ICP Coin Nedir? ICP Coin Geleceği ve Projesi

Kripto para piyasalarında farklı bir etki bırakan ve önemli projeler arasında yer alan Internet Computer (ICP), yatırımcıların her adaim radarında olan bir kripto protokolüdür. Web 3.0 ve DeFi alanına yönelik heyecan verici hamleleri bulunan protokolün token’ı ICP Coin nedir, nereden alınır, projesi ve geleceği gibi sorular da meraklı kripto para severler tarafından arama motorlarında aratılıyor. Internet Computer’a dair bütün detaylara bu içeriğimizden ulaşabileceksiniz.

ICP Coin Nedir?


ICP Coin nedir sorusunun çok net şekilde açıklayacak olursak, ICP token’ın birkaç önemli kullanımı vardır. Bir yönetişim token’ı olarak hareket eder (sahiplerin ICP protokolünün gelecekteki geliştirilmesinde söz sahibi olmaları karşılığında ICP’lerinin bir kısmını ağa “kilitlemelerine” izin verir), ağ tarafından ödüllendirilir. İyi davranış için katılan veri merkezleri ve ağdaki işlem ücretlerini ödemek için kullanılır.

ICP Coin nedir
ICP Coin nedir

ICP Coin Arzı Ne Kadar ve Kaç Adet Var?


ICP Coin’in arzı toplamda 479 milyondur, dolaşımdaki arzı ise 217 milyondur.

ICP Coin İlk Fiyatı Ne Kadardır?


ICP Coin’in ilk fiyatı 0.20 dolardır ve en yüksek fiyatını ise 750 dolar ile görmüştür.

ICP Coin Nereden ve Nasıl Alınır?


ICP Coin nereden alınır sorusu da sıklıkla merak ediliyor ve internette kullanıcılar tarafındna aratılıyor. 4 Nisan 2022 itibariyle 4.5 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan ICP Coin, Binance, Coinbase, Huobi, Bybit, Gate.io, Bitfinex, Kraken, Coinlist ve KuCoin gibi majör borsalardan USDT, BTC, BNB, EUR, TRY gibi paritelerden alınıp satılabiliyor.

ICP Coin nereden alınır
ICP Coin nereden alınır

ICP Coin Projesi Nedir?


ICP Coin projesiyle ilk çıktığında kripto para yatırımcılarını heyecanlandırmıştır. İnternet Computer, DFINITY Vakfı tarafından kurulmuştur ve 2016 yılında Dominic Williams adlı bir geliştirici tarafından ortaya koyulmuştur. DFINITY Vakfı, Internet Computer’ı araştırmaya ve geliştirmeye adanmış, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. DFINITY Vakfı’nın merkezi Zürih, İsviçre’dedir. İsviçre ve Kaliforniya’da büyük araştırma merkezlerine ve Almanya, Birleşik Krallık ve ABD gibi yerlerde uzak ekiplere sahiptir. Kriptograflar, bilgisayar bilimcileri ve mühendislerden oluşan ekip, toplu olarak yaklaşık 100.000 akademik alıntı kazandı. Her sistemin ve hizmetin akıllı sözleşmeler kullanılarak yeniden oluşturulduğu ve yeniden tasarlandığı ve geleneksel BT’ye ihtiyaç duymadan tamamen sonsuz halka açık blok zincirinden çalıştığı bir “blockchain tekilliği” yaratmayı amaçlıyor.

Günümüzde İnternet oldukça merkezileşmiştir. Web’deki popüler uygulamalar genellikle açık kaynaklı değildir ve büyük teknoloji firmalarının sahip olduğu bir avuç veri merkezinde barındırılır. Ve kritik bir veri merkezi başarısız olursa, web’in büyük alanları da onunla birlikte kapanabilir. Bir diğer önemli endişe (özellikle gizlilik savunucuları için), merkezi, kurumsal web hizmetleri sağlayıcılarının uygulamaları sansürleme veya platformdan kaldırma becerisine sahip olmasıdır. 

ICP, sınırsız kapasite ile web hızında çalışan dünyanın ilk blok zinciridir. Internet Computer (ICP), dünya çapındaki bağımsız veri merkezlerinin bir araya gelmesine izin veren ve mevcut merkezi internet bulut sağlayıcılarına merkezi olmayan bir alternatif sunan bir dizi protokoldür. 

ICP’nin temel fikri, dünyanın dört bir yanındaki bağımsız veri merkezlerinin en çok güç sağlayan bulut hizmetlerine (Amazon Web Services ve Google Cloud gibi şirketlerden) bir alternatif oluşturmak için bir araya gelebileceği yeni bir tür merkezi olmayan internet ve küresel bilgi işlem sistemi oluşturmaktır.ICP’nin planı, protokolün dünya çapında milyonlarca bilgisayarda çalışmasını sağlamaktır.

ICP Coin projesi nedir
ICP Coin projesi nedir

ICP Coin Geleceği


ICP geleceği hakkında olumlu yorumlar var. ICP’nin geliştiricileri, ortaya çıkan ağın merkezi alternatiflere göre bazı önemli avantajlara sahip olduğunu söylüyor. Açık standartlar aracılığıyla çalışır ve büyük bir bulut bilişim sağlayıcısı kendi hizmetleriyle rekabet eden ürünlere ev sahipliği yaptığında ortaya çıkabilecek çıkar çatışmalarını önlemesi ICP için önemli bir özelliktir. Başlangıçta DFINITY olarak adlandırılan ICP’nin küresel ve dağıtılmış veri merkezleri ağı, DNS (web tarayıcıları ve akıllı telefonlar aracılığıyla kullandığınız alan adı sistemi) gibi geleneksel internet standartları aracılığıyla erişilebilen tüm uygulamaları çalıştırabilir.

Internet Computer’daki riske gelirsek, protokole katılım, geleneksel blok zinciri projelerinden daha sağlam donanım gerektirebilir ve katılımcı sayısını sınırlayarak, potansiyel olarak ademi merkeziyetçilik anlayışını tehdit edebilir. Donanım gereksinimleri çok büyükse, yalnızca büyük ve iyi sermayeye sahip oyuncular veri merkezleri kurabilir ve katılabilir.

Bugün interneti işleten şirketler bir dereceye kadar ölçülü davranıyorlar, ancak işin kötü yanı, herhangi bir zamanda herhangi birini keyfi olarak platformdan kaldırabilmeleridir. İdeal olarak, Internet Computer gibi diğer kripto protokolleri), merkezi olmayan yönetişimin bu zor soruları yönetmesine izin veren çözümler yaratabilir.

ICP Coin nasıl çalışır
ICP Coin nasıl çalışır

ICP Coin Nasıl Çalışır?


ICP Coin nasıl çalışır sorusu da projeyi merak edenlerin en önemli soru işaretleri arasında yer alır. Internet Computer, geliştiricilerin uygulamaları daha merkezi olmayan bir şekilde oluşturabilmeleri, barındırabilmeleri ve sunabilmeleri için temel bir alternatif sunmaya çalışır – web sitelerinin doğrudan genel internete dağıtılmasına izin verir. Ayrıca, ICP açık kaynak ve şeffaf yazılım geliştirmeyi teşvik eder. 

Teoride, ICP’de her türlü uygulama oluşturulabilir ve çalıştırılabilir. Buna örnek olarak LinkedIn ve TikTok’a benzer sosyal ağlar gösterilebilir. Bugün bildiğiniz tüm tanıdık uygulamalara benzer yazılımlara ve henüz tasarlanmayan yeni uygulama türlerine kadar. 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl