10 trilyon dolarlık BlackRock’tan özel Bitcoin fonu geldi: Resmi açıklama

Geçtiğimiz günlerde yatırım yönetim platformu Aladdin'in kurumsal müşterilerine hizmet vermesi amacıyla Coinbase borsasıyla ortaklık kuran BlackRock şirketi, çok önemli bir kripto para adımı daha attı. 10 trilyon doların üzerinde varlık yöneten şirket direkt olarak Bitcoin'e odaklanan özel bir fon başlattığını duyurdu.

blackrock

Yatırım yönetim firması BlackRock, ABD’li kurumsal müşterilerin spot Bitcoin’e yatırım yapmalarını sağlayan bir özel fon başlattığını duyurdu. Bu ürün, şirketin direkt olarak Bitcoin fiyatını takip eden ilk yatırım ürünü olma özelliğini de taşıyacak.

“Müşterilerden büyük talep alıyoruz”

BlackRock konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Dijital varlık pazarındaki büyük düşüşe rağmen, kurumsal müşterilerimizden teknoloji ürünleri konusunda, bu tarz varlıklara nasıl daha verimli ve daha az maliyetli şekilde yatırım yapılabileceği konusunda detaylı bilgi talebi alıyoruz. BlackRock, müşterilerine tercih ettikleri yatırım fırsatlarına erişim sağlamayı her zaman taahhüt eder. Bu nedenle, bir özel spot Bitcoin fonunu başlatmıştır” denildi.

“Bitcoin en eski, en büyük ve en likit kripto varlıktır”

Resmi siteden yapılan açıklamada ayrıca Bitcoin’in en büyük, en eski ve en likit varlık olduğu belirtilirken şu ifadeler yer aldı:

“Bitcoin; en eski, en büyük ve en likit kripto varlıktır. Ayrıca şu anda müşterilerimizden kripto para alanında en çok talep alan varlık konumundadır. Eğer sabit coin’ler çıkarılırsa, Bitcoin piyasanın %50’sini domine etmektedir. BlackRock ayrıca, RMI ve Energy Web gibi kuruluşların, Bitcoin madenciliğinde sürdürülebilir enerji kullanımına daha fazla şeffaflık getirmek için programlar geliştirilmesi ve bu girişimler etrafındaki ilerlemeyi takip etmesi konusunda teşvik edilmektedir”

Coinbase açıklamasından günler sonra…

Hatırlanacağı üzere 4 Ağustos günü de şirket, kurumsal yatırımcıların kripto paralara yatırım yapmasına önayak olmak için Coinbase ile ortaklık kurduğunu açıklamıştı.İlk etapta sadece Bitcoin yatırımını içerecek anlaşma Coinbase Prime vasıtasıyla yapılacak.

BlackRock CEO’su Larry Fink geçtiğimiz sene katıldığı bir televizyon programında, kripto paralara küresel çapta ilginin artmış olabileceğini ancak kendilerine kurumsal müşterilerden gelen talebin çok az olduğunu belirtmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl