2016’da çalınan 120 bin Bitcoin hareket ettirildi: Değeri 2.5 milyar dolar

2016'da Bitfinex borsasından 120 bin Bitcoin çalan ve kripto para tarihinin en büyük hack olaylarından birine imza atan hacker'lar, çaldıkları fonların yarısını bu sabah saatleri itibariyle hareket ettirmeye başladılar. Hacker'lar 64 bin BTC'yi hareket ettirirken bunların 60 binini 10'ar binlik olacak şekilde 6 işlemde gönderdiler.

bitcoin

6 yıl önce Bitfinex’ten çalınan 120 bin Bitcoin’in yaklaşık yarısı bu sabah itibariyle hareket ettirildi. Bugünkü yaklaşık değeri 2.5 milyar dolar olan 64,643 Bitcoin, bilinmeyen cüzdanlara gönderilirken, hacker’lar toplamda 21 işlem yaptılar.

Bu işlemlerin 6 tanesi 10’ar binlik BTC’leri içerip toplamda 60 bin BTC’yi kapsarken, geri kalan 4 bin 643 BTC ise 15 işlemde gönderildi.

2016’da 66 milyon, bugün ise 5 milyar dolar!

6 yıl önce Bitfinex’ten 119 bin 756 Bitcoin çalınmıştı. Bu coin’lerin o dönemki değeri yaklaşık ++ milyon dolardı. Bugünkü değer ise 5 milyar dolar civarında… Bitfinex sözcüsü ABD medyasından The Block’a yaptığı açıklamada çalınan fonların ilk aktarıldıkları yerden %99.99 oranında hareket ettirildiğinin bilgisini verdi. Sözcü bu adreste şu an 14 BTC kaldığını söyledi.

Şu ana kadar 50 BTC geri alındı

Bitfinex borsası hack olayının yaşandığı günden bu yana Bitcoin’leri geri almak için çaba gösteriyor ve merkezi borsalarla koordine bir şekilde çalışıyor. Borsa bugüne kadar 50 Bitcoin’i geri almayı başardı.

Yapılan açıklamada “Borsamız küresel kolluk kuvvetleriyle, kripto para borsalarıyla ve cüzdan sağlayıcılarla birlikte çalışmaya devam etmektedir” denildi.

Çalınan Bitcoin’ler merkezi borsalar tarafından kara listeye alındığı için saldırganların satış yapma ihtimali çok düşük görülüyor.

En son Nisan’da hareket ettirmişlerdi

Hacker’lar son olarak çalınan Bitcoin’lerin bir bölümünü de 2021’in Nisan ayında hareket ettirmişlerdi. Coinbase’in Nasdaq’ta listelenmesiyle Bitcoin’in 64 bin dolara çıktığı bir dönemde, tam da boğa sezonunun ortasında yaşanan bu transfer, o zamanın değeriyle yaklaşık 700 milyon dolarlıktı. Bu tür hareketler genelde küçük yatırımcı grubunda paniğe yol açar ve en azından satış baskısı yaratır

Transfer hareketi Bitcoin fiyatına herhangi olumsuz bir etki yapmazken, en büyük kripto para haberin yazıldığı dakikalarda da yaklaşık 39 bin dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl