3AC iflastan önce 2 milyar $ borç aldı: “Bizi de tüm piyasayı da dolandırdı”

İflas eden kripto para fon şirketi Three Arrow Capital'ın tasfiyesini inceleyen şirketin mahkeme belgelerinde 3AC'nin, Blockchain.com'dan da yıllar boyu ciddi miktarda borç aldığı ancak bu borçların büyük bölümünü ödediği ortaya çıktı. Alınan borç ise 2 milyar dolardan fazla...

three-arrows-capital

Three Arrows Capital’ın (3AC), kripto para hizmet şirketi Blockchain.com’dan 2017’den bu yana toplamda 2 milyar dolardan fazla borç aldığı ancak bu meblağın büyük bölümünü geri ödediği ortaya çıktı.

1157 sayfalık mahkeme dosyasında belirtildi

Bilindiği üzere İngiliz Virjin Adaları’nda bir mahkeme kısa süre önce 3AC’nin tasfiyesine yönelik bir karar almıştı. Tasfiye sürecini denetlemek üzere seçilen şirket Teneo da, Pazartesi günü 3AC ile ilgili mahkemeye 1157 sayfalık bir dosya sundu. ABD medyasından Block ise bu dosyada yer alan ve 3AC’nin Blockchain.com’dan aldığı borçları gösteren belgeye ulaştı.

Tek seferde 700, toplamda 2 milyar dolar!

Hatırlanacağı üzere kısa süre önce de Blockchain.com CEO’su Peter Smith, 3AC’nin kendilerinden 2017’den bu yana 700 milyon dolardan fazla kredi aldığını söylemişti. Ancak mahkeme dosyalarında ortaya çıkan detaylar 700 milyon doların, sadece bir krediye işaret ettiğini gösteriyor. Bu meblağ aynı zamanda 3AC’nin Blockchain.com’dan tek seferde aldığı en büyük kredi miktarı… Bu süre içinde alınan toplam kredi ise 2 milyar dolar.

Ödenmemiş borçlar da var

4 sene içinde 2 milyar dolardan fazla alınan ve ödenen borca rağmen mahkeme belgeleri, 3AC’nin piyasadaki birçok şirkete olduğu gibi Blockchain.com’a da bazı borçlarını ödemediğini gösteriyor. Blockchain.com, 3AC’ye 14 Haziran’da ödenmemiş kredileri için bir talep bildirimi göndermişti. 3AC, BU yükümlülüğü yerine getiremedi ve daha sonra da iflas etti. Borcun son tarihi 16 Haziran’dı. Blockchain.com, 3AC’nin kendilerine ne kadar borcu olduğunu resmi olarak açıklamasa da, ABD medyasındaki haberler bu meblağın 270 milyon dolardan fazla olduğunu iddia ediyor.

“3AC bizi de, tüm kripto piyasasını da dolandırdı”

Bir Blockchain.com sözcüsü ise The Block’a yaptığı açıklamada, “Blockchain.com’un aylar önce Three Arrows Capital hakkında endişe duymakta ne kadar haklı olduğu görüldü. 3AC, sadece Blockchain.com’u değil, tüm kripto endüstrisini dolandırdı” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl