46.7 trilyon dolarlık banka BNY Mellon’a kripto para saklama izni çıktı

1 yıldan uzun bir süredir kripto paralar konusunda birçok şirket ve kurumla anlaşma imzalayan ve regülatörlerden onay bekleyen ABD'li BNY Mellon bankası sonunda istediğini aldı. New York regülatörü BNY Mellon'a kripto paraları müşterileri adına tutabilme izni verdi. ABD'de ilk kez geleneksel bir banka kripto para saklama hizmetleri verecek.

bny-mellon

ABD’nin en eski bankası olarak kabul edilen ve aynı zamanda sağladığı saklama hizmetleri açısından da 46.7 trilyon dolarlık varlıkla birinci sırada yer alan BNY Mellon’a, New York regülatöründen kripto para saklama izni çıktı. Saklama işlemleri ilk etapta BTC ve ETH ile başlayacak.

Bir ilk oldu

BNY Mellon aldığı bu izinle beraber ABD’de geleneksel yatırım hizmetlerinin yanında kripto para saklama hizmeti de verecek olan ilk banka olacak. Banka, aldığı bu lisans ile birlikte müşterilerin kripto paralarına erişebilmesinde ve onları transfer edebilmesinde gerekli olan anahtar kelimelere sahip olacak.

BNY Mellon’un aldığı bu izin, diğer geleneksel finans tarafında bulunan bankalar ve kripto para endüstrisi için de çok önemli bir kilometre taşını işaret ediyor. Kripto paralar konusunda soru işareti sahibi olan birçok kişi ve kurum önemli bir ABD bankasının bu hizmeti sağlayacak olmasıyla birlikte sektöre daha fazla güven duymaya başlayacak.

Diğer bankalar da gelecek

BNY Mellon uzun süredir birçok finans kurumuyla Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar konusunda çeşitli anlaşmalar yapıyordu. Banka son olarak Bitcoin ETF’i konusunda önemli adımlar atan Grayscale ile de ortaklık kurmuştu.

Bankanın bu lisansı almasıyla birlikte, State Street gibi diğer diğer bankaların da bu yola girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Haberin verilmesiyle birlikte Bitcoin’de 200 dolarlık bir yükseliş yaşandı. En büyük kripto para 19 bin 250 dolar civarında işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl