100 dolarlık Worldcoin sizi milyoner yapar mı?

Dün sansasyonel şekilde başlangıcını açıklayan ve birçok borsasının listelemek için sıraya girdiği Worldcoin, birçok uzman tarafından yoğun şekilde tartışılmaya devam ediyor.

OpenAI CEO’su Sam Altman’ın liderliğinde 2019 yılından bu yana geliştirilen ve göz retinası taraması sayesinde kimlik bilgilerinin saklanmasını hedefleyen Worldcoin, en sonunda merakla beklenen başlangıcını yaptı.

Projenin token’ı olan WLD, Binance başta olmak üzere birçok borsa tarafından listelenirken fiyat da 3.5 doların üzerine çıktı. Birçok token gibi yatırımcıların bir bölümü ise sert yükselişlerden yararlanma ümidiyle yüksek miktarda alımlar yaptılar.

Peki yatırımcıların genelde istediği ve inanmaktan hiç vazgeçmediği şekilde Worldcoin ile az miktarda yatırım yapılarak zengin olunabilir mi? Mesela 1 milyon dolar elde edilebilir mi?

Tokenomi sorunlu!

Bir coin’de yatırımcıların ilk bakması gereken noktalardan biri o token’ın ekonomik yapısıdır. Ne kadar arzın olduğundan, toplam arzın ne kadarının dolaşıma sokulduğuna kadar birçok önemli detay, sert yükselişler halindeki yatırımcı politikasını belirleyecek etkenlerdir.

Worldcoin’e bakıldığında toplam 10 milyar WLD arzının olduğu görülüyor ancak bunun sadece 107 milyonu dolaşıma sokulmuş… Bu da demek oluyor ki, yükselişler geldikçe şirket sirkülasyona daha fazla token sokabilir ve yoğun satışlar ile fiyatın artmasına darbe vurulabilir. Ya da şirketin nakde ihtiyacı olduğunda yine bu token’ların bir bölümü satılır ve fiyat adeta “dump” edilebilir.

Toplam arzın sadece yüzde 1’inin dolaşımda olduğu bir coin’de birçok manipülasyon ya da yatırımcının hoşuna gitmeyecek hareketler yapılabilir. Bu nedenle, projenin yol haritası, token açılımlarına uyulup uyulmadığı düzenli olarak kontrol edilmelidir.

WLD token’da fiyat 3.5 dolardan haberin yazıldığı gün 2.11 dolara düşmüş olsa da, bu nispeten yüksek bir rakam olarak görülebilir.

100 dolarlık yatırımla bir milyon dolar elde etmek için, bu tokenomi bozulmadan WLD’nin 10 bin kat artması gerekir. Bu da 2 dolarlık fiyatın en az 20 bin dolar olmasını gerektirir ki, bu şu an için neredeyse imkansıza yakın bir durum.

Piyasa değeri 228 milyon dolar olan WLD token’da bu rakamın da tabii ki 2 trilyon dolara çıkması gerekir. Şu an tüm kripto piyasasının toplam değeri 1.2 milyon dolar civarında bulunuyor.

Fiyat artışlarında proje yöneticilerinin piyasaya fazladan token sokma ihtimali de düşünüldüğünde, fiyatın bahsettiğimiz seviyelere çıkması bir hayli zor gözüküyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl