27 bin 500 yatırımcı ChatGPT trade deneyine 18 milyon $ yatırdı

Bundan altı ay önce kullanıma açılan ve o günden bu yana her alanda büyük ses getiren ChatGPT, borsa işlemlerinde de kullanılmaya başlandı. Bu konuda sadece 1 yatırımcı ve 50 bin dolar ile başlatılan deney, birkaç haftada 27 bin 500 yatırımcı ve yaklaşık 18 milyon dolar portföy büyüklüğüne ulaştı.

Chris Josephs ve Brian Schardt adındaki iki girişimci, CNN’in “ChatGPT, hisse senetlerinde fon yöneticinizden daha iyi seçim yapabilir” başlıklı haberinden hareketle 5 Mayıs’ta The GPT Portfolio’yu kurdu.

Kendi girişimleri olan copy-trade uygulaması Autopilot’a entegre ettikleri bu yapay zeka modeli, her pazartesi alım yapacak ve iki hafta tutup cuma günü hisse senedini elden çıkaracak şekilde yapılandırıldı. En iyi 100 şirketi seçmek için haftalık olarak 10 bin haberi analiz eden yapay zeka, daha sonra ise yatırım yapılacak şirketleri belirlemek üzere mali tabloları inceleyerek 20 hisse belirliyor. Modelin amaçlarından biri de Florida Üniversitesi’nde ChatGPT ile ilgili yapılan bir araştırmanın bulgusunun doğru olup olmadığını ortaya koymak. Söz konusu araştırmada, ChatGPT ile oluşturulan alım satım algoritmasının yüzde 500 oranında getiri sağladığı ifade ediliyor.

Yaklaşık bir ay önce başlatılan deneyde, şu ana kadar elde edilen getiri oranı ise yüzde 2. 50 bin dolarlık miktar da 50 bin 925 dolara ulaştı. Deneye her geçen gün daha fazla sayıda kullanıcı katılmaya devam ediyor.

50 bin dolar ile başlayan ChatGPT deneyine 27 bin 500 yatırımcı daha katıldı ve portföy büyüklüğü 18 milyon dolara dayandı.
Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl