2020’de açılan soruşturma ortaya çıktı: Binance’ten CZ ile ilgili dosyalar talep edildi

ABD'de 2020 yılının Aralık ayında Binance ile ilgili açılan bir soruşturmanın detayları şimdi ortaya çıktı. Reuters'in ulaştığı belgelere göre ABD'li federal savcılar içinde CEO Changpeng Zhao'nun da olduğu şirket içi iletişimlerle ilgili belgeleri borsadan talep ettiler. Reuters'in haberinden bir süre sonra CEO Zhao'dan açıklama geldi. CZ attığı tweet'te, "Bilgi paylaşımlarını biz gönüllü olarak kendimiz yaptık. Regülatörler karşısında güven oluşturmak için bu çok önemli..." dedi.

ABD’de Binance borsası hakkında para aklama soruşturması açıldığı ortaya çıktı. Federal savcıların 2020 yılının Aralık ayında açılan bu soruşturma için borsadan, Changpeng Zhao ve diğer yöneticilerin iletişimlerinin de bulunduu geniş çapta belgeler talep ettikleri belirtildi.

Reuters’in konuyla ilgili belgeleri gördüğünü aktardığı haberde, ABD Adalet Bakanlığı’nın para aklamayı önlemeden sorumlu departmanının Binance’ten, Zhao ve 12 yöneticinin, borsanın yasa dışı işlemlerle ilgili tespitleri konusundaki mesajlaşmalarını talep ettiği belirtildi.

Bakanlığın ayrıca borsadan; bazı dosyaların yok edilmesi, değiştirilmesi, Binance’in resmi kayıtlarından kaldırılması ya da ABD dışına çıkarılması gibi talimat verilip verilmediğiyle ilgili de şirket kayıtlarını istediği aktarıldı.

Soruşturmanın başlatıldığı 2020 Aralık ayından bu yana ilk kez ortaya çıkan bakanlık talepleriyle ilgili belgelerin, Binance’in ABD’deki koluyla ilgili kontroller sebebiyle istendiği yazıldı.

Konuyla ilgili Reuters’e konuşan ve ismi verilmeyen kişiler aynı zamanda borsanın ABD Bankacılık Gizlilik Kanu’nu da ihlal edip etmediğinin de kontrol edildiğini belirttiler.

CZ’den kısa sürede açıklama geldi: Mesajlarım açık

Binance’in artık dünya tarafından yakından tanına CEO’su Changpeng Zhao da, yapılan haberlere sessiz kalmadı. Zhao, Twitter hesabından yaptığı açıklamada bilgilerin kendileri tarafından gönüllü olarak paylaşıldığını belirtti ve şu ifadeleri kullanıldı:

“Bugün yine bir regülatör tarafından bir kripto para şirketine yapılan talepler ilgili haberler görüyoruz. 2020’de bizim gönüllü olarak yaptığımız bir bilgi paylaşım talebi… Bu konular regülatörler karşısında güven kazanmak için önemlidir. Attığım mesajlar zaten yarı yarıya kamuya açıktır”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl