155 milyar dolarlık Bain Capital, DeFi ve Web3 fonu oluşturdu

Yönetimi altında 155 milyar dolarlık varlık bulunan yatırım firması devi Bain Capital, sadece kripto para ekosistemine odaklanan 530 milyon dolarlık bir fon oluşturduğunu duyurdu. Fon, Web3 ile merkeziyetsiz finans protokollerine odaklancak.

Küresel yatırım firması Bain Capital, merkeziyetsiz finans ve Web3 projelerine yatırım amacıyla 530 milyon dolarlık bir kripto para fonu oluşturdu. Şirketin yatırım kolu olan Bain Capital Ventures ortağı Stefan Cohen, verdiği demeçte “Bain Capital Kripto” adlı fonun, erken yatırım fırsatı oluşturan projelere odaklanacağını söyledi.

İnternet mimarisinin değiştiği bir dönemin erken aşamalarında olunduğunu belirten Cohen, “Bu makro düzeydeki eğilime yatırım yapabilmemiz için ekosistemin ihtiyaçları etrafında tasarlanmış özel bir yatırım platformuna gerçekten ihtiyacımız vardı” dedi.

Protokoller ve token’ları

Cohen ve bir başka ortak Alex Evans’ın yönettiği fon daha çok merkeziuyetsiz finans ve Web3 projelerine odaklanacak ancak daha da spesifik bir bakış açısıyla da hareket ederek protokoller ve onların token’larına yatırım yapmayı ilk hedef olarak belirleyecek.

“1. katman, gizlilik ve internet hizmetleri…”

Cohen bu konuyla ilgili de, “İlk önceliğimiz altyapıya yatırım yapmak. Bu da 1. katman çözümlerine, gizlilik odaklı ürünlere, saklama çözümlerine ve gelecekte etkileşime gireceğimizi düşündüğümüz internet hizmet sağlayıcılarının tüm bileşenlerine yatırım yapmak oluyor” dedi.

Ortaklardan Evans ise kripto para endüstrisinde yatırım yapabilmek için konuyla ilgili bilgi sahibi olan yeni tarz bir yatırım ekibi gerektiğini ve bu kişilerin aktif olarak protokol yönetişiminde de yer almalarının daha iyi olacağını söyledi ve “Biz yatırım yaptığımız protokolleri kullanmak ve onların protokollerine katılmak istiyoruz” yorumunu yaptı.

Kriptoya yeni değil

Bain Capital, kripto para fonu oluştursa da bu evrene yabancı değil. Şirket daha önce merkeziyetsiz finans protokolü Compound, Grayscale’in ana şirketi Digital Currency Group ve Bitcoin ödül platformu Lolli gibi şirketlere de yatırımlarda bulunmuştu. Bain’in yatırım kolu olan Bain Capital Ventures da geçen sene, kripto kredi platformu BlockFi’ın aldığı 350 milyon dolarlık yatırımda en çok fon sağlayan iki şirketten biri olmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl