Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

2020’nin en büyük yatırım dolandırıcılığında 8 bin BTC daha bulundu

Chainalysis tarafından 2020 yılında dünyanın en büyük Bitcoin dolandırıcılığı olarak kabul edilen Güney Afrikalı Mirror Trading International (MTI) platformunda iflas sürecinde son bölüme girilirken, tasfiyeden sorumlu yöneticiler kaybolan 8 bin Bitcoin'in daha izine ulaşmayı başardılar. Yöneticiler yaklaşık 29 bin BTC'nin daha izini sürüyor!

Bitcoin dolandırıcılık organizasyonu olduğu ortaya çıkan ve daha sonra çöken Mirror Trading International (MTI), iflas süreciyle ilgili son bölüme girerken, tasfiyeden sorumlu yöneticiler yaklaşık 8 bin Bitcoin’in daha izini bulmayı başardılar. Yöneticiler daha önce de broker firması FX Choice yardımıyla 1281 BTC ele geçirmişlerdi.

Dolandırıcılığın resmen onaylanması isteniyor

Mirror Trading International olayında yaklaşık 29 bin BTC’nin daha arandığı belirtilirken, tasfiyeden sorumlu yöneticilerin Eylül ayındaki mahkemede platformun resmen bir dolandırıcılık organizasyonu olarak tanınmasını isteyecekleri belirtildi. Eğer mahkeme iflas sürecinin yöneticilerinin bu talebini kabul ederse, kaybolan fonların takibi çok daha kolay olacak.

Bilindiği üzere, son dönemde adını kripto para dolandırıcılıklarıyla duyduğumuz Güney Afrika’da kripto paralar finansal ürün olarak kabul edilmediği için devlet kurumları, sürece tam anlamıyla müdahil olamıyor. Ancak MTI’ın bir dolandırıcılık sistemi olduğu resmileşirse, hamleler çok daha kolay yapılabilecek. Ülkede regülasyon çalışmaları da, ponzi olaylarının artması sebebiyle ciddi şekilde hızlandı.

“Üyeler paralarını talep etsinler, katkı payı alınmayacak”

Şirketin tasfiyeden sorumlu yöneticilerinden olan Riaan van Rooyen ise, MTI üyelerinden resmi talepte bulunmalarını istedi ve şunları söyledi:

“Olabildiğince hızlı şekilde zararları kapatmak istiyoruz. Özellikle yaşlılar ve çok fazla para kaybedenler için… Talepte bulunan üyelerden herhangi bir katkı payı alınmayacak, o yüzden kendileri resmen haklarını talep edebilirler. Örnek olarak, 30 bin rand hakları varsa ve bunun 10 bin randını çekmişlerse, geriye kalan haklarının 20 bin rand olduğu anlaşılacak. Bu yüzden onları resmi talep başvurusu yapmaya çağırıyoruz”

Kazananlar erken yatırımcılar ve kurucular

MTI’ın yüksek seviye dolandırıcılık içeren pazarlama stratejisinden en büyük kazancı sağlayanlar, platformun kurucuları ve erken yatırımcıları olmuştu. Kuruculardan Clynton Marks yüzde 50 hisse sahibiydi ve yaptığı açıklamada, şirketin geleceğe dair potansiyeli olduğu gerekçesiyle iflas sürecine karşı çıkıyordu.

MTI’ın kurucularının 100 milyonlarca Güney Afrika randı elde ettikleri tahmin ediliyor.

Günde yüzde 0.5, yılda yüzde 180 gelir!

MTI web sitesinde, günde yüzde 0.5, yılda ise yüzde 180 gelir sağlayan bir algoritma geliştirdiğini öne sürüyordu. Platformun Aralık ayında kapatıldığı dönemde yaklaşık 280 bin hesabının olduğu belirtiliyordu.

Geçtiğimiz hafta 100 milyon dolarlık yatırım alan blok zincir firması Chainalysis, yüz binlerce mağdurdan 589 milyon dolar değerinde kripto para elde edildiği belirtilen MTI platformunu 2020’nin en büyük dolandırıcılık organizasyonu olarak tanımıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl