1 mayıs borsa kapalı mı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü yaklaşıyor. Türkiye’de resmi tatil olarak kabul edilen 1 Mayıs, nerelerin kapalı olacağı sorusunu da beraberinde getiriyor. Yatırımcılar açısından ise 1 Mayıs’ta borsa açık mı kapalı mı sorusu merak ediliyor.

1 Mayıs’ta borsa kapalı mı?

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü, 2009 yılından beri ülkemizde resmi tatil olarak kabul ediliyor. Resmi tatillerde bankalar ve borsalar kapalı olduğu Çarşamba günü Borsa İstanbul’da işlem gerçekleştirilmeyecek.

Ayrıca diğer resmi tatillerde ve dini bayramlarda da Borsa İstanbul işlemlere kapalı oluyor. Borsa İstanbul her yıl pay piyasasının resmi tatil tablosunu yatırımcılarla paylaşıyor. Bu tabloya göre de 1 Mayıs’ta borsa kapalı.

1 Mayıs tarihinden sonra haftaiçine denk gelen ilk resmi tatil ise Kurban Bayramı olacak. Kurban bayramının haftaiçine denk gelen günlerinde de Borsa İstanbul kapalı olacak.

1 Mayıs’ta kamu kurumları açık mı?

Resmi tatillerde kamu kurumları hizmet vermiyor ancak bazı kurumlar (hastane, eczane vb.) nöbet sistemi ile çalışmaya devam ediyor.

1 Mayıs Çarşamba günü hastanelerin acil bölümleri hizmet vermeye devam edecek. Ancak 1 Mayıs’ta hastanelerde randevulu işlem yapılmayacak.

Bununla birlikte eczaneler de 1 Mayıs Çarşamba günü kapalı olacak. Vatandaşlar ilaç ihtiyaçlarını nöbetçi ezcanelerden giderebilecek.

1 Mayıs’ta kargolar çalışıyor mu?

İşçi Bayramı’nda akıllara kargoların çalışıp çalışmadığı sorusu da geliyor. PTT 1 Mayıs’ta resmi tatil olduğu için işlemlerine ara veriyor.

Ayrıca özel kargo şirketleri de işçi bayramı olması nedeniyle 1 Mayıs Çarşamba günü dağıtım gerçekleştirmeyecek.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl