300 milyar dolarlık fon, Celsius’ta 150 milyon dolar batırdı!

Kanada'nın Quebec bölgesine hizmet veren ve yönetimi altında 303 milyar dolarlık fon bulunan emeklilik fonu Caisse de dépôt et placement du Quebec (CDPQ), yılın ilk yarısıyla ilgili rakamlarını açıkladı ve %7.9'luk zarar duyurdu. Fonun CEO'su olan Charles Edmond ise Celsius'a 150 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını açıkladı.

Haziran ayında çekim işlemlerini sonlandıran ve daha sonra da resmen iflas başvurusunda bulunan Celsius’a, birçok kurumsal şirketin de önemli yatırımlar yaptığı ortaya çıkmaya devam ediyor. Bu şirketlere son olarak ise Kanada’nın Quebec bölgesinin önemli emeklilik fon yönetim şirketi Caisse de depot et placement du Quebec (CDPQ) eklendi.

150 milyon dolar silindi

Fonun CEO’su Charles Edmon dün açıklanan şirket rakamlarında %7.9’luk zarar açıkladı. Şu an içinde bulunduğumuz ekonomik ortamı “son 50 yılın en kötüsü” diyerek nitelendiren Edmond, Celsius yatırımlarını da ilk kez kamuya açık şekilde duyurmuş oldu.

“Yaşanan olaydan ekipler sorumludur”

CDPQ olarak Celsius’a yatırım yapma kararını geçen sene aldıklarını belirten Edmond, kripto para endüstrisinin şu anda geçiş aşamasında olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Bu yatırım öncesinde, içinde danışmanların ve uzmanların bulunduğu bir araştırma süreci oluşturduk. Ekip ise bu konuya ihtiyatlı yaklaştı ama şirket içinde yapılan konuşmalar da çok basitti. Biz de yüzde 4’lük bir hisse alımı yaptık. Yaşanan olaydan ekipler sorumludur. Kripto para endüstrisi hala geçiş aşamasında. Önden yapılan araştırma süreci ne kadar detaylı olursa olsun başarıyı garanti etmiyor. İflas sürecinde varlıkları dondurulan kişilerin neler hissettiklerini anlayabiliyorum”

CDPQ’nun birçok portföyünde önemli düşüşler kaydedilirken, net varlık değerinde de 28 milyar Kanada doları erime oldu. Fonun emlak yatırımlarından gelen yüzde 10’luk kâr ise bu anlamda olumlu olan tek sektöre işaret etti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl