1 hafta doldu: SEC’den Coinbase’e kripto cevabı

Geçtiğimiz hafta ABD Temyiz Mahkemesi'nin SEC'ye verdiği bir haftalık süre dün itibarıyla dolarken, kurumdan Coinbase'in dilekçesine cevap geldi. SEC'den mahkemeye sunulan yanıtta, kripto para sektöründe kapsamlı şekilde kural koyma konusunda verilecek yanıt için yaklaşık 120 günlük bir çalışma gerektiği ve bu nedenle 1 haftada cevap verilmesini zorunlu tutmanın doğru olmadığı ifade edildi.

Geçtiğimiz hafta ABD Temyiz Mahkemesi’nin SEC’ye verdiği 1 haftalık süre dün dolu. SEC ise son gün mahkemenin talebine karşılık verdi.

Coinbase’in geçen sene temmuz ayında başlattığı ve SEC’nin hangi kripto paraların yatırım sözleşmesi olup olmadığını açıklaması gerektiği konusunda verdiği dilekçe, 2023’ün mart ayında ise mahkeme salonlarına taşınmıştı. SEC’nin Coinbase’e hiçbir şekilde cevap vermemesi üzerine şirket mahkemeye başvurmuştu. En sonunda ise Temyiz Mahkemesi’ne taşınan olay, SEC’nin cevabıyla son buldu.

“Abartılı olan bu talebe hızlı cevap vermek mümkün değil”

Ancak SEC’nin bu cevabı belli ki Coinbase’in istediği şekilde olmadı. SEC, Temyiz Mahkemesi’ne gönderdiği yanıtta, kripto paralar için geniş çapta bir kurallar bütünün sunulması için yaklaşık 120 günlük bir süre gerektiğini belirtti. Kurumun açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Coinbase’in dilekçesine cevap verip vermeme konusunda henüz bir karara varılmadı. Bu konuda hızlı bir cevap vermek mümkün değildir. Dilekçenin zayıflığı, cevabın hızlı verilmesinin önüne geçiyor. Coinbase’in bu abartılı talebine, 1 hafta içinde yanıt vermeyi zorlamaya gerek yok. Dilekçedeki talep, 7 gün içinde geniş kapsamlı bir kurallar bütünü görmek istiyor. Ayrıca Coinbase mevcut yasalara bağlı kalmak zorundadır”

Coinbase yöneticisi tepki gösterdi

Coinbase’in hukuk işlerinden sorumlu olan yöneticisi Paul Grewal ise, SEC’nin verdiği cevabı tutarsız ve yanıltıcı bulduğunu söyledi ve kuruma tepki gösterdi:

“Kriptoda yeni kurallar koymadıklarını belirterek yanıltıcı ifadelerine devam ediyorlar. Mahkemenin açık emrine rağmen tam bir tarih vermiyorlar. Bir de üzerine, 120 günlük bir tahmin yapıyorlar. Ancak en önemlisi, yeni kurallar koymak gibi bir niyetleri olmadığını söyleyen başkanlarının dediklerini de görmezden geliyorlar”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl