2.5 milyon dolarlık Bored Ape NFT’leri hırsızlığından 5 gözaltı

2021 yılının yaz aylarından itibaren ciddi şekilde değerlenen ve çılgınca ilgi gören Bored Ape Yacht Club NFT'lerinin de içinde olduğu 2.5 milyon dolarlık hırsızlık faaliyetine girdiği iddia edilen 5 kişi gözaltına alındı. Fransa'da yaşanan olayla ilgili bölge savcılığı "phishing" yani oltalama yöntemiyle yapılan hırsızlıĞa işaret etti.

hack-hacker (1)

Fransız polisi , daha çok Bored Ape ve Mutant Ape olmak üzere 2.5 milyon dolarlık NFT hırsızlığına karıştığı belirtilen 5 kişiyi gözaltına aldı. Dünyaca ünlü haber ajansı Agence France Presse (AFP) tarafından geçilen habere göre hırsızlar NFT sahiplerini “phishing” yani oltalama saldırısıyla ekarte ettiler ve NFT’leri ele geçirdiler.

Sahte web sitesi üzerinden yapıldı

Fransız savcılığının verdiği bilgiye göre NFT sahiplerini, eserlerin sergileneceği yalanıyla sahte bir web sitesine yönlendiren dolandırıcılar, bu site üzerinden kişilerin bilgilerini elde ederek NFT’lere sahip olmayı başardılar. Savcılık ayrıca hırsızların 24 ilâ 30 yaş arasında olduğu bilgisini de verdi.

Hırsızlık olaylarının 2021 ve 2022 yıllarında yaşandığı ve hırsızların Paris, Caen ve Tours şirketlerinde yaşadıkları kaydedildi.

Soruşturma Twitter ünlüsünün verdiği bilgilerle başladı

Öte yandan polisin ce savcılığın soruşturmasının da Twitter’da “ZachXBT” olarak bilinen zincir üstü analisti sayesinde başladığı ve polise bu sayede detaylı bilgiler verildiği belirtildi.

ZachXBT ayrıca bir blog yazısında, bir NFT sahibinin, BAYC Discord kanalındaki onaylı bir üyenin kendisine gönderdiği linke tıklayarak nasıl NFT’sini kaybettiğini de detaylı bir şekilde anlattı. Dolandırıcılar, NFT sahiplerini, NFT’lerin animasyonlu versiyonalrının üretileceği yalanıyla kandırdılar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl