24 milyon $ çalan hacker, kripto paraları ABD’nin yasakladığı yere aktardı

Geçtiğimiz hafta bir oltalama saldırısı sonucu 24 milyon dolar çalan hacker, kripto paraları hareket ettirmeye başladı.

hack (3)

Blok zinciri güvenlik firması PeckShield, geçtiğimiz hafta bir balinadan 24 milyon dolar çalan hacker’ın, fonları Tornado Cash’e gönderdiğini belirtti.

Lido Staked Ether (stETH) ve Rocket Pool ETH’den (rETH) oluşan fonları kademe kademe Tornado Cash’e gönderen hacker, önce 701 ETH’yi daha sonra da 1100 ETH’yi karıştırıcı uygulamaya transfer etti.

Bilindiği üzere oltalama saldırıları genelde, mesaj ya da e-mail’lerin kullanıcılara güvenli bir kaynaktan gönderilen bir içerikmiş gibi sunulmasıyla oluşuyor. Buradaki tuzaklı linklere tıklayan kullanıcılar şifrelerini kaybedebiliyorlar. Geçen haftaki olayda da, kullanıcının tuzaklı linke tıklaması sonucu, cüzdanı birçok işleme otomatik olarak izin vermişti.

Küresel çapta en çok bilinen karıştırıcı hizmetlerinden biri olan Tornado Cash ise geçen sene ABD’de yasaklanmış ve kara listeye alınmıştı. Bir Tonado Cash geliştiricisi de Hollanda’da tutuklanıp 3 ay hapis yatmış daha sonra ise kefaletle serbest bırakılmıştı.

ABD Adalet Bakanlığı, Tornado Cash’i Kuzey Koreli Lazarus grubunun kullanması ve fonları aklaması nedeniyle yasakladığını belirtiyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl