Acala’dan 1.2 milyar aUSD’nin yakılması için oylama

Polkadot sisteminin parachain'lerinden biri olan Acala Network'te dün gerçekleştirilen ve hacker'(lar)ın likidite havuzlarından birindeki boşluktan yararlanması sonucu 1.2 milyar dolarlık varlığı çalmasıyla sonuçlanan saldırının ardından Acala ekibi, sistemi dondurmasının ardından şimdi de 1.2 milyar aUSD'nin yakılması için yeni bir yönetişim teklifi sundu.

Polkadot’un Acala Ağı’nda dün gerçekleşen ve ekibin cüzdanları dondurmasıyla sonuçlanan saldırının ardından şimdi de bir yakım teklifi geliştirildi. Dünden bu yana devam eden merkeziyetsizlik tartışmalarına ek olarak Acala ekibi şimdi de, iBTC/aUSD likidite havuzunda “yoktan var edilen” 1.2 milyar aUSD’nin yakılmak için Honzon protokolüne geri gönderilmesi oylamaya sunuldu.

Bilindiği üzere Acala ekibi, yaşanan olayı soruşturmak için dün de acil bir yönetişim teklifiyle operasyonları durdurmuş ve saldırganların da çaldığı varlıkları dondurmuştu. Açıklamada zincir üstü takip mekanizmasıyla, varlıkların gittiği cüzdanların tespit edildiği belirtilmiş, hacker’lara da mesaj gönderilerek çalınan fonların Acala cüzdanlarına geri gönderilmesi talep edilmişti.

Saldırı sonrası raporu da geldi

Bugün sunulan yakım oylamasıyla beraber Acala’dan bir de “saldırı sonrası raporu” paylaşıldı. Sorun çözülünceye kadar “yanlışlıkla basılan” aUSD’lerin transferlerinin dondurulduğu belirtilen duyuruda şu ifadeler kullanıldı:

“Yaşananların ardından raporun ilk sonuçları aşağıdaki gibidir. 1.288 milyar aUSD yanlışlıkla basılmış ve bu token’lar tespit edilmiştir. Acala topluluğunun yönetişim kararı sorunu çözünceye kadar bu token’ların transferi yapılamayacaktır. iBTC/aUSD likidite havuzunun yanlış yapılandırılması, önemli miktarda aUSD’nin hatalı basılmasına neden olmuştur. Havuzun yanlış yapılandırılması, iBTC/aUSD likidite sağlayıcılarının ödüllerini talep ettiklerinde, bir dizi iBTC/aUSD havuz katılımcısının cüzdan adreslerine, hatalı basılmış olan aUSD aktarılmasıyla sonuçlanmıştır. Havuzdaki hatalar ise daha sonra düzeltilmiştir”

aUSD çabuk toparladı

Yapılan saldırının ardından 0.07 dolara kadar düşen aUSD fiyatı ise daha sonra hızlı bir toplarlanmaya girdi ve 0.90 dolara kadar çıktı. 1 dolara endeksli olan token, çoğu Polkadot ekosisteminin token’ları olmak üzere, çeşitli rezerv varlıkların desteğiyle değerini koruyor. Protokol kullanıcıları, çeşitli dijital varlıkları sisteme sokarak aUSD basabiliyorlar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl