Trilyonluk fonun yöneticisi: Düşük getirilere hazır olun

Dünyanın en büyük varlık fonu olan 1.3 trilyon dolarlık Norveç petrol fonunun başındaki isim Nicolai Tangen, enflasyonun beklenenden çok daha uzun sürebileceğini belirtti. Tangen, enflasyondaki artışın küresel ekonominin kalıcı bir özelliği haline gelmesi durumunda, yatırımcıların yıllarca düşük getiri ile karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı.

Norveç’in 1.3 trilyon dolarlık petrol fonunun CEO’su Nicolai Tangen İngiliz medyasından Financial Times‘a konuştu ve enflasyondaki  artışın, kalıcı mı yoksa geçici bir tehdit mi oluşturacağı yönündeki tartışmalar için “kalıcı” tarafında ısrarcı olduğunu söyledi.

Bilindiği üzere dünyanın büyük ekonomilerinde tüketici fiyat enflasyonu son 20 yıldır büyük rakamlara ulaşmış durumda ve özellikle ABD’de son açıklanan rakam yıllık %7 olmuştu.

“Her şeyin fiyatı sürekli olarak artıyor”

Norveç petrol fonunun başındaki isim olan Tangen, dünyadaki yüksek talebin ve aynı zamanda tedarik zincirlerindeki bazı aksamaların enflasyonu yüksek tutabilecek güçlü bir etken olduğunu söyledi:

“Ikea’nın fiyatları yüzde 9 artırdığını görüyoruz. Gıda fiyatlarının yükseldiğini, kamyon taşımacılığı oranlarının, metallerin, emtiaların, enerjinin, gazın her şeyi,n fiyatın arttığını ve artmaya da devam ettiğini görüyoruz. Peki faiz oranlarının artışı ne sonuç verir? En sonunda hem hisse senetlerini hem de tahvilleri vurur. Önümüzdeki yıllarda bu net şekilde görülür”

Tangen ayrıca her geçen gün daha fazla insanın emekli olmasının ya da işi bırakmasının, fiyatların artışının kalıcı olacağının bir göstergesi olduğunu söyledi.

Norveç Merkez Bankası’na bağlı olan petrol fonunun içinde sadece hisse senetleri, tahviller ve gayrimenkuller bulunuyor. Geçen sene yüzde 14,5 değerlenen fon, bu anlamdaki en büyük getirisini verdiği yılı yaşadı.

“Çok düşük seviyede getiriler göreceğiz”

Fon 2008 yılından bu yana en büyük getirisini yaşatırken, Tangen bunun bir sona geldiği yönünde uyarı verdi:

“Önümüzdeki dönemde çok daha zorlu günlerimiz olacak. Gerçekten çok düşük faiz oranlarının olduğu ve birçok yerde yüksek hisse senetleri fiyatlarıyla yüksek enflasyonun görüldüğü zamanlar olacak ve çok düşük seviyede getiriler göreceğiz.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl