı sağlar. Bir tedarik zincirindeki varlıkları izleyebilir, dijital haklar için müzik akışlarını sayabilir veya dijital varlık aktarımlarınızı kaydedebilirsiniz.

Network metrikleri

12 Mart 2021 itibari ile

  • Günlük işlem sayısı: 7,231,209
  • İşlem doğrulanma süresi: ortalama 4.06 saniye
  • Hesap sayısı: 132,303 (mainnet)
  • API çağrımı/hizmet kullanımı: Her HBAR için 2,740 

“Ya dünyadaki herhangi biri herhangi bir anda elini sallayıp siber uzayda kendi dünyasını yaratabilirse?” – Leemon Baird (Hedera kurucu ortağı ve başuzman)

Hedera Hashgraph hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririm.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl