1 Bitcoin göz göre göre dolandırıcılara gitti

2022 yılındaki kripto para hack saldırıları devam ederken sosyal medyadaki dolandırıcılık olayları da aynı şekilde yatırımcıların canını yakıyor. Bir kullanıcı 1.03 BTC'sini, daha fazla kazanma isteğiyle bir dolandırıcının hesabına yolladı. Dolandırıcılık hesabı şu ana kadar toplamda 800 bin dolardan fazla BTC ödemesi aldı.

Kripto para dünyasında hack saldırıları kadar, yatırımcıların kendi elleriyle varlıklarını dolandırıcılara gönderme olayları da devam ediyor. Kripto para takip şirketi Whale Alert’in son verisine göre bir yatırımcı “hediye dolandırıcılığı”na 1.03 BTC kaptırdı.

Toplamda 800 bin dolar kazandı

Whale Alert’in paylaştığı durum raporunda ise 1.03 Bitcoin’in gönderildiği adresin dolandırıcılara ait olduğu ve şu ana kadar toplamda 344 kez ödeme aldığı belirtildi. Hesaba yapılan ödemenin ortalaması ise 2300 dolar. Bu Bitcoin adresine şu ana kadar 806 bin dolarlık BTC gönderildi. Bu da aslında durumun ne kadar vahim olduğunu net şekilde gösteriyor.

Sosyal medya en büyük tuzak

Hack olaylarında genelde yatırımcıların alabilecekleri çok fazla önlem yok ancak sosyal medyadaki dolandırıcılıklar konusunda çok daha dikkatli olunması gerekiyor. Whale Alert’in verdiği bilgiye göre bu Bitcoin yatırımcısı “hediye kripto para” dolandırıcılığı tuzağına düştü.

Bu tür dolandırıcılıklar genelde gönderilen kripto paranın 2 veya daha fazla katını yatırımcıya geri ödeme taahhüdü sunuyor. Tuzağa düşen kişiler ise, kısa sürede daha fazla kazanma refleksi ile kripto paralarını bilmedikleri bu adreslere yolluyorlar.

Onaylı hesap kandırmacaları artıyor

Özellikle Elon Musk ve Rippel CEO’su Brad Garlinghouse gibi isimlerin sürekli şikayet ettikleri durumlardan bir tanesi de atılan tweet’lerin altına gelen onaylı hesaplar ve onları mesajları… Bu hesaplar kendilerini, Twitter’dan onay almış bir şirket ya da ünlü bir kişi gibi gösteriyorlar. Hesap adının yanında mavi tik gören bir kişi buna güvenerek, hesabın gerçekten bir kampanya yapmış olabileceğini düşünüyor ve kripto parasını istenen adrese gönderiyor. Ana hesap aslında o ünlü kişinin footoğrafını ve adını taklit eden bir dolandırıcı… Anlık göz yanılgısı, binlerce doların kaybolmasına yol açabiliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl