2.2 milyon dolarlık NFT çaldıran koleksiyoner: Hayatımın en kötü gecesi

Merkeziyetsiz finansta yaşanan hack olayları, NFT endüstrisine de sıçradı. Ethereum destekçisi olmasının yanında NFT koleksiyonu da bulunan Todd Kramer, Bored Ape Yach Club (BAYC) NFT'lerini hacker'lara çaldırdığını açıkladı. OpenSea platformunun, 2.2 milyon değerdeki çalınan varlıkları dondurduğu iddia edilirken, Kramer ise "Bu hayatımın en kötü gecesi" dedi.

Yaz aylarından bu yana en çok talep edilen NFT eser koleksiyonu olan “Bored Ape Yacht Club” (BAYC) ürünlerin şimdi de yaşanan hack olayıyla konuşuluyor. Geçtiğimiz günlerde ABD’li rapçi Eminem’in de bir parça satın almasıyla taban fiyatı rekor kıran BAYC NFT’lerinden satın alan koleksiyoncu Todd Kramer, 2.2 milyon dolarlık 15 NFT’sinin çalındığını açıkladı.

Linke tıklayınca hacker’lar cüzdana girdi

Kramer, sosyal medya hesabından verdiği bilgide, tuzaklı bir linke tıklaması sonucu hacker’ların sıcak cüzdanına ulaştığını belirtti.

15 NFT çalındı: “Lütfen yardım edin”

Kramer’in sahip olduğu 8 BAYC ve 7 tane de MAYC (Mutan Ape Yacht Club) NFT’si hacker’ların eline geçti. Eserlerin toplam değerinin yaklaşık 2.2 milyon dolar olduğu aktarılırken, Kramer attığı tweet’le NFT topluluklarından ve en büyük NFT platformu OpenSea’den yardım istedi ve “Hack’lendim. Tüm ape’lerim gitti. Az önce satıldılar. Lütfen yardım edin” dedi. Kramer daha sonra bu tweet’i sildi.

OpenSea doğrulamadı

Kramer’in yazdıklarından sonra Twitter’daki NFT toplulukları ise böyle bir olayın nasıl meydana gelebileceği konusunda tepki gösterdiler ve birçok kişi Kramer’e yardım etti. NFT’leri çalınan koleksiyoncu, “Hayatımın en kötü gecesinde bana yardım edenlere teşekkür ederim” dedi. OpenSea’nin çalınan eserleri dondurduğu iddia edilirken, platformdan ise bu konuda bir doğrulama yapılmadı. Ancak atılan tweet’lerde Kramer’in sürekli platforma teşekkür etmesi dikkat çekti.

2 NFT geri alındı

Öte yandan çalınan NFT’lerden iki tanesi Kramer’e geri gönderildi. Hacker’ların çaldığı NFT’lerin iki tanesini, Kramer’den çalınan eserler olduğunu bilmeden satın alan bir kullanıcı detayları açıklanmayan şekilde yapılan bir anlaşmayla 2 NFT’yi Kramer’e gönderdi. Kramer daha sonra “İyi her zaman kötüyü yener” tweet’i attı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl