Değeri 1 trilyon dolara dayanan Nvidia’da CEO konuştu: Yapay zeka dönemi başladı

Hisse fiyatları her geçen gün artan ve bugünkü açılışta 400 doları aşması beklenen çip üreticisi şirket Nvidia'da CEO Jensen Huang, Tayvan'da katıldığı bir konferansta binlerce kişiye hitap etti. Bilgisayar çağında olduğumuzu belirten CEO, bunun şu anda yapay zeka tarafından yönlendirildiğini belirtti.

nvidia

Son dönemde piyasa değerindeki artışla çok konuşulan çip üreticisi şirket Nvidia, 1 trilyon dolar barajına her geçen gün daha fazla yaklaşırken, şirket CEO’sundan da yapay zeka açıklaması geldi.

Dünyanın en önemli çip üretim merkezlerinden biri olan ve Çin ile bu konuda büyük bir rekabet yaşayan Tayvan’daki Computex Forumu’na katılan CEO Jensen Huang, bilgisayar çağının yapay zeka döneminde olduğumuzu söyledi.

“Yapay zeka her endüstriye dokunacak”

Konferansa katılan binlerce kişi önünde konuşan ve Tayvan göçmeni olan bir ABD’li olması sebebiyle büyük ilgi gören Huang, şunları söyledi:

“Şu anda bilgi işlem çağındayız. Herkes bilgisayar kullanıyor. Bu konudaki yoksunluk neredeyse tamamen giderildi. Bilgisayar çağının her döneminde, o dönem öncesi yapılamayan şeyler yapılır. Şu anda bu durum yapay zeka için yaşanıyor. Bu dönemi yapay zeka taşıyor. Herkes artık program yazabilir. İnsanların önündeki engeller kalktı. Kullanması çok kolay yapay zeka araçları geliştirildi. Herkes kullanıyor. Bu durum kesinlikle her endüstriye dokunacak. Herkesi etkileyecek”

1 trilyon doları geçebilir

Nvidia şirketinin hisseleri, özellikle geçen haftaki 1. çeyrek kazanç raporunun ardından ciddi şekilde artmıştı. Firmanın rakamlarının beklenenden iyi gelmesi ve yapay zeka çipleri konusundaki talebin her geçen gün arttığının belirtilmesi, Nvidia hiselerine olan talebi yükseltmişti.

380 dolardan işlem gören Nvidia hisselerinin, bugün ABD’deki piyasa açılışının ardından 400 doları da aşması bekleniyor. Şirket piyasa değerinin de kısa süre içerisinde 1 trilyon doları geçmesi öngörülüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl