Proof of Work, Türkçesiyle iş kanıtı, bir görev için iş yapıldığının ya da enerji harcandığının kanıtıdır. Bitcoin’den önce e-mail’lerde spam ve DDoS atakları engellemek için kullanılmıştır. Proof of Work, blok zincirinde sıradaki bloku kimin ekleyeceğinin kararının verilmesini sağlayan konsensus (fikir birliği) mekanizmasıdır. Ağdaki herkes koşulsuz olarak blok ekleyebilmesi durumunda, ağı manipüle etmek kolay olacaktı. Burada sınırlı ve değerli olan bilgisayar gücü devreye giriyor. PoW ağlarda en çok bilgisayar gücü çalıştıran kişinin bloku ekleme ve blok ödülünü alma şansı daha yüksek olur. Sıradaki bloku eklemek için doğru hash’in bulunması gerekir, birtakım matematiksel problemlerin çözümü için bilgisayar gücü kullanılır. Matematiksel problemin çözümüne ulaşan ilk madenci bloku ekler ve belirli sayıda bir ödül token kazanır.  Proof of Work yöntemi, bilgisayar gücü dolayısıyla elektrik enerjisi gerektirdiği için doğa dostu olmamakla eleştirilmektedir.

Proof of Work yöntemi, bilgisayar bilimciler Cynthia Dwork ve Moni Naor tarafından 1993 yılında DoS saldırıları ve ağlara yapılan spamı önlemek amacıyla geliştirilmiştir. Daha sonra, 2009 yılında Proof of Work sisteminin Bitcoin’de kullanılmasıyla birlikte bilinirliğini artırmıştır. Bitcoin, Proof of Work sisteminin kullanımı ile birlikte “çift harcama” problemini çözebilen ilk merkeziyetsiz dijital para olmuştur.

PoW coin’ler hangileri?

İlk olarak Bitcoin’de kullanılan Proof of Work, yıllar içerisinde kripto paralar arasında yaygınlaşmış ve kripto para projelerinin %60’a yakını bu algoritmayı kullanmaya başlamıştır. Litecoin, Dogecoin, Bitcoin Cash, Monero gibi birçok popüler kripto para da bu sistemi kullanmaktadır. Akıllı kontrat işlevselliğine sahip olan Ethereum da Merge güncellemesinden önce Proof of Work sistemini kullanıyor olup, bu güncelleme ile birlikte diğer bir fikir birliği mekanizması olan Proof Of Stake’e, Türkçesi ile Hisse Kanıtı’na geçiş yapmıştır. Ethereum, bu geçiş sonucunda elektrik tüketimini yaklaşık olarak %99.5 oranında azaltmıştır.

Bitcoin ağında yer alan işlemlerin onaylanması için karışık matematik problemlerinin bilgisayar aracılığı ile çözülmesi gerekir. Bu karışık problemleri çözmek için sıraya giren madenciler donanımlı araçlara gerek duymanın yanında her blok ekleme işlemi için de enerji harcamaktadırlar. Ancak, bu enerji maliyetlerinin karşılığında yalnızca kompleks problemi çözmeyi başaran ilk madenci blok ödülü adı verilen ödül Bitcoin miktarını kazanır. Bitcoin’in çıkmış olduğu ilk yıllarda ödül miktarı 50 Bitcoin’e eşit olurken her 4 yılda bir gerçekleşen yarılanma ile günümüzde 6.25 Bitcoin’e eşit hale gelmiştir. Bu ödülün yalnızca bir madenciye gitmesi, her blok ekleme sürecinde diğer madencilerin sonuçsuz elektrik tüketimi yapmasına yol açar. Birçok kişi Bitcoin’in, Arjantin, Norveç gibi birçok ülkeden daha fazla elektrik harcaması ve bunun katkıda bulunduğu iklim krizi hakkında eleştirilerde bulunur. Ancak, Bitcoin diğer ödeme sistemlerine karşılık daha az enerji harcıyor olmakla birlikte, çevre sorunlarına duyarlı Bitcoin madencilerinin de katkısı ile çevre dostu enerji kullanımını artırmıştır. Bitcoin Madenciliği Konseyi’nin 2022 yılında yaptığı açıklamaya göre konsey, kripto madenciliğindeki enerji tüketiminin yaklaşık %60’ının yenilenebilir enerji ile üretildiğini tahmin ettiklerini belirtmiştir.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!

Sohbete Katıl