10 trilyon dolar yöneten BlackRock’ın binasını bastılar

Fransa'nın birçok şehrinde günlerdir devam eden emeklilik reformu protestolarında bugün BlackRock'ın Paris merkezi hedef alındı. Protestocular binaya girdi ve meşalelerle cumhurbaşkanı Macron ile politikacılara mesaj verdiler.

Yönetimi altındaki 10 trilyon dolarlık varlık ile dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi konumundaki BlackRock’ın Paris’teki merkezine adeta baskın düzenlendi. Ancak baskın bu kez polisler ya da mali müfettişler tarafından değil, emeklilik reformunu protesto eden demiryolu işçileri tarafından yapıldı.

“Geldik, buradayız”

ABD merkezli şirketin binasına zorla giren göstericiler Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron aleyhine sloganlar attılar ve “Geldik, buradayız” yazılı pankartlarla basın mensuplarına fotoğraf verdiler.

Bilindiği üzere Fransa’da emekli olanların maaşları çalışan kesim tarafından ödeniyor. Ancak nüfusun gittikçe artması ve emekli kalabalığın büyümesi, hükumetin işini her geçen gün daha da zorlaştırıyor.mEmeklilik sisteminin artık değişmesi gerektiğini düşünen hükumet, yaşın 62’den 64’e çıkarılmasını istiyor. Böylece çalışan kesimin sayısı belli bir süre artmış ve emekli sayısı da en azından sabit kalmış olacak.

Ancak Fransız halkının bu konudaki tepkisi çok sert oldu. Paris, Marsilya ve Bordeaux gibi şehirler başta olmak üzere ülkede günlerdir büyük protesto gösterileri düzenleniyor.

Bugün Çin’e giden ve yeni bir Airbus uçak anlaşması yapan Cumhurbaşkanı Macron ise bu konuda şu ana kadar geri adım atmış değil.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl