100 BTC altındaki cüzdanlar yoğun şekilde alım yapıyor: Glassnode raporu

Bitcoin ciddi bir akümülasyon süreci içinde bulunurken, 100 BTC'den az coin bulunduran yatırımcı grubunun mayıs ayındaki yoğun alımları da dikkat çekiyor. Glassnode verisi, bu alıcıların günlük 2286 Bitcoin aldığını gösteriyor.

Zincir üstü veri platformu Glassnode önemli bir grafik paylaştı ve 100 Bitcoin’den az sayıda BTC buluduran yatırımcı gruplarının mayıs ayında çok ciddi alımlar yaptıklarını belirtti.

Bilindiği üzere 100 BTC’den az sayıda Bitcoin’i bulunan yatırımcı grubu 3’e ayrılıyor.

1-10 BTC arasında tutanlar “Yengeç”, 1 BTC’den az sayıda tutanlara karides, 0.1 BTC’den az tutanlara ise “Balık” deniyor.

Glassnode’a göre bu 3 grup mayıs ayında, ellerindeki BTC adedini ciddi şekilde artırdılar.

Günde 900 yeni BTC’nin dolaşıma katıldığı düşünüldüğünde bu yatırımcı grubunun, günlük rakamın %254 oranında üzerinde bir alım yaptığı görülüyor. Günde ortalama yapılan 2286 BTC’lik alımlar, Bitcoin fiyatının 26500 dolar olduğu düşünüldüğünde 60 milyon doların da (günlük) üzerine çıkıyor.

Balina BTC’leri düşüyor

Bitcoin’de küçük yatırımcıların ellerindeki BTC sayısı her geçen gün artarken, aynı durum balinalar için ise söylenemiyor. 1000 BTC’den fazla Bitcoin tutan grup olan balinalar, 2012 yılında dolaşımın %45’ine sahiplerdi. 2023 yılı haziran ayı itibarıyla bu rakam %35’in altında yer alıyor. 2016 yılında 7.8 milyon adet BTC bulunduran balinaların elinde şu anda ise yaklaşık 6.6 milyon Bitcoin var.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl