2013’te 1000 Bitcoin’e alınan araba, 13.5 milyon satoshi’ye satılıyor

2013 yılında 1000 BTC satılarak alınan ünlü araba, Bitcoin ile satışların yapıldığı Scarce City pazar yerinde açık artırmaya çıkarıldı. Araba ayrıca Miami'de gelecek hafta düzenlenecek konferansta da sergilenecek. Açık artırma 8 gün sonra tamamlanacak.

“Bitcoin arabası” olarak da bilinen ve 2013 yılında Michael Tozoni adında bir kişinin, satın almak için 1000 BTC’yi elinden çıakrdığı araba, Scarce City platformunda açık artırmayla satışa sunuldu. Bitcoin ile satışların yapıldığı platformda şu anda araba için verilen fiyat 13.5 milyon satoshi (yaklaşık 3500 dolar) olarak görülüyor.

Yükseliş öncesi satmıştı

“Bitcoin arabası”nın geçmişi, sektör içinde bilinen en ilginç hikayelerden birini oluşturuyor. 2013 yılında Bitcoin geliştiricisi olan Michael Tozoni, o dönem 22.000 dolara denk gelen bir fiyata bin adet Bitcoin satmış ve kendisine Toyota Prius marka bu aracı almıştı. Arabanın alınmasından sonra ise Bitcoin fiyatında o dönem büyük bir yükseliş olmuştu.

Toyota’nın eski sahiplerinden olan Devin Konopa, aracın kesinlikle bir arabadan çok daha fazlasını temsil ettiğini ve Bitcoin’in değer saklama aracına dönüşmesinde büyük pay sahibi olduğunu dile getiriyor. Konopa ayrıca “Arabanın bir gün, bir müzede sergileneceğini düşünüyorum. Bitcoin tarihinin önemli unsurlarından bir tanesi olacak” dedi.

Şu ana kadar 30’dan fazla organizasyonda yer alan, zaman zaman Bitcoin ATM’lerinin açılışlarına da getirilen bu araç Bitcoin’in 48 bin dolara ulaştığı günkü değerine ithafen “48 milyon dolarlık Toyota” olarak da adlandırılıyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl