1 Bitcoin ve daha fazla tutan adres sayısı 1 milyonu geçti

Özellikle 2022 yılında başlayan büyük fiyat düşüşlerine rağmen 1 adet Bitcoin tutan cüzdan sayısındaki artış gözlerden kaçmıyor. Zincir üstü veriler, cüzdan sayısındaki artışların en çok olduğu dönemler olarak geçen senenin haziran ve kasım aylarını gösteriyor. Bu dönemler, Terra LUNA çöküşü ile FTX etkilerinin görüldüğü döneme denk geliyor.

Zincir üstü veri platformu Glassnode’un paylaştığı bilgilere göre 1 adet ya da daha fazla Bitcoin tutan adres sayısı toplamda 1 milyon barajını aştı. 1 milyon rakamına ulaşılan gün olarak ise 13 Mayıs gösterildi.

Artışlar haziran ve FTX çöküşünde

Bitcoin’in 2021’deki zirvelerden düşmeye başladığı 2022 Şubat’ında yaklaşık 190 bin adet cüzdan eklenirken, en büyük artışlar ise 2022’nin haziran ayı ile kasım ayında oldu. Hatırlanacağı üzere 2022’nin haziran ayında, Terra LUNA çöküşünün etkisiyle yaşanan Celsius ve 3AC iflasları gelmişti. Bu iflasların ardından Bitcoin 17 bin dolara kadar gerilemişti.

İkinci büyük cüzdan eklemesi ise 11 kasım günü geldi. Bu günde de FTX borsası resmen iflas başvurusunda bulunmuştu. İflasın ardından Bitcoin ilerleyen dönemde 14 bin 900 dolara kadar gerilemişti.

İşte Glassnode’a göre, en çok düşüşün yaşandığı bu dönemlerdeki alımları değerlendiren yatırımcılar, 1 BTC ve daha fazlasına sahip olan cüzdanları artıranlar oldular.

Bilindiği gibi dolaşımdaki yaklaşık 19 milyon Bitcoin’in sadece 1.89 milyon adedi borsalarda yer alıyor. Veri sağlayıcı bir başka şirket CoinGlass’a göre de, toplam arzın %17’sine tekabül eden 3 milyon BTC ise sonsuza kadar kaybolmuş durumda…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl