Livepeer (LPT Coin) nedir: Geleceği var mı, nereden ve nasıl alınır?

Kripto para piyasalarında büyük hareketlilik yaşanıyor. Bazı altcoin’ler fiyat olarak kendini aşmaya devam ediyor. Son dönemde dikkat çeken proje ve altcoin’lerden biri de Livepeer. Bu rehberde, kripto para yatırımcılarının merak ettiği LPT coin nedir, LPT coin’in geleceği, projesi ve diğer detaylara ilişkin bilgileri bulabileceksiniz.

Livepeer projesi nedir?

Doug Petkanics ve Eric Tang’in kurucusu olduğu 2017’de hayata geçen Livepeer, Ethereum blok zinciri üzerinde faaliyet gösteren tamamen merkeziyetsiz bir canlı video akış ağı protokolüdür. Platform, tüm yeni ve mevcut yayıncı şirketler için merkezi yayın çözümlerine uygun, blok zinciri tabanlı, ekonomik açıdan verimli bir alternatif olmayı hedefliyor.

Youtube, Twitch gibi platformlara merkeziyetsiz bir alternatif olarak düşünülen bir proje olan Livepeer, hızlı bir şekilde büyüyen canlı video akışı ve yayın endüstrisine yeni bir soluk getirmek ve çevreye ademi merkeziyetçilik getirmek istiyor. Livepeer, üreticilerin çalışmalarını platforma göndermelerine izin vererek, içeriği yeniden biçimlendirmeye ve kullanıcılara ve akış platformlarına dağıtmaya özen göstererek yayın sürecini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

  • Kurucusu ve kuruluş yılı: Doug Petkanics ve Eric Tang / 2017
  • Blok zinciri: Ethereum
  • Toplam arzı: 22 milyon
  • Dolaşımdaki arzı: 21 milyon 164 bin
  • Piyasa değeri: 1.1 milyar dolar (28 Kasım 2021)
  • En düşük fiyat: 0.4206 dolar
  • En yüksek fiyat: 100 dolar
  • Projenin amacı: Merkeziyetsiz bir canlı video platformu yaratarak sektörü tamamen değiştirmek.
  • Kullanım alanları: Sosyal medya, gazetecilik, içerik dünyası.

LPT coin’in geleceği?

Yola büyük ve benzersiz hedeflerle çıkan Livepeer, blok zinciri teknolojisinin güçlerini kullanarak yayıncılık endüstrisinde devrim yaratmak istiyor. Açık kaynak platformu, kullanıcıların ve geliştiricilerin platformun yönetimine ve geliştirilmesine özgürce katılmalarına olanak tanır. Dijital kameraların yüksek kaliteli video içeriği üretmeye yönelik artan yetenekleri, yayıncılık endüstrisinin gelişimini yönlendiriyor ve Livepeer, kullanıcıların merkezi olmayan bilgi işlem gücünden ve önyükleme ve katılım için kripto-ekonomik teşviklerden yararlanmalarını sağlayarak bu süreci daha da artırmayı hedefliyor.

Açık kaynak kodlu yazılımın gücü, bilgi işlem ve bant genişliği gibi yeterince kullanılmayan kaynakların kullanılması ve önyükleme ve katılım için kripto ekonomik teşviklerin kullanılması sayesinde, video akışı uygulamalarını yüksek verimli bir fiyata çalıştırabilecek bir altyapı fırsatı sunuyor. Bu sebepten dolayı gelecek vaat eden Livepeer projesinin daha uzun soluklu olması bekleniyor.

Livepeer, kullanıcıların çeşitli şekillerde katılmalarına izin verdiği için lider bir endüstri platformu olma gayesinde. Platform, kullandıkça öde içerik tüketimi, canlı video akışı sürecini dönüştürüyor, otomatik ölçeklenen sosyal video hizmetleri, sansürsüz canlı gazetecilik ve video etkin DApp’ler için yepyeni bir habitat yaratıyor.

LPT coin nedir?

Livepeer, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edildiğinden, platform, yetkilendirilmiş bir hisse ispatı (DPoS) konsensüs mekanizmasının değiştirilmiş bir versiyonunu kullanır. Bir DPoS mekanizmasında madencilik yoktur. Bunun yerine, blok zincirindeki yeni blokların doğrulanması, stake edilen coin sayısına göre gerçekleşir.

Livepeer’ı Bitcoin’in kullandığı konsensüs mekanizmalarından ayıran şey budur. Bitcoin’in çalışma kanıtı (PoW) mekanizması büyük miktarda elektrik ve bilgi işlem gücü gerektirirken, DPoS sistemleri ekolojik olarak daha bilinçli ve kolayca ölçeklenebilir. Livepeer, ağın kullanılabilirliğini daha da artıran Ethereum blok zinciri tarafından halihazırda kurulmuş olan kapsamlı DApp evreninden yararlanıyor.

Livepeer token’ının maksimum arzı 22 milyon iken; dolaşımdaki arzı  ise 21 milyon 164 bin’dir. LPT coin, Binance, Coinbase, Gate.io, Bithumb gibi büyük borsalar dışında 10’dan fazla kripto para alım satım platformunda yatırımcılar tarafından alınıp satılabiliyor.

Toplam arzın yüzde 12.35’lik kısmı, kurucular ve ilk ekip üyeleri kendi aralarında dağıtmıştır. Token’ların diğer %19’u satış öncesi satın alımlara yönlendirildi. En büyük token miktarı olan %63.4’ü herkese açık satışta dağıtıldı. Son olarak, toplam token arzının %5’i Livepeer ağının bakımı için ayrılarak projenin gelecekteki gelişimini garanti ediyor.

LPT coin nereden ve nasıl alınır?

Coinmarketcap verilerine göre, piyasa değeri 28 Kasım 2021 itibariyle 1 milyar doların üzerinde olan Livepeer LPT coin, en yüksek seviyesini 100 dolar ile gören LPT coin, en dip seviyesini ise 13 Mart 2020 tarihinde 0.4206 dolar ile yakalamıştır. LPT coin, Binance, Coinbase, Kraken, Bithumb gibi büyük borsalardan alınıp satılabiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl